arm

Nepřipadá vám škoda, že mladý muž již nezmužní navlečen do plné polní a na hlavě s „blembákem“? Nemáte pocit, že zrušení povinné vojenské služby mužnému pohlaví cosi vzalo? O čem si ti chlapi budou jednou povídat, když my ženy své téma „porod“ máme dál? Přivedla mě k té myšlence malá příhoda.

Tady jsem sloužil!!!

Onehdá jsme jeli s přítelem Radkem do Podbořan a ve Vroutku jsme se zastavovali. Pojednou téměř dojatě pravil: Tady jsem sloužil na vojně,“ znělo to tak nějak hrdě a důležitě. „Zavezu Tě tam. Je to kousek.“

Naprosto nepochyboval o tom, že mě bude zajímat, kde strávil dva roky života, a mě by ani nenapadlo nedat najevo zájem, když jsem viděla, jak moc je to pro něho důležitá vzpomínka i fakt.

„Vidíš, tohle je bojové vozidlo pěchoty,“ ukázal na zelený vůz na travnatém prostoru před budovou. „To je...“ následoval odborný výklad, co takové bojové vozidlo umí, jak se s ním jezdí, jak je a bylo využívané i několik historek jakoby se odehrály včera.

„Byl jsem u šiškometů, to je vlastně protivzdušná obrana, víš… byl tam jeden... jé to byl debil, představ si, že si ten blbec plivnul na řízek, aby mu ho nikdo nesežral, než přijde ze záchoda – takovej řízek na vojně, víš, to bylo něco...

Dostali jsme různá očkování  hehe – člověk byl pak imunní pomalu na všechno. Mohli jsme žrát i hlínu! Hehe.... jo, a víš co jsme udělali? My jsme mu ten řízek kolem toho plivance okrájeli a stejně jsme ho sežrali… dneska dělá, myslím, někde na stavbách mostů...

Jo a taky jsme tam měli jednoho svobodníka – takovej měl ptačí hrudník a celej vypadal jako krmenej šindel, bez sebevědomí, a víš, že když odcházel, byl z něho docela chlap?

No a chodil jsem tehdy za takovou holkou tady... jednou jsem se vrátil pozdě, to víš, kluk na vojně… lezl jsem přes plot…“

Naslouchala jsem vyprávění svého protějšku snad hodinu.

Byly to příhody, které voněly něčím, co neumím popsat. Nebyla to nostalgie, on to prožíval s autentickými emocemi i po tolika letech… bavilo mě to a hodně jsem se zasmála.

Nějak jsem byla na něho i hrdá, co všechno prožil a s čím si musel poradit a poradil.

A on? Nešlo přehlédnout, jak je rád. Jak má osoba v jeho očích dostala jiný rozměr, když mě vyprávění zajímalo, když jsem občas mezi příhodami „zašuměla“ upřímným obdivem.

Ptala jsem se i na věci, které jsou mi jako pacifistovi zcela jedno, ale ptala jsem se proto, že jsem věděla, že pro něho je to úplně něco jiného než technika nabíjení nějaké zbraně… byl na sebe pyšný.

Dozvěděla jsem se, že si vystřílel opušťák... že byl nejlepší… a něco mě v ten moment napadlo...

Že totiž dnešní mladí hoši možná přesně o tohle, o nesmazatelnou vzpomínku, pocit hrdosti, jakýsi model chlapství nenávratně přišli.

Oni nebudou mít jednou možnost ohromit tu, kterou mají rádi, vyprávěním, jak těžké je plazit se po břiše blátem s několika desítkami kilogramů na zádech, jak na ně někdo u toho řval, div si nepřelomil hlasivky, a hlavně že to všechno zvládli…

Každý chlap, a je to zakódované, potřebuje tu svou vyvolenou „dostat“ na své statečnosti, na možnosti vylíčit svou sílu i dovednosti – je to takový „svatební tanec“, který známe z přírody.

Každý samec se snaží zapůsobit.

Ať už se bavíme o pávech, nebo téměř o kterémkoli živočichovi. Samec vzbudí obdiv a samička ho pak více chce. Dobře to udělá oběma.

Ona má pocit, že má borce, a on získá dojem, že jím je.

V žádném případě nechci vypadat jako někdo, kdo by podporoval války a zbraně nebo vojenskou šikanu.

Jen mám prostě dojem, že těch pár měsíců povinného výcviku mimo rodinu a maminku bude jednou našemu silnějšímu pohlaví scházet.

Vzali jsme jim do budoucna něco, co je u páva onen krásný chvost nebo u jelena paroží a pocit vítězství, když si vlastní udatností vybojuje svou laň.

O čem se baví chlapi, když se na zahradě griluje? No o vojně!

A o čem se budou jednou bavit dnešní mladí muži? ...zřejmě o hovně.

Jsem proto, aby třeba jen na pár měsíců... ne kvůli zabíjení, ale kvůli nim samotným a jejich přirozenosti.

lupa

Reklama