Nečekejte jemné jednání. Připravte se na smršť sprostých slov. Kdo také říká, že američtí mariňáci jsou jemní chlapi? 

Ale jsou - doma se svými manželkami a dětmi, v práci se potřebují "vybičovat" k nejlepším výkonům a zapomenout na strach. Ve chvíli, kdy bojují za svoji vlast, musí jít všechno stranou.

Režisér filmů Americká krása či Road to Perdition Sam Mendes nás ve filmu Mariňák, který má dnes 16. února v Česku premiéru, seznamuje s Antony Swoffordem. Ale nejen s ním.
Mendes ukazuje tvrdost prostředí, ale i přemýšlení těch, kteří berou do ruky pušku a učí se, jaké to je, někoho skutečně zabít. Mendes se dívá na psychiku člověka pod zátěží a divák má tak možnost více pochopit mariňákovo jednání.

 

Najednou pro vás mariňák není jen vymatlaná hlava a hora svalů. Především když  si uvědomíte, že film není jen zobrazení fiktivního příběhu, ale zfilmování Operace Pouštní bouře v arabské poušti.

 

Upozorněte své partnery a kamarády, ať od filmu neočekávají neustálé střílení a bitevní akce. O tom Mariňák není. Mendes jde hlouběji, nezůstává na povrchu. Bez studu ukazuje fakta. Jaké to je, když vojákovi tisíce kilometrů od domova napíše dívka, že už jej nechce, či mu pošle videokazetu, kde jej podvádí s jiným.

 

Nikdo z nich nevelebí Ameriku, všichni dávají najevo, jak je občas ve válce dost nuda. Čekání, ze kterého lze jednoduše zešílet. Touha vystřelit, aspoň jednou. Díváte se na bezmoc vojáka a najednou mu přejete, aby dosáhl svého cíle.

 

Dobrý krok udělal i Mendes ve výběru nepříliš známých herců do svého snímku. Jejich výkony byly mnohem realističtější a šlo především o herectví než o předvádění sama sebe. Mariňák doplňuje hudba trefná a povzbuzující.

 

Jediné, co trochu rozčaruje, je úplný konec. Najednou trochu postrádající náboj, který film Mariňák celé dvě hodiny má.Mariňák (Jarhead)

Režie: Sam Mendes
Hrají:  Jake Gyllenhaal,
            Peter Sarsgaard, 
      Jamie Foxx, 
      Chris Cooper
Scénář: William Broyles, jr.
Hudba: Thomas Newman
Žánr: válečné drama
Délka: 123 minut  


Jaké vlastnosti má podle vás mariňák?
Máte ráda filmy, kde se nejen bojuje, ale i přemýšlí?
Líbila se vám Americká krása či Road to Perdition?
A půjdete na Mariňáka?
Reklama