To, co ještě nedávno bylo nevídané, by dnes mohlo být běžnou praxí. Muži touží po otvcovské dovolené. Chtějí být bezprostředně po narození dítěte se svojí partnerkou a dítětem doma. V současnosti za tímto účelem ovšem čerpají svoji dovolenou na zotavenou.

Podle posledního průzkumu agentury Mediaresearch pro Ligu otevřených mužů (LOM) podporuje 93% respondentů zavedení otcovské dovolené a to ve stejné míře muži i ženy. Podle staršího výzkumu Podoby otcovství (2010) si 57 % otců bezprostředně po porodu vybírá dovolenou, dalších 16 % řeší tuto potřebu zajištěním neplaceného volna.

Role otce je v prvních dnech a týdnech života dítěte zvlášť důležitá. Tento čas je klíčový pro prvotní navázání vztahu otce s dítětem a posílení rodinných vazeb. První hodinu po porodu nazýváme zlatou, protože je svátkem pro celou rodinu. Podobně můžeme týden, kdy jsou oba rodiče a dítě pohromadě, nazývat „zlatým”.

„Zkušenost otcovské dovolené obohacuje muže, rodiny, společnost. Navíc motivuje muže, aby se začali zajímat o téma rovných příležitostí,” říká Martin Jára, ředitel Ligy otevřených mužů (LOM).  

Chtěly byste, aby s vámi partner trávil po návratu z porodnice nějaký čas doma?

a\sdfsf

 

 

Reklama