Po klimakteriu nastává pro ženy období 20 až 30 let bez důležitých hormonů. Jak toto období nejlépe zvládnout?

Aktivním přístupem. Některé ženy velmi těžko nesou nástup klimakteria, protože mají pocit, že jsou již staré, dokonce se za to někdy stydí. Důležité je brát toto údobí jako každou životní etapu. S přiměřenou 5bcef65278182obrazek.jpgživotosprávou, dostatečným pohybem, akcentováním koníčků, které ženě pomohou překonat i psychické obtíže. Nebát se otevřeně hovořit se svými lékaři o problémech, které mohou ženu tížit. Ve stravě doplnit vápník, případně vitamin D, hořčík, vitamin E a C. Existují i doplňky stravy, které pomohou ženám překonat některé potíže. Lze se podívat i do arzenálu našich babiček a využít bylinek nebo včelích produktů. Pokud potíže přetrvávají, potom neváhat a poradit se s pečujícím gynekologem nebo v některé specializované ambulanci.

Mohl byste nám stručně říci, jaká rizika přináší pro ženu hormonální změny po klimakteriu? A zajímají se ženy o tato rizika?
5bcef63bf2e09obrazek.jpgOno nejvíce trápí ženy spíše vegetativní obtíže ve smyslu pocení, zejména nočního, pocity náhlého zrudnutí, návaly horka, změny nálad, bušení srdce, úzkost, poruchy spánku. Dále si ženy stěžují na přibývání na váze, vypadávání vlasů, větší lomivost nehtů. Vzhledem k vysychání sliznic může dojít k nepříjemným pocitům v oblasti vnitřního genitálu a k problémům v oblasti partnerských vztahů. Některé ženy začínají trápit i úniky moči. Zdravotní rizika, jako jsou osteoporóza, vysoký krevní tlak, vyšší riziko infarktu myokardu nebo problémy se štítnou žlázou, ženy nebolí a proto o nich přemýšlejí asi méně, byť jejich nebezpečnost je vysoká.

Připomínáte průběžně ženám ve věku po menopauze, které máte ve své ordinaci, riziko řídnutí kostí a osteoporózy?
Ano, zejména těm, u kterých začalo klimakterium brzy, tedy před padesátým rokem věku. Hovořím se svými pacientkami o jejich obtížích a v rámci tohoto hovoru se dotkneme i problematiky tohoto údobí v 5bcef6a114d4aobrazek.jpgživotě ženy. Probíráme vše podle konkrétních potíží a zcela individuálně. Na rizika dojde v tomto rozhovoru také řeč. Je dobré to připomínat opakovaně, protože podle mé zkušenosti ženy často po zavření dveří ordinace si tak oddechnou, že mají návštěvu za sebou, že některé věci prostě hned zapomenou.
Vždy probírám tato rizika s ženami, které mají před sebou gynekologickou operaci, kde se rozhodují o operaci vaječníků, aby mohly tyto ženy zvážit i typ operačního výkonu, který se provedeme. Odstraněním vaječníků v době, kdy má žena ještě menstruační cyklus, ji prudce uvedeme do období menopauzy. Samozřejmě, pokud není nezbytně nutné vaječníky odebrat například při onkologickém onemocnění. Potom těmto ženám tato rizika povím s tím, jaké bude vhodné sledování po operaci a jaké máme možnosti potom těmto ženám pomoci.

5bcef6c183fe8obrazek.jpgDoporučujete ženám, aby si nechaly udělat vyšetření, které je upozorní na aktuálním stav řídnutí kostí?
U rizikových žen zmiňujeme i možnost denzitometrického vyšetření. V případě prokázání řídnutí kostí zahajujeme léčbu, některé pacientky řešíme společně s ortopedem. V dnešní době, kdy funguje i „doktor google“ se některé pacientky i cíleně ptají na možnost denzitometrického vyšetření.

Čtěte také: