Petra začala pociťovat problémy s dechem v době dospívání při fyzické námaze. Okolo dvacátého roku začala dvoufázově trénovat a výkon jí ztěžovalo špatné dýchání a kašel. Začala se léčit a její plnohodnotný život a sportovní kariéra dokazují, že i s astmatem se dá žít bez příznaků, a dokonce se věnovat i vrcholovému sportu.

Kdy jste zaznamenala první potíže a po jaké době jste šla k lékaři?
Jako malou mě vzal taťka k lékaři, tam mi přišli na takovou tu lehčí formu. Táta se nechal také vyšetřit a tomu přišli na těžší formu astma. Nicméně ze mě chtěl mít vrcholového sportovce, tak trochu mou diagnózu přehlížel. Opravdu léčit jsem se začala až kolem 19 let, kdy už jsem si došla k lékaři sama. Nález už byl větší, takže léčba byla opravdu nutná.
5c8917c808b03obrazek.pngJaké jste na sobě pozorovala konkrétní příznaky?
Hodně často jsem pokašlávala i v běžném životě, ale to mně nepřišlo nijak znepokojující. Později ovšem začaly problémy při tréninku v bazénu, kde jsem pociťovala dušnost, knedlík v krku, nemohla jsem se nadechnout, po doplavání těžší série jsem začala sípat. Byla jsem na tom úplně jinak než ostatní soupeřky.

Jak Vám bylo astma diagnostikováno?
Prošla jsem několika alergologickým testy, pak jsem absolvovala spirometrii. Už na ní asi bylo něco patrné, protože mi hned po jejím absolvování dali dýchnout úlevového léku a diagnóza byla jasná.
Jaké jste měla pocity, když Vám oznámili, že trpíte astmatem, před sebou rozjetou sportovní kariéru…

Měla jsem smíšené pocity. Na jednu stranu jsem si přála, aby už na něco přišli, protože jsem cítila, že se něco děje. Na druhou stranu jsem se samozřejmě bála, co je to za nemoc, jestli se dá léčit, jestli mě nějak omezí v tom, co dělám, co bude dál? Nicméně mi lékaři vzápětí vysvětlili, že svět se nezboří, že i s touto nemocí se dá sportovat a žít bez problémů.

Jste poslušný pacient, dodržujete předepsanou léčbu?
5c8917e1d8428obrazek.pngPřiznávám, že jsem měla a mám problém s těmi dlouhodobými, protizánětlivými léky, někdy na ně prostě zapomenu. I když vím, že pravidelnost je důležitá, sama na sobě pozoruji, že když léky na pár dní vysadím, tak se znovu objeví lehký kašel, na tréninku pociťuji, že se něco děje.

Měla jste strach z inhalačních kortikoidů, které se k léčbě astmatu používají?
Já jsem se dříve o složení léků nezajímala, pak jsem samozřejmě zejména kvůli dopingu, musela. Až později jsem zjistila, co jsou kortikoidy, co mohou způsobovat, ale všechno jsem se snažila konzultovat s doktory a ti moje obavy vyvrátili.

Hledala jste si například některé informace o nemoci i na internetu?
Já jsem si kdysi před první operací ramene vyhledala video této operace a od té doby už si raději na internetu nehledám informace k nemocem. Raději důvěřuji lékařům.

Měnila jste nějak po diagnóze svůj životní styl? Změnila jste stravu, odbourala mazlíčky?
Ne, naopak mazlíčky mám. Mám tři zvířátka, čtvrté je manžel. Svůj životní styl jsem neměnila. Jen takové drobnosti, třeba mléčné výrobky zahleňují, tak je nevyhledávám. Ale díky léčbě, nemusím mít žádné omezení.

Co Vám funguje, když vidíte, že se Váš zdravotní stav horší?
Mám inhalační protizánětlivý lék, který beru ráno a večer. Úlevový lék se snažím brát co nejméně, aby si na něj moje tělo nezvyklo. Beru ho maximálně před závodem, abych měla jistotu, že nepřijdou žádné nežádoucí stavy.

Zhoršuje se Vám zdravotní stav v různých ročních obdobích v průběhu roku?
To na sobě naštěstí nepociťuji, takže si myslím, že ne.

Reklama