ETHAN HAWKE (Jack Valentine) byl nominován na Oscara a cenu SAG za roli ve filmu Training Day. Je nejen úspěšným hercem, ale také divadelním scénáristou a režisérem. Ethan se narodil v texaském Austinu a později se přestěhoval do New Jersey. Herectví začal studovat v prestižním princetonském McCarter Theater a brzy získal svou první profesionální roli.

Ve filmu pak debutoval v roce 1985 ve svých 14 letech jako postava sci-fi filmu Badatelé. Krátce po něm dostal svou první velkou roli v oscarovém filmu Společnost mrtvých básníků, po němž následovaly filmy Táta a Bílý tesák. Zatím naposledy jsme jej mohli vidět v úspěšném snímku Před soumrakem s
Julií Delpy – společně s touto herečkou a režisérem Richardem Linklaterem k filmu také napsal scénář. Zahrál si také v nedávném filmu Zloděj životů s Angelinou Jolie, Kieferem Sutherlandem, Olivierem Martinezem a Genou Rowlands. Mezi jeho další filmy patří Bohatí láskou, Vodní země, Hlídka v Ardenách, Přežít, Bolestná realita, Před úsvitem, Gattaca, Velké naděje, Hamlet, Přiznání a Sním či bdím?

V roce 2001 natočil svůj celovečerní režijní debut – snímek Chelsea Walls, který vypráví pět příběhů, odehrávajících se během jednoho dne v jednom hotelu. V tomto dramatu si zahráli
Uma Thurman, Kris Kristofferson, Rosario Dawson, Natasha Richardson a Steve Zahn.

Poprvé se režijní taktovky zhostil v roce 1994, kdy natočil krátký film Straight to One. Jeho první román The Hottest State, který se objevil na pultech knihkupectví na podzim 1996, je v současné době již podevatenácté dotiskován. Jeho druhá kniha Ash Wednesday vyšla v roce 2002. Jeho nadcházejícím filmem je remake klasického thrilleru Johna Carpentera z roku 1976 Assault on Precinct 13, v němž se objeví s Laurencem Fishburnem, Dreou De Matteo, Johnem Leguizamem a Mariou Bello.


JARED LETO (Vitaly Orlov)
si poprvé zahrál větší roli ve filmu Zázračný běžec, v němž ztvárnil tragédií poznamenaný život nadějného olympionika Stevea Prefontainea. Další nezapomenutelnou roli obsadil v dramatu Darrena Aronofskyho Rekviem za sen s Jennifer Connelly a Ellen Burstyn, ve kterém si zahrál člověka závislého na heroinu.

Mezi jeho další filmy patří thriller Davida Finchera Úkryt s Jodie Foster a Forestem Whitakerem, Americké psycho s Christianem Balem, Narušení s Winonou Ryder, Klub rváčů s Edwardem Nortonem a Bradem Pittem a válečné drama Tenká červená linie. V minulém roce se objevil s Colinem Farrellem, Anthonym Hopkinsem, Angelinou Jolie a Valem Kilmerem v historickém velkofilmu Olivera Stonea Alexander Veliký. Má za sebou také vedlejší role ve filmech Temná legenda a Co si ušít do výbavy. Známým se stal také díky televiznímu seriálu Tak tohle je můj život. Jeho nadcházejícím filmem bude krimithriller Lonely Hearts.

 

ANDREW NICCOL (scénář, režie, producent) se narodil na Novém Zélandu, kde vymýšlel a režíroval reklamní spoty. Jeho filmová kariéra začala teprve po přesunu do Los Angeles. Niccol debutoval snímkem Gattaca, který natočil podle vlastního scénáře. Film, v němž si zahráli Ethan Hawke a Uma Thurman, byl nominován na Oscara a Zlatý glóbus.

 

Jako scénárista a producent se podílel na komediálním dramatu Truman Show s Jimem Carreym v hlavní roli, který byl na Oscara nominován hned třikrát – mimo jiné v kategorii nejlepší scénář. Za scénář obdržel Niccol také cenu BAFTA. Roli scénáristy, producenta i režiséra zastoupil u satirického snímku Simone v hlavní roli z Alem Pacinem. Je také autorem námětu a vedoucím výroby filmu Stevena Spielberga Terminál, v němž si zahráli Tom Hanks a Catherine Zeta-Jones.

 

Reklama