body

Nedávno byla Praha plná mužů v oblecích se sluchátky v uších bedlivě sledujících okolí. Každý důležitý politik musí mít ochranku, zvlášť americký nebo ruský prezident. Ovšem pod pojmem „ochranka“ si můžeme představit právě tyto nenápadné muže, co hlídají prezidenta, ale i svalovce v černých brýlích, co hlídají mafiána, nebo pány a paní, co hlídají v obchodech, aby se nekradlo. Možná jsem příliš ovlivněna slavným osobním strážcem Kevinem Costnerem, ale jemná nenápadná dívka s úsměvem, který mi připomínal Monu Lisu, měla do mé představy bodyguarda daleko. Koho nebo co hlídá Jitka?

Do které kategorie spadáte?
V žádném případě ne do té třetí. Vládní činitelé mají své ochranky, které spadají pod speciální státní složky. I když jsem se párkrát s nějakým politikem setkala. No a mafiáni? Žádného osobně neznám. (úsměv)

Dobře. Teď jste mi řekla, koho nehlídáte. A koho tedy hlídáte?
Občas podnikatele, top manažery,  VIP osoby, celebrity i politiky. Doprovázím je na různé akce, od malých soukromých večírků, večeří, obchodních jednání až po velké společenské události.

Máte „svého“ klienta?
Nejsem stálý osobní strážce, jak to vnímá mnoho lidí. Ten, co s klientem sdílí velkou část jeho soukromí a je vlastně členem domácnosti. Pracuji na základě objednávky. A tu samozřejmě posuzuje firma, pro kterou pracuji. Vychází se z požadavků klienta a z našich možností, jak všechno zorganizovat. Ale je pravda, že někteří klienti si vyžadují stejné lidi, kteří už s nimi dříve pracovali.

Vaši klienti jsou pouze z Česka?
Z velké většiny, ale občas jde i o cizince. Pokud se jedná o podnikatele nebo manažery z ciziny, ti mají své lidi, kteří s nimi cestují. Tady spolupracují i s našimi „bezpečáky“.

Jaký podnikatel si může dovolit cestovat se svou ochrankou?
Osobní bodyguardi jsou potřební hlavně v zemích, kde jim opravdu hrozí nebezpečí, únosy, vydírání, třeba Rusko a vůbec celý bývalý Sovětský svaz nebo Střední východ, Jižní Amerika. A kdo si to může dovolit, je ten, kdo si to doopravdy může dovolit.

Vy jste se s někým takovým setkala?
K tomu se nechci vyjadřovat. Ale dělám ochranku manželce jednoho zahraničního podnikatele vždycky, když  navštíví Česko.

Jak spolu vycházíte? A co vlastně děláte?
Vycházíme spolu dobře. (úsměv) Opravdu. Má ráda architekturu, památky, už jsme jich pár shlédly a navštívily. A miluje českou svíčkovou, má „svoji“ restauraci, kam vždy zajdeme.

Jak jste se vlastně k této práci dostala?
Dělala jsem bojové sporty, uměla cizí řeči a najednou jsem byla u ochranky. Je to rozhodně zajímavější než práce v kanceláři.

Mimochodem, nosíte zbraň?
Zbrojní pas mám a chodím pravidelně střílet.

Hrozilo vám někdy nějaké nebezpečí? Bála jste se?
Já nikdy žádné nezažila. Žádný šílený fanoušek nebo skrytý sniper. Ale Obamu bych hlídat nechtěla! (Tentokrát se Jitka opravdu rozesmála.)

Jsou lidé, pro které nerada pracujete?
Je to má práce, nemohu soudit. Ale ze svého osobního pohledu nemám ráda některé naše celebrity. Hrají si na velké hvězdy, mají nás jako doplněk, aby si přidaly na důležitosti. Přitom většinou ochranku nepotřebují. Naštěstí jim služby často neposkytujeme. Něco jiného jsou velké společenské akce - koncerty, festivaly, velké společenské nebo sportovní akce, kdy je třeba zajistit jejich bezpečnost před fanoušky. Ne, že by jim hrozil vážný fyzický útok, ale je třeba dodržet harmonogram akce. A když se kolem nich tlačí davy lidí a novinářů, je nutné je ohlídat. Vytvořit bariéru. Třeba při pražském maratonu běželi s Pavlem Nedvědem i lidé z ochranky. Ale on tou celebritou je!

Takže se u nás nenajde nikdo, kdo by na vás zapůsobil?
Na to nechci odpovídat. Ale setkala jsem se třeba s Danielou Peštovou. Byla to velká akce, tam byla nutná ochranka. Je to velmi příjemná a milá žena, civilní. I když, paní Peštová se proslavila v cizině, takže… S těmi zahraničními se mi prostě dělá líp.

Můžete někoho jmenovat?
(Opět ten úsměv!) Mám moc ráda karlovarský festival. I když tam moc práce není. Tam jezdí opravdové filmové hvězdy a ve velké většině jsou to naprosto normální lidé bez žádných přehnaných požadavků. Navíc naší lidé nejsou takoví jako v cizině. Spíše se otočí, usmějí nebo přijdou požádat o autogram.

Jaké vlastně taková „ochrana“ probíhá ?
Záleží na akci a požadavcích. Vždy musíme klientovi zaručit bezpečnost od začátku až do konce. Kolega tomu říká od odjezdu do příjezdu, nebo naopak. 

Co to znamená?
Přivézt klienta až na místo, kde má být, pak být v dosahu a poté zase klienta odvézt do hotelu nebo domů. Takže odvézt ho a přivézt ho (úsměv). A držet se svých zásad – klient nemůže rozhodovat o všem. Za jeho bezpečnost ručím já. A já se mám ráda!

Být v dosahu – jak dlouho to trvá?
Jak kdy. Hodinu, dvě, celý den. Ochrana je ve velké části o čekání. Chce to velkou dávku trpělivosti. A samozřejmě o pozornosti. Mít oči otevřené.

Jaké požadavky musíte vlastně splňovat?
Já se řídím tím, co požaduje agentura. Navíc jsem k sobě dost přísná, takže nic neodbývám, musím být pořád ve formě. A požadavky? Psychologické a fyzické testy, ty se často opakují. Znalost cizích jazyků, samozřejmě znalost etikety. Musím být odolná vůči stresu a nátlaku.

Kdo na vás tlačí?
Někdy média. Často bulvár. Chtějí zaplatit jakoukoliv informaci. Ale mají smůlu, i když už jsem si párkrát mohla přivydělat.


Připadá vám, že se Jitka některým otázkám vyhýbala? Ano, ale i to je součástí její práce. A podle mého názoru i její profesionality. Navíc jsme se dopředu dohodly, na co mi odpovídat nebude, ať z důvodu osobních, nebo profesních. Jména lidí, kterým zajišťuje bezpečnost nebo doprovod, jsem z ní nedostala. Jen její opravdové jméno a co dělala „před“ ochrankou. Daly jsme si sklenku vína a povídaly si. Klidně třeba o tom, jak uvařit tu nejlepší bramboračku, nebo že nemáme pořád umytá okna. :)

Reklama