Mike Newell (režie) režíruje čtvrtý díl čtenáři i diváky oblíbené série Harry Potter od J.K.Rowling Harry Potter a Ohnivý pohár. První dva díly natočil Chris Columbus, režie třetího dílu se ujal Alfonso Cuarón. Newell je teprve první domácí režisér, který na plátno převádí toto typicky britskou látku série Harry Potter. Zatím posledním Newellovým filmem byl Úsměv Mony Lisy, ve kterém se objevily Julia Roberts a Julia Stiles, nicméně divákům je zřejmě známější romantickou komedií Čtyři svatby a jeden pohřeb, která získala několik cen a byla i ve dvou kategoriích nominována na Oscara, mimo jiné i v kategorii Nejlepší film.

Během své čtyřicetileté kariéry Newell natočil ceněnou komedii Enchanted April, která získala tři nominace na Oscara a ve dvou hereckých kategoriích (pro Mirandu Richardson a Joan Plowright) vyhrála Zlaté globy. Newell dále natočil Cesta na západ, ve kterém hráli Ellen Barkin a Gabriel Byrne, jejichž  příběhu v pozadí hrál soundtrack od skladatele Patricka Doylea. Dalším snímkem byl The Good Father, za který Sir Anthony Hopkins v roce 1985 získal Prox Italia. Jeho dalším filmem je například Bláznivá runway s barvitou hereckou sestavou John Cusack, Billy Bob Thornton a Angelina Jolie, který byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší adaptovaný scénář.

V případě Krycí jméno Donnie Brasco se Newell spojil nejen s Patrickem Doylem, ale i výraznými talenty svých hereckých generací Johnny Deppem a Al Pacinem. Jeho zbývající snímky jsou například Neobvyklé dobrodružství, Amazing Grace and Chuck a Soursweet.

Po absolvování Cambridge University se Newell dostal do televizního kanálu Granada, který byl situován do Manchesteru, kde byl na zkoušku jako producent. Časem se však dostal i k režii. Pro televizi natočil  Them Down There, Ready When You Are, Mr McGill, Destiny a The Melancholy Hussar plus spousty anglo-amerických snímků jako Blood Feud a pro kanál  CBS Common Ground. Newell na plátně debutoval v roce 1977 snímkem Muž se železnou maskou, ve kterém se objevili Louis Jordan, Ralph Richardson, Richard Chamberlain a Jenny Agutter.

Jeho debut na americkém kontinentě přišel s rokem 1980, kdy natočil Probuzení s Charlton Hestonem a  Susannah York. Po tomto snímku přišel Bad Blood, televizní film Zrození národa  a pohlcující Tanec s cizincem, ve kterém se objevili Miranda Richardson a Rupert Everett. Za něj získal Newell cenu Prix de la Jeunesse MFF v Cannes a snímek mu ve světě vynesl mnohé uznání.

Newell si časem založil svou vlastní produkční společnost Dogstar Films, se kterou jako výkonný producent zaštiťoval  filmy Photographing Fairies s Benem Kingsleym a Best Laid Plans. Byl také výkonným producentem projektů jako Riplyeho hra, kde hlavní roli ztvárnil John Malkovich, 200 cigaret, ve kterém se představili  Ben Affleck a Kate Hudson; Všechny moje lásky s Johnem Cusackem a Jackem Blackem, jakož i u Soderberghova čtyřoscarového opusu  Traffic: Nadvláda gangů.

 

David Heyman (producent) je producentem filmové adaptace románu Harry Potter od J.K.Rowling již počtvrté.

Heyman pracoval několik let v USA a v roce 1997 se vrátil zpět do Anglie, aby tam založil produkční společnost Heyday Films, jejímž cílem bylo spojit při natáčení filmů síly amerických a evropských produkcí. Po masovém úspěchu Harry Potter a Kámen mudrců a Harry Potter a Tajemná komnata se Heyman rozhodl založit pobočku Heyday Films v Los Angeles a jako výkonný producent zaštitoval projekt Zloděj životů, ve kterém se objevili Jolie Foster a Ethan Hawke.

V tomto trendu Heyman neustále pokračuje jak v Anglii tak v USA pod jeho vedením momentálně vznikají snímky jako The History of Love od Alfonso Cuaróna; Yes Man s Jackem Blackem, Mike Whitem a Davidem Dobkinem; dále adaptace comicsu The Exec, který bude režírovat Christopher Nolan (Memento, Batman začíná) a také adaptace úspěšného románu  The Curious Incident of the Dog in the Night-Time, který bude jak psát, tak režírovat Steve Kloves.

V roce 2003 byl Heyman oceněn jako ShoWest producent roku, čímž se stal vůbec prvním britským tvůrcem, který si toto označení kdy vysloužil. Heyman získal své vzdělání jak v Anglii tak v USA a jeho kariéra se započala u produkce filmů Miloše Formana Ragtime a Davida Leana Cesta do Indie.

V roce 1986 se Heyman vydal do Los Angeles, aby se tam stal uměleckým ředitelem studia
Warner Bros. Pictures, kde pak pracoval na filmech jako Gorily v mlze a Mafiáni. Na konci 80. let se stal vice presidentem studia United Artists, avšak krátce poté zkouší štěstí jako nezávislý producent.

První film, který kdy produkoval byl Juice od Ernesta Dickensona, ve kterém hráli Tupac Shakur a Omar Epps. Jakožto nezávislý producent produkoval několik filmů jako je nízkorozpočtová Cesta do města, jejíž režie se ujal Greg Mottola. Film byl obsazen vynikajícími herci jako jsou Liev Schreiber, Parker Posey, Hope Davis, Stanley Tucci a Campbell Scott.

 

Steve Kloves (scénář) píše scénář pro sérii Harry Potter již potřetí. Kloves začal v roce 1984 jako scenárista snímku Racing With the Moon v produkci Jaffe-Lansing, který vypráví příběh o dospívání za 2. světové války. V tomto filmu, který režíroval Richard Benjamin, hrají Sean Penn, Elizabeth McGovern a také Nicolas Cage v jedné ze svých raných a nejdůležitějších rolí.

V roce 1989 Kloves debutoval jako režisér dramatem/komedií Báječní Bakerovi hoši, ve kterém hráli Jeff Bridges, Beau Bridges a Michelle Pfeiffer. Příběh, který Kloves nejen režíroval, ale i napsal, získal čtyři nominace na Oscara a Michelle Pfeifer získala za svůj výkon Zlatý globus a cenu BAFTA.

O čtyři roky později Kloves napsal a režíroval thriller Kost a kůže, ve kterém se objevili Dennis Quaid, Meg Ryan a Gywneth Paltrow. O něco později napsal Kloves scénář pro film Wonderboys, který byl obsazen Michaelem Douglasem, Tobey Maguirem a Frances McDormand. Film byl produkován a režírován Curtisem Hansonem, ale Kloves za něj získal svou první oscarovou nominaci v kategorii Nejlepší adaptovaný scénář.

Kloves také napsal scénáře k Harry Potter a Kámen mudrců a Harry Potter a Tajemná komnata. Jeho dalším projektem bude scénář a režie The Curious Incident of the Dog in the Night-Time, který produkčně zaštítí David Heyman.

 

Mick Audsley (střih) se prostřednictvím Harry Potter a Ohnivý pohár dostává k sérii Harry Potter poprvé. Audsley je v současnosti jeden z nejvyhledávanějších střihačů. Pracoval na filmech jako Nebezpečné známosti, za které získal nominaci na BAFTA, a Nezvaný v režii Stephena Frearse, které cenu BAFTA nakonec získal.

Nedávno Audsley pracoval na filmu Johna Maddena Důkaz, Úsměv Mony Lisy režiséra Mike Newella, Špína Londýna od režiséra Stephena Frearse, Všechny moje lásky a Mandolína kapitána Corelliho. Jeho střih přispěl výsledné podobě filmů Dvanáct opic, Interview s upírem, Moje krásná prádelnička a Tanec s cizincem (opět ve spolupráci s Newellem). Z ostatních filmů: Mstitelé, Polibek draka, The Van, Hrdina, The Angels, The Grifters, We’re No Angels a Soursweet.

 

Jany Temime (návrhy kostýmů) byla návrhářkou kostýmů již na Harry Potter a Vězeň z Azkabanu a nyní je na stejném postu i při produkci Harry Potter a Ohnivý pohár. Mezi těmito projekty stihla navrhnout kostýmy pro Bridget Jones 2: S rozumem v koncích.

Během posledních plodných deseti let získala Temime více než dvacet nominací na různé ceny. Získala velšskou BAFTA v kategorii  Nejlepší návrhy kostýmů za snímek Marca Evanse Vysněná Amerika, ve kterém hrají Steven Mackintosh, Matthew Rhys a Sian Phillips, dále  v roce 1995 získala na Utrecht Film Festival cenu Golden Calf v kategorii Nejlepší návrh kostýmů za snímek režisérky Marleen Gorrs Antonie, který v témže roce získal Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film.

Z dalších snímků uveďme film Mela Smithe Zloději a vyděrači, ve kterém hrály Minnie Driver a Mary McCormack; Resistance Todda Komarnickiho s hereckou účastí Bill Paxtona a Julie Ormond; snímek Neporazitelný od Wernera Herzoga s Timem Rothem, Lužinova obrana od Merleen Gorris s Johnem Turturrem a Emily Watson či Nejlepší gangster s Davidem Thewlisem, Malcolmem McDowellem a Paul Bettanym. Navrhovala také kostýmy pro filmy jako jsou: You’re Dead v režii Dannyho Hursta, kde se objevili Rhys Ifans a John Hurt; The Commissioner s Johnem Hurtem; Charakter od Mike van Diema, který v roce 1998 získal Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film, Crime Time v režii George Sluizera; The New Mother od režisérky Pauly van der Oest; The Last Call v režii Franse Weisze; All Men are Mortal v režii Ate de Jong; Belle van Zuylun - Madame de Charriere od režisérky Digny Sinke a 1000 Roses od Theu Boermana, který na Utrecht Film Festival v roce 1994 vyhrál Golden Calf v kategorii Nejlepší film.

Temime také pracovala v televizi na snímcích jako jsou In the Name of the Queen od Brama van Erkela, The Lighthouse v režii Pietera Verhoeffa, který získal cenu Golden Fipa Award v kategorii Nejlepší drama na Nice Television Festival; The Partisans od Theu Boerman, který Temime v roce 1995 na Utrecht Film Festival zajistil Temime Golden Calf v kategorii Nejlepší návrhy kostýmů a snímek celkově uspěl v kategorii Nejlepší televizní drama.

 

Patrick Doyle (hudební skladatel) se připojuje k produkci Harry Potter a Ohnivý pohár na postu hudebního skladatele. Doyle během své plodné kariéry, kdy se prosadil jako respektovaný skladatel, složil k filmům desítky soundtracků a v roce 1995 mu byla v Los Angeles udělena cena od Film Critics Association v kategorii Nejlepší hudební doprovod k filmu Malá princezna. Doyleovy poslední filmy jsou Man to Man, Nanny McPhee, Vysloužilí lvi a Holky z kalendáře.

Další kompozice Doyle složil pro Zabij mě něžně, Gosfo
rd Park, Deník Bridget Jones, Dohola?, Marné lásky snaha, Nadějné vyhlídky, Donnie Brasco od Mike Newella. Po absolvování Royal Scottish Academy of Music and Drama, začal  Doyle komponovat hudbu pro skotský televizní projekt Charlie Endell a The Butterfly Hoof  v produkci BBC. V roce 1987 se Doyle dostal do Renaissance Theatre Company založené Kennethem Branaghem, jímž byl pověřen napsat hudbu k televizní verzi Shakespearovy hry Twelfth Night. V roce 1989 byl požádán napsat hudbu k Branaghově adaptaci Henry V., což rozjelo jeho kariéru úspěšného skladatele filmové hudby. Poté začal psát hudbu ke všem shakespearovským projektům jako jsou Hamlet, As You Like It, Mnoho povyku pro nic, Král Lear a Sen noci svatojánské .

 

Nick Dudman (návrhář make-upu a animátor) a jeho tým vytvořili úžasné masky a animatronické loutky pro všechny filmy ze série Harry Potter - Harry Potter a Kámen mudrců a Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu a Harry Potter a Ohnivý pohár, za které získal nominace na BAFTA.

Dudman se u filmu uchytil prací na animaci Mistra Yody, když při natáčení Hvězdné války: Impérium vrací úder asistoval vedoucímu týmu Stuartu Freebornovi. U Freeborna získával zkušenosti po čtyři roky na filmech jako byly Superman II a Přísně tajné!, a poté byl Dudman požádán, aby vedl samostatné oddělení masek při natáčení Legendy od Ridleyho Scotta. Od té doby pracoval na filmech jako jsou Mona Lisa, Dům veselých duchů, Interview s upírem, Batman a Soudce Dredd.

V roce 1995 rozšířil svou činnost také do animatroniky a oblasti větších efektů s loutkami. Tohoto roku jej Luc Besson pověřil, aby vedl tým 55 lidí, kteří dodávali animatronické loutky a efekty produkci Pátého elementu. Od té doby byl vedoucím týmu animatroniků u několika blockbusterů jako například Hvězdné války Epizoda 1: Skrytá hrozba, Mumie a Mumie se vrací. Dudmanova soukromá firma Pigs Might Fly, dodává filmovým produkcím umělou krev, umělé končetiny, masky a pořádá kurzy.

 

Jimmy Mitchell (supervizor vizuálních efektů) se vrací k produkci Harry Potter a Ohnivý pohár na postu supervizora vizuálních efektů. Mitchell před tím zastával stejnou pozici u Harry Potter a Tajemná komnata a mezi tímto filmem a Harry Potter a Ohnivý pohár si odskočil na natáčení Pirátů z Karibiku. Mitchell se v roce 1990 dostal do slavné firmy ILM, kde podstatným dílem přispěl k dech beroucím počítačovým efektům u filmů jako byly Jurský park, Smrt jí sluší a Terminátor 2: Soudný den, za něž postupně získal Oscary v kategorii Nejlepší vizuální efekty.

Na postu supervizor vizuálních efektů se u ILM dostal k projektům Jurský park III, Ospalá díra, Říjnové nebe, Velký Joe, za který získal nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší vizuální efekty, dále pracoval na Mars útočí! a Likvidátor. Mitchell byl supervizorem počítačových efektů, animátor a výrobce modelů u dobrodružství z džungle Jumanji; supervizorem počítačových efektů na Masce, technickým režisérem na Jurský park a Smrt jí sluší, animátor a technický režisér u Star Trek VI a technický režisér u Terminátor 2: Soudný den.

 

Reklama