kid

Učit se, nebo se neučit během velkých letních prázdnin? Tohle je jedna z mála věcí, kde jsou učitelé i další odborníci zajedno. Přineslo vaše dítě špatné vysvědčení nebo jen máte obavy, aby nově získané znalosti opět nezapomnělo? Na učení během těchto dvou měsíců zapomeňte, alespoň na učení v té podobě, jakou má ve školních lavicích.

Prázdniny jsou zasloužený odpočinek

Děti poslední červnový den odcházejí ze školních lavic s pocitem, že je čekají dva měsíce volna, během nichž si budou moci užívat to, co jindy nemohly. Můžou chodit později spát, později také vstávat, můžou strávit týden o příbuzných a celý den běhat venku s kamarády. Je to takový zasloužený odpočinek po desetiměsíční dřině ve školních lavicích, který si chtějí naplno užít. A tím si vlastně nacvičují jednu pro život poměrně důležitou dovednost – oddělit práci a odpočinek.

Nechtějte proto po dětech, aby seděly nad učebnicemi a sešity a už vůbec jim nepřipomínejte blížící se návrat do školy. Ruku na srdce, i vy si chcete určitě svoji dovolenou užít. Nebo byste snad i o dovolené raději plnila své pracovní úkoly? Chtěla byste, aby vám obden volal váš šéf, aby vám připomněl, co všechno budete muset udělat, až se vrátíte?

Děti nezlajdačí

Možná se obáváte, že vaše děti zleniví, zlajdačí a pozapomínají probrané učivo. Dětský mozek je naštěstí natolik výkonný a přizpůsobivý, že mu k připomenutí většinou postačí opakování, jemuž se školy v prvních dnech nového školního roku věnují. Stejně tak si dítě rychle zvykne na nový režim.

Pokud dítě přineslo špatné vysvědčení a má být pro něj trestem prázdninové učení, pak by se rodiče spíše měli zamyslet nad trestem pro sebe. Každý rodič, pro nějž jeho dítě něco znamená, má o jeho prospěchu ve škole přehled v průběhu roku, a tak sám dobře ví, kde musí přidat, co malému školákovi nejde, a kde naopak vyniká. A podle toho také ví, jaké lze očekávat vysvědčení.

kid

Pokud bez učení nemůžete být…

Pokud máte pocit, že prázdniny bez učení nepřežijete, nebo ho snad vaše dítě samo žádá, vyhněte se takovému učení, jak ho znáte ze školních lavic. Nesnažte se o tvrdou disciplínu a biflování, jsou přece prázdniny. „V žádném případě nedoporučuji ani učení se nové látky, která se bude probírat teprve v následujícím školním roce. Tuhle práci přenechejte pedagogům. Namísto toho doporučuji, když už to učení musí být, opakování učiva předešlého. A to lehkou, nenásilnou formou, nejlépe hrou. Pokud to dítě samo nežádá, nenuťte ho. Opakování mu ale sami můžete navrhnout, v posledních dvou týdnech prázdnin. Opakujte samozřejmě s mírou,“ radí učitelka Lenka Švarcová.

V knihkupectví lze sehnat dostatečné množství opakovacích sešitů a knížek, s nimiž si může malý školák hravě zopakovat vše, co už zná. Slovní zásobu můžete procvičovat například při slovním fotbalu nebo vyprávěním pohádek a zážitků z prázdnin.

Pro zvídavé děti existují různé vzdělávací tábory a kroužky (jazykové, přírodovědecké), na nichž se může v průběhu prázdnin naučit právě to, co ho baví nejvíce.

Zkrátka způsobů, jak se s dítětem učit, aniž by si to uvědomovalo, je nepřeberné množství. Učebnice a sešity proto raději nechte odpočívat až do září. Prázdniny slouží především k tomu, aby dítě získávalo znalosti sociální.

Co dělají vaše děti o prázdninách? Těší se do školy?