Jako pro mnohé z nás, i pro čtenářku Samík97se stal nezapomenutelným Ratibořický zámek, sídlo paní kněžny z Babičky. I když se za tu dobu poněkud změnil. Bohužel k horšímu. Zato stále k lepšímu směřuje zámek v Českém Krumlově, pokytující nevšední zážitky.

Za svůj život jsem prošla mnoha hrady i zámky u nás i některé v cizině, ale největší dojem na mne udělala prohlídka zámečku Ratibořice na školním výletě někdy v 5. třídě. Naše paní učitelka nás totiž na školní výlet cíleně připravovala už během školního roku, takže z jejího vyprávění i následně z četby Babičky jsme byli dostatečně vybaveni vědomostni o tomto koutku naší vlasti. Nezapomenutelný dojem na nás tenkrát udělal vstup do zámku a zejména poutavý výklad průvodce. Při vstupu do jídelny, kde bylo prostřeno k obědu jako za paní kněžny na překrásné jídelní soupravě s růžovo-bleděmodrými talíři a stejnými mísami, jsme jen vzdychli nad tou krásou.Celoroční příprava na výlet a bezvadný výklad průvodce udělal své. Na závěr nás průvodce i trochu vyzkoušel a pochvala byla i pro paní učitelku....

O mnoho let později už jako učitelka jsem se snažila také tak na výlet děti připravit. Myslím, že dobře. Jaké však bylo mé zklamání jsem jen těžko v sobě dusila: interiéry ošuntělé, nádobí skoro žádné, výklad mizerný. Neskrývala jsem mé zklamání po prohlídce našemu průvodci, bylo mi řečeno, že inventář je částečně rozbitý a více rozkradený, takže to co zbylo musí být pod zámky ve vitrinách a obrazy zabezpečené signalizací...Děti ale vynikly u sousoší Babička s dětmi, kdy jsem vlastně i pro ostatní školní zájezdy uspořádala krátkou soutěž, kdo že je na sochách zobrazen a co o něm víš.Pochopitelně vynikaly naše děti a ostatní(i učitelky) jen bledly závistí. Takže se moje úsilí před výletem zhodnotilo.

Sama mám veliký zážitek ze zámku V Českém Krumlově z barokního divadla, kdy tenkrát průvodce vyzval, abychom někdo šel na jeviště něco přednést, abychom si ověřili akustiku v sále. Jako malá školačka jsem ráda přednášela a poněvadž jsem toho roku zrovna uspěla v recitační soutěži, přednesla jsem Seifertovu báseň Píseň o rodné zemi.Asi jsem udělala dojem, jen mě tenkrát překvapilo, že nejen můj děda, ale i ostatní měli uslzené oči...
Samík97

Pozn. red.: text nebyl redakčně upraven.

 

Téma dne 14. dubna 2011

Tématem dnešního vydání jsou hrady a zámky - a samozřejmě i hradní zříceniny. Česká a Slovenská republika jich má tolik, že máme co obdivovat, ale také třeba co objevovat. Karlštejn, Konopiště, Křivoklát... kdo by je neznal. Jsou však také hrady a zámky méně známé.

  • Který hrad, zámek nebo zřícenina ve vás zanechaly největší dojem a proč?
  • S kým jezdíte na hrady a zámky častěji? S rodinou, s přáteli nebo i sama?
  • Navštívila jste i nějaký hrad nebo zámek v zahraničí? (Slovensko počítáme za naše))
  • Navštěvujete některý hrad, zámek nebo zříceninu opakovaně, neboť patří k vašim oblíbeným?
  • Máte typ na nějaký méně známý hrad, zámek nebo zříceninu?
  • Věříte, že v těchto objektech straší?

Napište nám o svých zážitcích a poznatcích z hradů a zámků, dejte typy i na objekty méně známé.

Pište na redakční e-mail Redakce@zena-in.cz

Nejlepší příspěvěk odměníme vlasovou kosmetikou Taft. Bude se hodit, neboť na hradě to fouká ))

taft

 

 

 

Reklama