seznam.jpg
Foto: Shutterstock

1) Před prvním použitím 
Ještě než nové plavky začnete používat, z hygienických důvodů je přeperte. Postačí ve vlažné vodě, poté je nechte uschnout ve vodorovné poloze. Košíčky podložte ručníkem či bavlněnou utěrkou, aby držely tvar. 

2) Co s mokrými plavkami? 
Jdete z bazénu nebo z pláže a plavky jsou ještě mokré? Svlékněte je a na cestu zabalte ideálně do ručníku či utěrky. V igelitovém sáčku se chlor i sůl snadněji zažerou do vláken a mohou je poničit. Po příchodu domů plavky ihned vybalte. Pokud plavky po létě uklízíte do skříně, vyhněte se igelitovému sáčku, mohli byste je najít po roce v nežádoucím stavu. Také se ujistěte, že jsou opravdu suché.

3) Opatrně na opalovací krém 
Opalovací krémy, spreje a oleje na plavkách zanechávají těžko odstranitelné skvrny. Plavky si oblékněte až poté, co se namažete a necháte přípravek dobře vstřebat. Při mazání během nošení vždy část plavek odhrňte, kůži namažte, nechte chvíli zaschnout a pak vraťte látku na místo. 

image.jpg
Foto: Shutterstock

4) Střídejte více kousků 
Při celodenním nošení byste měla vystřídat minimálně dvoje plavky. Pokud máte jen jedny, určité partie mohou zůstat celý den mokré, což není dobré ani pro vaši pokožku, ani pro látku plavek. Proto si i na pláž do tašky přihoďte alespoň jedny náhradní a vždy po koupání je vyměňte.

5) Jak je správně prát a sušit? 
Ať už jste se koupali v bazénu, moři nebo českém jezeře, vždy po příchodu domů je dobré plavky přeprat, abyste je zbavili nečistot, jako je chlor, písek, sůl a podobně. Perte je v čisté vodě, nebo přidejte mýdlo s neutrálním pH. Nepoužívejte aviváž, která negativně ovlivňuje pružnost vláken.

Sušte je ideálně na vzduchu ve vodorovné poloze. Vyhněte se přímému slunci, sušičce i radiátorům, plavky nežehlete. Přímé působení vysokých teplot narušuje strukturu materiálu i barvu. Dobrým tipem je také praní ve speciálním sáčku a to zejména v případě, že máte na plavkách kovové nebo jiné ozdoby či kamínky.

6) Jak na skvrny? 
Použijte jedlou sodu, kterou nasypete přímo na flíček. Nechte chvíli působit a vyperte. Pomoci může také pár kapek bílého octa přidaného do vody. Pozor ale na množství, aby se neponičila barva tkaniny.

Zdroj: Astratex, Zdeňka Sahulová, spravnapodprsenka