Japonská autorka Tohomi Šimizuová vypráví svou tvorbou skutečný příběh o ujgurské ženě Mihrigul Tursunové, která byla uvězněna v převýchovném táboře v Sin-ťiangu. Kromě toho, že byla zbavena svobody, byla také obětí násilí a její tři děti jí byly odebrány. Jedno dokonce zemřelo. „Cítila jsem, že bych měla o těžkém údělu Ujgurů vytvořit příběh. Snažila jsem se to ztvárnit co nejjednodušeji a nejsrozumitelněji,“ říká autorka komiksu Šimizuová.

Z komiksu Tohomi Šimizuové

Do budoucna hodlá autorka, která skrývá svou tvář před veřejností, přinést další příběhy, které se týkají utrpení Ujgurů. Její kariéra se však odstartovala tím, že vložila příběh s názvem „Co se mi stalo“ na sociální síť Twitter, kde příspěvek během chvíle zhlédlo 300 tisíc uživatelů.

„Když jsem se podívala na svůj twitterový účet, zaplavila ho spousta oznámení. V tu chvíli jsem si řekla, že se děje něco velkého,“ vypráví Tohomi Šimizuová. Z příběhů se tak takřka přes noc stal hit a dnes je komiks přeložen do deseti jazyků. Komiks si můžete přečíst ZDE.

Reklama