Foto: Kryštof Pršala via Tereza Molnár
Studovala jste a bydlela v Dánsku. Co vás tam přivedlo?
Vždy jsem věděla, že po střední půjdu na vysokou školu do zahraničí. Studovala jsem střední grafickou školu, proto jsem i chtěla do zahraničí pro větší rozhled a kreativitu. Nejprve jsem se dívala po školách v Anglii, ale představa, že bych si musela vzít půjčku na studium, se mi moc nelíbila. Na brněnském Gaudeamu jsem pak objevila Scandinavian Study a vysoké školy v Dánsku. Nejvíce mě překvapilo, že studium v Dánsku je zcela zdarma, probíhá v angličtině, a pokud si najdete ke škole i part-time práci, dostanete od státu ke mzdě také stipendium, které činí přibližně 20 000 Kč
Jak jste ze začátku zvládali šok z toho, kolik v Dánsku vše stojí?
Šok přišel už poměrně brzy, už když jsem si z Česka na dálku hledala byt. Začátky byly náročné, protože mě prvních pár měsíců, než jsem si našla práci, podporovali rodiče. Jakmile jsem měla práci a dostávala stipendium, byly ceny přijatelnější. Naopak, když jsme pak cestovali mimo Dánsko, mile nás překvapilo, jak levné se nám ceny vždy zdály. Ale upřímně, ceny v Česku se už začínají blížit cenám dánským.
Jaká místa v Dánsku vám nejvíc přirostla k srdci? Která by člověk měl rozhodně při návštěvě země vidět?
V tomhle budu asi trochu zaujatá, ale nejvíce mi k srdci přirostlo malé městečko Kolding, kde jsem studovala první rok a seznámila se tam se svým manželem. Poté jsme se přestěhovali do Aarhusu, druhého největšího města v Dánsku, které získalo ocenění jako nejšťastnější město na světě pro život. Také jsme si velmi oblíbili severní Dánsko, například městečko Lønstrup.
Foto: Tereza Molnár
Jací jsou Dánové ve srovnání s Čechy?
Dánové jsou více odměření a je těžké se mezi ně dostat. Většinou si drží kamarády z dětství a trvá opravdu dlouho, než vás přijmou jako svého kamaráda. Na druhou stranu musím říct, že jsem četla komentáře od cizinců žijících v Česku, kteří popsali Čechy úplně stejně. Možná to tedy může být i jazykovou bariérou
Co je v Dánsku podle vás lepší než v Česku?
Opravdu jsme si oblíbili, jak je v Dánsku nastavené školství. Na školách se upřednostňuje práce ve skupinách na reálných projektech, a to nejen na vysokých školách. Není tam nucena autorita jako třeba v Česku a učitelé se oslovují křestním jménem. Školský systém se liší už ve školkách, které bych přirovnala k lesním školkám v Česku nebo Montessori školkám. Děti zde začínají chodit do školky už od jednoho roku, což později usnadňuje jejich socializaci ve společnosti.
V Dánsku navíc na rodičovskou dovolenou chodí i muži, aby si dítě vytvořilo vztah s oběma rodiči. Celý systém je zde opravdu dobře nastavený, i když jsou vyšší daně. Viděli jsme, že stát peníze skutečně využívá pro dobro občanů, například na bezplatné sauny a mnoho dalšího. Dánsko je také skvělé místo pro začátek startupu – je zde spousta grantů, které můžete získat, a množství organizací, kde můžete navazovat kontakty s lidmi, kteří vám v podnikání mohou pomoci.
Nyní jste se s manželem přestěhovala do Číny, kde studujete na univerzitě. Jak těžké bylo se tam dostat a co studujete?
Bylo to docela náročné, hlavně protože jsme nevěděli, jestli se oba dostaneme, což bylo trochu stresující. Museli jsme si připravit plán A, plán B a plán C – pro případ, že se dostaneme oba, jen jeden z nás, nebo ani jeden. Celý přijímací proces byl dost zdlouhavý, protože jsme museli posílat všechny naše tituly, motivační dopisy s mimoškolními aktivitami a přihlášky. Na každý obor navíc berou pouze 15 lidí z celého světa a 15 z Číny, takže šance byla opravdu malá, natož aby nás vzali oba. Na škole studujeme dvojitý magisterský titul – já studuji inovační management a ekonomii, a manžel neurovědu a biofyziku.
Co vás na škole zatím nejvíc překvapilo?
Škola, na které v Číně studujeme, je čínsko-dánská, takže systém výuky je spíše dánský než čínský, takže nás zatím tolik nepřekvapila. Co nás ale překvapilo, je množství učiva, které má nyní manžel, protože v Dánsku to takto nebylo. Občas má dokonce výuku i v sobotu a bývá ve škole každý den od rána do večera.
Co vás nejvíc překvapilo na Číně?
Překvapilo mě, jak málo je Čína udržitelná – všude jsou plasty a lidé používají plastové nádobí úplně na všechno. I když se často píše, že Čína v oblasti udržitelnosti pokročila, zatím se mi to zdá spíše jako prázdná slova.
Jak složité bylo v Číně najít bydlení a kolik tam takové bydlení stojí?
Univerzita, na které studujeme, poskytuje koleje pro studenty, ale nám nedovolili bydlet spolu, protože jsme muž a žena. Museli jsme si tedy najít ubytování sami. Do Číny jsme přiletěli s tím, že jsme měli pouze rezervovaný hotel na první týden a doufali, že během té doby něco najdeme. Upřímně to nebylo tak těžké, jak jsme očekávali. Dokonce jsme si byty mohli před pronájmem osobně prohlédnout, což v Dánsku při hledání studentských bytů nešlo – tam máte u studentských bytů většinou jen půdorys, podle kterého se rozhodujete. To že jsme se mohli na všechny byty v Číně podívat, pro nás byla docela zábava a připadali jsme si jako v nějaké reality show na Netflixu, kde si hledají bydlení. Cena našeho bytu je 2 600 RMB (cca 8 600 Kč), což je skvělá cena za dvojpokojový byt. V Dánsku jsme platili za studentský jednopokojový byt 4 500 DKK (cca 17 000 Kč). Jediný šok v Číně byl, že nájem za byt se musí zaplatit na rok dopředu.
Už jste Čínu trochu procestovali? Kde se vám zatím nejvíc líbilo?
Nyní tu bydlíme teprve tři měsíce, takže nás spousta cestování ještě čeká, až budeme mít školní prázdniny. Můj manžel má opravdu náročný obor, takže spolu moc volna nemáme, ale můj obor je hodně o práci s firmami, díky čemuž jsem už měla příležitost podívat se i mimo Peking. Zaujala mě například uměle vytvořená italská vesnička, kde jsem se opravdu cítila jako v Itálii. Zatím máme na seznamu hodně míst, která chceme vidět, a už se moc těším, až začneme Čínu objevovat. A také se těším, až to budu moct sdílet s lidmi na TikToku.
Jaká je Čína ve srovnání s Dánskem či Českem? Co vidíte za největší rozdíly?
Zatím vnímáme největší rozdíl mezi Dánskem a Čínou. Rozdíl mezi Českem a Čínou ve vzhledu země a typu budov není tak výrazný, takže kulturní šok je pro nás díky tomu mnohem menší než pro naše dánské spolužáky.
Zažila jste v Číně nějaký kulturní šok?
Věděli jsme, že Číňané moc nemluví anglicky, ale překvapilo nás, že anglicky téměř nikdo ani trochu nerozumí. Na začátku jsme používali překladač, ale teď už umíme základní fráze a učíme se každý den. Na druhou stranu je to pro nás skvělý „push“, protože nemáme jinou možnost než se naučit čínsky. V Dánsku mluví všichni anglicky, a tak jsme se dánsky za těch pět let učili opravdu pomalu.
Další šok byl, že i znaky, například pro počítání, jsou jiné. Když v restauraci ukážete české gesto pro číslo 2, může se stát, že vám dají porci pro 8. Také jsme byli překvapení, že tu není pitná voda z kohoutku. Ani u nás v bytě nemůžeme používat kohoutkovou vodu na vaření, takže si musíme pamatovat, že musíme vodu kupovat. A ještě nás překvapilo, že se v Číně nedá nikde koupit deodorant (Asiaté totiž nezapáchají; pozn. redakce) protože ho místní nepoužívají.
Foto: Tereza Molnár
Co vám na Číně přijde zatím nejlepší?
Bezpečnost pro turisty je tu jednoznačně vysoká, a navíc jsme se zatím nesetkali s tím, že by nás někdo chtěl oklamat nebo nám účtovat více jen proto, že jsme cizinci. Skvělé je také to, jak je Čína technologicky vyspělá.
Viděla jsme na vašem TikToku, že jste vyzkoušela 24hodinové SPA v Pekingu. Co zajímavého jste ještě do teď v Číně zkusila?
Jak říkám, začínáme tu třetí měsíc, takže nás toho ještě hodně čeká. Ale jsou tu pro nás všechny služby zajímavé, například je tu restaurace, kde vám při večeři kromě jídla udělají gelové nehty zdarma. Mám uložený seznam věcí, které chci vyzkoušet, jako třeba skincare procedury, masáže nebo čínskou medicínu. Ze všech těchto zážitků plánuji natáčet i TikToky, takže doufám, že to bude zajímavé pro ostatní stejně jako pro mě. Brzy nás ale čeká čínský čajový rituál, na který se moc těším.
Stává se vám, že si vás lidé třeba fotí nebo se na vás hodně dívají, protože jste bílí? Vím, že se to lidem děje dost ve Vietnamu nebo v Jižní Koreji, tam si například o Češkách vždy myslí, že jsou Rusky a jsou povolnější (dříve tam měli totiž hodně ruských prostitutek).
Ano, stává. My jsme s manželem docela výstřední pár na Čínu – já jsem blond a manžel je celý potetovaný, takže to máme double. Manžel je na to ale zvyklý už z Česka, kde se na něj lidé dívají pohrdavě a občas mají i ošklivé poznámky, aniž by věděli, jaký je. Tohle se nám například v Dánsku nikdy nestalo. A v Číně na něj spíše koukají se zájmem a občas se ptají, zda si na ta tetování můžou i sáhnout. Pokud jde o mě, často se mi stává, že se se mnou chtějí lidé na ulici fotit nebo mi dávají děti, abych se s nimi vyfotila. Pokud to jsou ženy nebo dívky, fotky mi nevadí, ale s muži se fotit nechci.
Na co by měl člověk nejvíc myslet, když se chystá jet do Číny. Co vše je například důležité mít před takovou cestou připravené? Jak jste to měli vy s manželem?
Nejdůležitější je stáhnout si aplikace, které jsou v Číně potřeba téměř na vše. Pokud nemáte aplikaci WeChat nebo Alipay, nebudete v obchodech nebo restauracích moct zaplatit, protože málokdy mají platební terminál. Také je důležité stáhnout si VPN, abyste měli přístup ke svým každodenním aplikacím, na které jste zvyklí z Evropy a které v Číně nejsou povolené. A jedna věc, na kterou by si lidé měli dát největší pozor, je to, že Číňané jsou opravdu velcí spáči a během dne chodí spát opravdu často. Ve škole máme například hodinu a půl obědovou pauzu, protože Číňané chodí spát. A několikrát se nám stalo, že taxikář začal za volantem usínat, a museli jsme ho budit. Už se nám to stalo asi 3x a to tu jsme poměrně krátkou dobu.
Foto: Tereza Molnár
Jak si Číňané užívají volna? Pracují opravdu do úmoru, nebo je to dnes už jiné?
Tohle zatím nemůžeme úplně posoudit, ale příští rok nás čeká stáž v čínských firmách, takže věříme, že potom k tomu budeme mít co říct. Zatím se nám ale spiše zdá, že Číňané jsou opravdu velcí spáči – po obědě si klidně dají šlofíka a spí třeba i hodinu.
Jak v Číně řešíte přístup na sociální sítě? Vím, že tam nefunguje Facebook nebo Instagram, ale dá se to prý nějak obejít.
Ano, tady nic nefunguje – ani TikTok, ani Instagram, ani jiné známé aplikace. Proto si musíte stáhnout VPN, aby vám tyto aplikace fungovaly, a potom už to jde normálně.
Přijde vám na ulicích v Číně bezpečno, když tam jdete například ven sama? Prý se tam moc nekrade, jelikož jsou všude kamery. Většinou mi Češi, co tam chvíli žili, říkali, že se cítili díky těm kamerám bezpečně, než, že by se cítili nějak moc pod dohledem. Tak mě zajímá, jak to vnímáte vy.
Ano, cítím to stejně. Na druhou stranu jsem ráda, jak moc je to tu hlídané, protože kdybychom se po bydlení v bezpečném Dánsku přestěhovali někam, kde tak bezpečno pro turisty a cizince není, byl by to pro nás docela šok.
Na další videa z života v Dánsku a Číny se můžete podívat na Terezy profilu naTikToku.
Zdroj: Autorský rozhovor s Terezou Molnár
Nový komentář
Komentáře
Ambiciozní mladí lidé, jen škoda, že své vzdělání asi neuplatní tady u nás.
Jaky sok z drahody a kolik co stoji v Dansku.Pani zadny sok nemela je vytrenovany z drahoty v Cesku a mozna mela sok z toho jake maji vysoke vyplaty