Musím přiznat, že si občas zakouřím - někdy tabák, někdy jiné užitečné bylinky (a ty mnohem raději než tabák)... Je to takový můj příležitostný zlozvyk, ale nejsem na tom závislá, necítím žádnou fyzickou potřebu si zapálit a na kouření si nevzpomenu třeba celé týdny či měsíce - jen když se sejdu s přáteli, sáhnu někdy po cigaretě tak nějak automaticky, ani nevím proč (a nemám potřebu to řešit). Kouření je pro mně „společenská droga“, sama si většinou nezapálím, kouřím téměř výhradně ve společnosti, když jsem s přáteli v nějaké hospůdce či klubu, kde se kouří...

 

Pokud jde o kouření jiných rostlin než tabáku (víme, o kterou rostlinu jde, že, ale nerada bych ji zde propagovala jmenovitě), pak mi narozdíl od čehokoli jiného nevadí, když si ji s přáteli zapálíme u mě doma (nic jiného by si tady nikdo zapálit nesměl, ale vůně této bylinky mi nevadí), v útulném domácím prostředí se také lépe vychutnává... K občasné (párkrát do roka) konzumaci této drogy se neváhám přiznat – proč také, když mnohem častěji konzumuji i mnohem nebezpečnější drogy, například alkohol. Myslím, že tato bylinka je z mně neznámých důvodů zbytečně démonizována, zatímco mnohem nebezpečnější drogy se v naší společnosti konzumují zcela běžně a legálně ve velkém, ačkoli představují mnohem větší hrozbu (nejen) pro naše zdraví. Drogy jsou drogy, to je bez debaty, ale proč se z této rostliny dělá takový strašák, když požívání jiných drog je přijímáno zcela normálně, ačkoli mají oproti zmíněné rostlince na zdraví i život člověka mnohem zhoubnější vliv?

Myslím, že zákazy tady vůbec nic neřeší. Osobně bych byla pouze pro zákaz a přísné postihy prodeje jakýchkoli (!) drog dětem do 18 let, jinak bych nechala svéprávné občany řídit se vlastním rozumem. Když se mohou legálně zpíjet do němoty a ničit si (nejen) zdraví alkoholem, proč by nemohli totéž praktikovat i s jinými drogami? Stejně jako dnes funguje tabákový průmysl, by mohl fungovat průmysl zpracující výše zmiňovanou rostlinu, stát by na tom mohl profitovat stejně jako na dani z prodeje tabákových výrobků. Když už lidi neumějí být v pohodě bez chemie (většina z nás si asi neumí představit mejdan bez pití), proč jim to nedopřát? Myslím, že ve státech, kde je „hulení“ legální, to snad žádný velký průser není.

 

Na kouření mi vadí jedině ta bezohlednost, s jakou kuřáci nutí své okolí dýchat svoje jedovaté smrady. Nejsem proti kouření v hospodách, klubech a barech či podobných prostorách, ale je vážně dost „elkhaft“, když vám někdo kouří pod nos v restauraci při jídle (a úplně vám tím zkazí chuťový požitek), nebo když stojíte v dešti na zastávce pod stříškou a nějaký závislák zde popustí uzdu své vášni – není úniku. A když si dovolíte ho požádat, zda by to nemohl típnout, doporučí vám, abyste šli jinam (= na déšť). Ale lidskou bezohlednost asi nevyřeší žádná vyhláška či zákon.

 

Vivian


Vivian, nemůžu posoudit, co je lepší, zda tabák nebo bylinky. Bylo by to asi na delší diskusi.


editorka Mira

Dnešní téma:

Kouření

Kouříte?

Co nejraději?

Chutná vám cigareta a proč?

Snažíte se odnaučit?

Proč jste přestala kouřit?
Jak se díváte na kouření maminek s dětmi?

Přistihla jste někdy své děti?

Nesnáší kouření?

Co říkáte odděleným místnostem v restauracích?

A jaké to bylo poprvé?
Napište nám, rádi vás za zajímavé příspěvky odměníme.
redakce@zena-in.cz

Reklama