V noci ze soboty 3. na neděli 4. srpna si můžete během soumraku, noci a svítání prohlédnout všech osm planet Sluneční soustavy. K tomu ještě navíc i Měsíc a „zrušenou“ planetu Pluto, která je dnes představitelem trpasličích planet.

Podle astrologů nás čeká planetární super- víkend, tak ho nepropásněte.

planety

Na začátku srpna 2013 se v průběhu noci na obloze představí všech osm planet Sluneční soustavy. Nejlepší podmínky pro jejich pozorování všech nastanou právě o tomto víkendu, v průběhu noci z 3. na 4. srpna 2013.

Celé „představení“ začne již krátce po západu Slunce. Přibližně po 20 minutách probíhajícího soumraku by totiž už mělo být možné vyhledat nízko nad západním obzorem mimořádně jasnou planetu Venuši.

Pro sledování další planety si budete muset počkat na větší tmu. Ale vyplatí se. Nádhernou, na pohled fascinující planetu Saturn, budete moci spatřit zhruba ve 21.30 hod. nad jihozápadním obzorem.

Kolem půlnoci si budete moci prohlédnout představitele trpasličích planet, již „zrušeného“  – Pluta. Tuto planetu však lze spatřit opravdu jen výkonným dalekohledem.

Na pokus o vyhledání Pluta však budete mít dostatek času, neboť na další čtveřici planet, doprovázenou Měsícem, je třeba si počkat až do svítání. Až po 4.00 hodině ranní se nad jihem a jiho-jihovýchodem objeví dvě nejvzdálenější planety - Neptun a Uran.
V témže čase nad východo-severovýchodním horizontem vystoupí na oblohu také Jupiter a Mars doprovázené Měsícem, který kolem půl páté spatříme v podobě velice úzkého „couvajícího“ srpku.

No a kdo vydrží celou noc, tak na pomalu svítající obloze, zhruba 2 min. po páté hodině ranní spatří nad východo-severovýchodním obzorem poslední planetu Merkur.

A že jste těch planet viděli jen sedm? Tak až se rozední, podívejte se pod své nohy. Stojíte na té osmé, na té nejkrásnější – planetě Zemi.

zeme

Podrobnější informace naleznete na www.astro.cz

Zdroj a použité foto: www.astro.cz

Reklama