Foto: Shutterstock
Chutnají mu hlavně potraviny s obsahem škrobu (pečivo, těstoviny, rýže…), ale není vybíravý. Smlsne si i na čokoládě, koření nebo granulích pro psa. Pokud se mu ničeho z toho nedostane, vystačí si třeba jen s papírem nebo kůží. Červotoč spížní (Stegobium paniceum) je vděčný strávník a u jídla nebývá dlouho sám.
Jakmile se vám dostane do domácnosti, pohotově se začne množit. Jediná samička vyprodukuje za život na 60 vajíček. Z těch se po 28 líhnou bílé larvy se žlutohnědou hlavou a stočené do písmene C. Jakmile dorostou, rozhodně je nepřehlédnete – jsou 3 až 5 mm dlouhé a masité. Po 30 až 50 dnech, kdy páchají v domácnosti nemalé škody, se zakuklí do jemného, bílého zámotku, aby se pak „vylouply“ jako další brouci, kteří se mohou znovu množit. Ve vytápěných místnostech jsou schopni rozmnožit se i třikrát za rok. Venku se jejich vývoj zastavuje při teplotě pod 13 °C.
Jak škůdce poznat?
Rezavohnědý (někdy ale tmavší, na první pohled až do černa) létavý brouk s tykadly je drobný, ne větší než 2 nebo 4 mm. Jeho tělo má válcovitý tvar a na krovkách jsou výrazné rýhy. Na vaše zásoby má spadeno jen proto, aby na ně nakladl okem nepostřehnutelná vajíčka. Dospělec totiž stravu nepřijímá, takže škodí až jeho potomstvo. To ale není zpočátku vůbec snadné najít, například v sáčku s těstovinami miniaturní larvičky jen těžko odhalíte.
Jak s červotočem spížním bojovat?
- Základem je zničit všechny potraviny. Nejen ty viditelně napadené, ale i ty doposud nenačaté, ovšem v obalu, který mohli brouci teoreticky také prokousat. Jestliže se vám u některých potravin nechce takto (třeba i zbytečně) plýtvat, protože netušíte, zda se řádění červotoče vyhnuly, nechte je 3 měsíce v karanténě – dobře těsnící dóze. Teprve poté uvidíte, zda jsou „čisté“.
- Udělejte v domácnosti důkladný úklid, všechny poličky vysajte a vytřete, například octovou vodou.
- Napadl červotoč jiné věci v domácnosti? Pokud jsou rozumné velikosti, můžete je dekontaminovat zabalené v sáčku v ledničce nebo mrazničce. Dva týdnu při teplotě kolem 2 °C nebo jeden týden při teplotě -20 °C zahubí všechna vývojová stádia. Stejně tak jedna hodina při teplotě nad 60 °C.
- Řešením může být nasazení parazitických vosiček. To ale nemění nic na tom, že v potravinách zůstanou výkaly larviček, takže zůstanou dál nejedlé.
- Nezaměřujte se při pátrání jen na potraviny. Červotoč spížní se může množit třeba i v dekoracích vyrobených z jedlých surovin.
Zdroj informací: Veterinární univerzita Brno, Wikipedia, University of Florida
Nový komentář