Letní slunovrat je podle Anny Franklin jedním z nejstarších, nejrozšířenějších a nejradostnějších pohanských svátků. V tento den slunce stoupá do výšky a jeho síla za letního slunovratu roste, svoji sílu  přenáší na rostliny, vztyčené kameny a krystaly.

Podvečer je pak naplněn rejem víl a magií. O půlnoci se  se v den slunovratu na všech kopcích zapalovaly ohně. Lidé kolem nich tančili a proskakovali je. Bylinami zapálenými z posvátného slunovratového ohně se žehnalo kravám a  telatům v chlévech. Uhlíky z ohně se pro zajištění  dobré úrody rozhazovaly po polích, domy se obcházely se zapálenými pochodněmi po směru hodinových ručiček. 

slunovrat

Letní slunovrat je silně magickým dnem, dobou, kdy máme na dosah jiné světy a kdy máme moc nahlížet do budoucnosti. Pokud byste chtěli některá  slunovratová kouzla vyzkoušet, Anna Franklin - vyšší kněžka původem z Anglie, která se zabývá životem pohanů již třicet let ve své knize - Magické slavnosti, nabízí slunovratová kouzla pod polštář: 

  • Sen o nepřítomné lásce vám přinesou kořeny sedmikrásky pod polštářem.
  • Zabalte kousek černobýlu do punčochy a uložte pod polštář, dostaví se věštecký sen.
  • Podle staré anglické pověry vám řebříček natrhaný na hrobě mladého muže a uložený pod polštář přinese vizi budoucího partnera.
  • Prorocké sny vám zajistí i jasanové listy pod poduškou.
  • Petúnie uložená pod polštářem ochraňuje před nočními můrami, elfí nemocí způsobenou zlými duch, a dokonce i opilostí :-)
  • Jmelí uložené pod polštářem, napomáhá plodnosti a také přináší hezké sny a hluboký spánek. 
  • Rozmarýna pod polštářem zaručuje příjemné snění a ochraňuje před zlem. 
  • Spánek se šalvějovými lístky pod polštářem podporuje věštecké sny. 

Slunovratová noc se také doporučuje jako nejvhodnější doba k věštění pomocí magických prostředků, jako jsou tarotové či jiné karty, čajové lístky, dominové kostky, I-ťing, čtení z orákul, výklady snů , oghamů , run a dalších.....

Tento den i noc jsou také velmi příznivé pro nabíjení krystalů, výrobu kouzelných proutků, či zakládání kamenného kruhu, který se může stát vhodným místem pro konání vašich obřadů.

Velmi významný je tento den i pro sběr a sušení bylinek pro magické účely

Nejen podle magiků, ale i podle lidí, kteří se zabývají permakulturou, je dobré bylinku nejprve požádat o svolení a vysvětlit, k čemu  potřebujete, aby se obětovala. Z každé rostliny byste si měli - CITLIVĚ - utrhnout  jen malou část, nikdy ji neničit celou. Pokud máte pocit, že se Vám nedostalo odpovědi, nebo si nejste zcela jistí, raději nechte rostlinku být. Bývala jsem do nedávna nadšeným sběratelem a sušitelem květin, bylinek, dnes se raději těším jen pohledem na rozkvetlá kvítka a domů si donesu jen ty zlomené.   

Ať se již na nastávající sobotní slunovrat chystáte provozovat cokoliv, vždy mějte na paměti, že nad vším by měl být dobrý úmysl a přání štěstí všem bytostem na této zemi i v celém vesmíru. Potom bude veškeré vaše konání požehnáno.

Reklama