63035d596463bobrazek.png
Foto: Profimedia

V případě Gianniho platí, že se pomamil. Jeho matka totiž vlastnila krejčovský salon, a tak se jí už odmalička díval pod ruce. Během let se z něj stal zručný krejčí, nějakou dobu pracoval v salónu své matky a poté odjel svůj talent rozvíjet do Milána, kde pracoval jako designér pro několik různých značek. K rodině měl ale vždy blízko a v roce 1978 založil spolu s bratrem Santem a sestrou Donatellou značku Versace. Jako typický Ital prý miloval svůj rodinný klan a měl rád všechny jeho příslušníky hezky nablízku.

Inspirace z historie

Jako logo značky byla vybrána hlava bájné Medusy, což byla jedna z postav řecké mytologie. Byla to právě mytologie a dějiny, o které se Gianni kromě módy velmi zajímal. A často tyto oblasti promítal i do své tvorby. Fascinoval ho antický Řím i Řecko a významný vliv na něj měla také tvorba pop-artového malíře Andyho Warhola.

630362067f9a6obrazek.png
Foto: Shutterstock

V jeho kolekcích tedy nechyběly barvy, výrazné potisky, kombinace různých materiálů, sexy střihy a samozřejmě dojem luxusu, díky čemuž se jeho modely staly vyhledávanými i mezi mnohými celebritami. A Versace s nimi moc rád pracoval. Jeho oblečení nosily dokonce i natolik rozdílné osobnosti jako princezna Diana a zpěvačka Madonna.

6303617ca9750obrazek.png
Foto: Profimedia

Ikonické šaty se zavíracími špendlíky

Některé jeho modely vynesené slavnými hvězdami jsou dodnes považovány za ikonické. Jde například o černé šaty se zlatými zavíracími špendlíky, které oblékla herečka a modelka Elizabeth Hurley, když v roce 1994 doprovázela herce Hugha Granta na premiéru filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb. V roce 1992 návrhář podobných šatů představil celou kolekci, která byla inspirována praktikami sado-maso, bandážemi apod. Versacemu je přičítána také skutečnost, že vytvořil kult supermodelek, jako je Naomi Campbell nebo Cindy Crawford.

63036236611eeobrazek.png
Foto: Profimedia

Během osmdesátých a devadesátých let se rodinné módní impérium rozrostlo do velkých rozměrů a rozhodně nezůstalo u jednoho butiku v Itálii. Firma Versace zahrnovala nejen tvorbu oblečení, ale z její dílny pocházejí také parfémy, nábytek apod. Sám Gianni dokonce navrhoval divadelní kostýmy, protože měl moc rád operu a balet.

63036358599edobrazek.png
Foto: Shutterstock

Tragická smrt a spekulace

V devadesátých letech lékaři úspěšnému návrháři diagnostikovali rakovinu vnitřního ucha a on se na nějakou dobu stáhnul do ústraní, aby se mohl léčit. Nikomu ale neřekl, zda léčba nakonec zabrala. Své soukromí si velice chránil, což dávalo prostor nejrůznějším spekulacím. Například se povídalo, že kromě rakoviny je také nakažený virem HIV. Versace se ovšem netajil svou homosexuální orientací, což by moc dobře ani nešlo, protože jeho dlouholetým partnerem byl jeho kolega návrhář Antonio D’Amico.

6303642ae79c6obrazek.png
Foto: Shutterstock

Patnáctého července 1997 zasáhla módní svět tragická zpráva. Když se návrhář vracel z kavárny, byl před branou svého domu v Miami střelen dvěma ranami do hlavy. Pachatel Andrew Cunanan, který byl o několik dní později vypátrán už mrtvý, protože se sám zastřelil, zavraždil před návrhářem ještě další čtyři lidi. Jeho řádění začalo v dubnu a skončilo v červenci právě osobou slavného návrháře.

63036434db519obrazek.png
Foto: Profimedia

Všichni se samozřejmě začali zajímat o to, proč si vybral právě Versaceho. Objevily se spekulace, že se ti dva znali, ale Versaceho rodina je vyvrátila. Nakonec došli vyšetřovatelé k závěru, že zabíjel v důsledku nezvladatelné zuřivosti. Hovořilo se ale o celé řadě možných motivů, jako byla pomsta mafie, drogy nebo zoufalý čin zhrzeného milence.

Zdroje: Wikipedia, Britannica, People, Elle, Versace

Čtěte také: