Pojďme se tedy podívat, co pro nás některé z činoherních a hudebních scén připravily:
 
Klasika
Národní divadlo v Brně (http://www.ndbrno.cz)
Mahenova činohra chystá celkem devět premiér, mimo jiné drama Reginalda Rose z prostředí soudní poroty Dvanáct rozhněvaných mužů (premiéra byla v pátek 27. října) nebo krimikomedii Roberta Thomase Osm žen (23. března), z nichž každá měla motiv k vraždě, ovšem spáchat ji mohla pouze jedna. Představí se samozřejmě i klasické texty, například Lorcova lyrická milostná tragédie mladých milenců Krvavá svatba (26. ledna), Sofoklova Antigona (27. dubna) v režii Martina Čičváka nebo dramatická báchorka J. K. Tyla Strakonický dudák (22. prosince). Za zmínku stojí i obnovená premiéra inscenace úspěšné a oceňované černé grotesky Martina McDonagha z irského venkova Osiřelý západ (16. října) v Redutě.

„Progresivní“ klasika
Městské divadlo Brno (http://www.mdb.cz)
Scéna středního proudu, proslavená především velkolepými zpracováními světových muzikálů, ani letos nepoleví a svým divákům představuje nejen další dílo tvůrců Jesus Christ Superstar skladatele A. L. Webbera a textaře Tima Ricea Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť (14. října), ale také jevištní podobu známé komedie Čarodějky z Eastwicku (10. února). Nemůže samozřejmě chybět ani vlastní tvorba, takže se dočkáme i nového zpracování trochu nečekaných textů - Markéty Lazarové (7. dubna) Vladislava Vančury s hudbou Petra Ulrycha a Komenského Labyrintu světa a ráje srdce (24. února).

Je libo trochu experimentu?
Husa na provázku (http://www.provazek.cz)
Kromě nového nastudování legendární Balady pro banditu, které již loňskou sezónu spolehlivě plnilo Provázku hlediště (a na které je tím pádem třeba si koupit lístky dost dopředu) se pro fanoušky netradičnějšího divadla chystají i premiéry Maeterlinckova symbolistického Modrého ptáka v režii jednoho z nejuznávanějších českých režisérů současnosti, Vladimíra Morávka, a Shakespearova Macbetha v režii Martina Huby. Pro vyznavače adrenalinových sportů bylo však nejdůležitější datum 14. října (a potom vždy opět za sto dnů), kdy se uskutečnila první část ojedinělého projektu Svlékání kůže – Bestiář dle Dostojevského. Jde totiž o jedenáctihodinovou scénickou fresku, během které na vás čeká devět dílů, osm přestávek, jeden oběd, jedna večeře a tři intermezza. O přestávkách se podává guláš, ovoce a alkohol.

HaDivadlo (http://www.hadivadlo.cz)
Josephovi C. Merrickovi se přezdívalo Sloní muž podle domnělé choroby, kterou trpěl, a která mu znetvořila celé tělo. Byl hotové monstrum, které se ploužilo po Londýně v beztvarém hábitu a s obrovským papírovým pytlem s dírou pro jedno oko přes hlavu. V tom strašlivějším než strašlivém těle však byla uvězněna inteligentní lidská duše s fantazií. HaDivadlo zpracovává příběh Sloního muže v takřka němé čisté metafoře jedinečného lidského údělu a pod názvem Život a dobrodružství Josepha C. Merricka - Sloního muže jej uvádí jako původní text od 30. listopadu.


Mladá divadla
Divadlo v 7 a půl – Kabinet múz (http://www.7apul.cz)
Nezávislé profesionální divadlo, které si dělá co chce, jak chce, existuje, vzdoruje navzdory a myslí si, že i po jedenácti letech existence si stále stojí za svým, uvedlo již 30. září nekompromisně vtipnou neromantickou postpunkovou komedii Harila (Čtyři z punku a pes), ve které se objeví nejen pět set vulgarismů nejtěžšího kalibru, ale i Karel Gott. 31. listopadu pak bude z Ameriky povolán super agent Roger Krowiak, aby zabránil bratislavskému paštikovému magnátu Knudtovi v jeho zločinných plánech na ovládnutí starého kontinentu. Zvítězí nad zákeřným Karolem Rodenovem, velitelem Knudtových nájemných vrahů?

Buranteatr (http://www.buran.cx)
Nezávislé divadelní sdružení absolventů JAMU, které povstalo z popela původního divadla Tramtarie v Olomouci, do svého repertoáru (mj. úspěšný Obraz, Tramvaj do stanice touha nebo pohádka V podpostelí) zařadí například v listopadu Mametovu hořkou komedii o tom, jak sexistické řeči ničí lásku Sexuální perverze v Chicagu, která byla s velkým úspěchem nedávno uvedena v pražském Činoherním klubu, stejně tak jako další připravovaný kus Pan polštář Martina McDonagha – temný hororový příběh o policejním vyšetřování spisovatele, jehož kruté pohádky se začnou stávat skutečností. Divadlo nemá vlastní prostory, své inscenace hraje např. v HaDivadle nebo v prostorách Husy na provázku.

Studio Marta – scéna Divadelní fakulty JAMU (http://difa.jamu.cz)
Absolventské ročníky Janáčkovy akademie se letos rozhodly poprat především s klasickými texty, klasické zpracování však neočekávejte! Ať už půjde o adaptace Shakespeara – Hra na Leara a Komedie omylů nebo Ibsena - Peer Gynt s podtitulem Neprůstřelný mnich. Studenti muzikálového herectví se pak představí v současném zpracování čínské pohádky Princezna T. od Daniely Fischerové, v slovenském Cyranovi z předměstí z pera Hammela a Vargy a v původním surrealistickém temném muzikálu Masky.

Divadlo pro děti
Polárka (http://www.polarka.cz)
V rámci své „moravské“ sezóny čekají na dětské diváky (ale i jejich starší sourozence a rodiče) příběhy o mladých a malých - mj. o chlapci z džungle Mauglím (od 7. října); o nejznámějším novorozeněti, které spatřilo světlo světa na Štědrý večer v Lidové hře se zpěvy z Rosic (25. listopadu)  nebo o mladé dívce Maryše (13. ledna), která se vzepřela rodičům i nechtěnému manželovi. Za shlédnutí určité stojí také magický výlet 20 000 mil pod mořem, který divadlo nabízí již od letošního června.

Loutkové divadlo Radost (http://www.divadlo-radost.cz)
Hrdinkou připravované Čarodějné školy je mladá čarodějnice, která se díky svému umění dostane ze světa čar a kouzel do světa lidí. Ve škole najde mezi svými spolužáky přátele i odpůrce, protože je trochu jiná a umí leccos jiného, než ostatní. Její příběh je tajemný, hodně napínavý, plný kouzel a triků, nechybí v něm ani humorné situace - zejména ze školního prostředí. Nechybí ani obdiv spolužáka Jury, přerůstající do vzájemných sympatií. Čarodějná škola je hra o mladých pro mladé, o těch, kteří už nejsou malými dětmi, ale k dospělosti mají ještě daleko.

Reklama