Tento víkend bychom se mohli vydat načerpat sílu a energii přímo do srdce přírody, k pramenům řek a říček. Máme pro vás pár tipů.

Na území České republiky se nalézá obrovské množství pramenů, známých i méně neznámých. Nadýchejme se čerstvého vzduchu v blízkosti zurčících toků.

pramen

Prameny Labe

Naučná stezka Prameny Labe měří 18 km a na svých zastaveních seznamuje s přírodními zajímavostmi této části Krkonoš. Při procházce touto krajinou uvidíte řadu přírodních zajímavostí, mezi něž patří například Pančavský vodopád, nejvyšší v České republice, který naleznete 1 km jižně od Labské boudy, na Pančavském potoce.

mapaLbe

labe

pancavsky

K pramenu Vltavy

Pramen nejdelší české řeky Vltavy se nachází v pohraničním pásmu Šumavy, pod jihovýchodním svahem Černé hory v nadmořské výšce 1172 m. Dnes je toto místo součástí I. zóny Národního parku Šumava. K pramenu vede modrá turistická značky z obce Kvilda (6 km) a červená turistická značky z Modravy (12 km).
mapavltavy

vltavaa

vltava

K pramenu řeky Moravy

Pramen řeky Moravy se nachází pod vrcholem Králíckého sněžníku na území obce Dolní Morava v těsné blízkosti Starého Města. Hluboké údolí odděluje východní a západní hřbet pohoří Králického Sněžníku. Pramen se nachází v nadmořské výšce 1390 m a je upravený jako studánka.

morava

Morava

Za pramenem svaté vody

Pramen svaté vody se nachází v Litovli za cukrovarem. Prameniště potoka Čerlinka zvané Studánka nebo také Svatá voda, bylo odedávna známé jako poutní místo.

mapa

foto

Za slanými prameny

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. Mofetách - bahenních sopkách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

mapa

slana

Jesenické prameny

Jesenické prameny byly a znovu již jsou jednou z největších památek na Jesenicku. Nachází se v oblasti nad lázněmi Jeseník. Najdeme zde na osmdesát pramenů, pomníků, vyhlídek, památných skal a slavnostních křížů.

mapa

jesenikpramen

jesenk

 

Tak batůžky na záda, a pokud máte některou danou lokalitu v blízkosti svého bydliště, neváhejte a vydejte se vstříc pramenům řek a paprskům sluníčka.

fotografie poskytli: www.czechtourism.cz

Další tipy na výlet:

Reklama