Chytit plíseň můžeme leckde a často si toho i roky nevšineme. Z mykózy na nohou se dokonce stala civilizační choroba. Nejen na to, jak poznat, že se týká i nás, jsem se zeptala doc. MUDr. Ivany Kuklové, CSc. z Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN.

Kde se mykóza, jinak také plíseň, objevuje?
Mykóza se může objevit kdekoliv na těle. Nejčastěji bývá v meziprstí nohou, na chodidlech a na nehtech nohou. Odtud se pak může přenášet na další části těla. Třeba na nehty rukou nebo na dlaně. To je jeden typ mykózy, který je vyvolán takzvanými antropofilními dermatofyty, které se přenášejí z člověka na člověka. Ve vyšším věku postihuje až 60 % populace. Pak ale existují i mykózy vyvolané zoofilními dermatofyty, které jsou přeneseny ze zvířat na člověka. Ty se vyskytují nejčastěji u dětí, které si hrají s drobnými domácími zvířaty, např. s morčetem, králíkem, kočkou, psem. Mykóza se pak vyskytne v místě kontaktu se zvířetem, bývá na rukou či v obličeji, ale může se přenést i do vlasů. Přenos z člověka na člověka už není tak častý, i když není vyloučený.

Jak se nejčastěji přenáší mykóza z člověka na člověka?
Spory plísní můžeme chytit všude kolem nás, hlavně tam, kde chodí lidé bosi. Někdo se ale mylně domnívá, že může mykózu chytit i přímo v bazénu, ve vodě, což není pravda. Nebezpečí nákazy ale hrozí kolem bazénu, ve sprchách, saunách, sportovních zařízeních a dalších společných prostorách s vysokou koncentrací lidí. Pozor bychom si měli dát třeba i na hotelových kobercích. Když už se spory dostanou do uzavřených bot, začnou se množit. Z mykózy nohou a nehtů se stala civilizační nemoc. Lidé totiž mají celý den nohy uzavřené v botách. To bývá hlavně problém měst, tam řada lidí pracuje v administrativě, kde se uzavřená obuv vyžaduje. Ve vlhkém mikroklimatu se mykózám daří.

skin

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Trpí mykózami častěji ženy, nebo muži?
To je tak půl na půl, není v tom rozdíl.

Může se stát, že si člověk vůbec nevšimne, že mykózu má?
Někteří pacienti, kteří mají mykózu na nohou, o tom nemusí vědět třeba celá léta. Lidé často přehlédnou i mykózu v meziprstí nohou nebo nepoznají, že jejich žlutavý či zdeformovaný nehet může být infikovaný. Žijí s tím a neřeší to.

Jaké jsou tedy příznaky, kterých bychom si měli všímat?
V meziprstí nohou se objevují šupiny, někdy i trhliny, kůže svědí, nejčastěji bývají postižena meziprstí mezi čtvrtým a pátým prstem, kde na sebe prsty těsně naléhají. Chodidla se jemně olupují, někdy se na nich objevují drobné puchýřky. Nehet postižený mykózou začne měnit barvu, nejprve na volném okraji, zežloutne, je drolivější a může být i deformovaný. Může tlačit v botě. Mykóza se postupně šíří z volného nehtového okraje až na celou nehtovou ploténku.

Při postižení těla se objevují ostře ohraničená růžová, nebo červená ložiska. Ta mohou být prstencovitá, oválná, nebo okrouhlá, většinou mívají vyvýšený okraj, který se jemně olupuje. Někdy se objevují i drobné pustuly.

Mykóza ve vlasech se projevuje ložisky s ulámanými vlasy, ložiska jsou poprášená drobnými bělavými nebo šedavými šupinami. Vzácněji vznikají zánětlivé hrboly s abscesy a pustulami.  

Je možné mykózu s něčím zaměnit?
Na hladké kůži těla, ve dlaních či na chodidlech se může mykóza zaměnit třeba s ekzémem nebo lupénkou. Na nehtech nohou bývá padesát procent změn mykotického původu a dalších padesát procent jde na vrub lupénky či jiných dystrofií nehtu. Přesnou diagnózu stanovujeme na základě mykologického vyšetření, kdy se odeberou šupiny z  postižených míst a vyšetří se mikroskopicky a kultivačně. 

Ani kožní lékař nepozná pouhým okem, že jde o mykózu?
Většinou ano, ale ne ve všech případech. V nejistých případech se doporučuje potvrdit diagnózu mykologicky. Tak navíc i určíme druh houbové infekce.

Přenáší se onemocnění z jednoho nehtu na další?
Určitě, spory plísně přežívají v botách dlouho. Proto se doporučuje boty řádně dezinfikovat, pomocí antimykotických sprejů a nezapomínat hlavně na špičky bot. Staré boty je dokonce lepší vyhodit. Důležité je také nosit otevřenou obuv a snažit se, aby noha co nejvíce větrala. Alespoň poté, co přijdeme z práce. Důležité je nosit bavlněné ponožky a prát je na 60 stupňů.

Je možné, že se mykóza z nohou přenese i na ruce?
Ano. Třeba tím, když se lidé škrábou, protože je napadené meziprstí u nohou svědí. Nebo pokud si po ošetřování nohou neumyjí ruce. Na to by neměli nikdy zapomínat.

A co riziko nákazy pro ostatní členy domácnosti?
Kdo má na nohou mykózu, neměl by doma chodit bos. Hlavně po koberci, kde se spory mohou množit. Mykóza se ale nepřenese při jednom dotyku z partnera na partnera, jak si lidé často myslí. Ta expozice musí být trvalejší. Proto trpí houbovou infekcí na nohou nejčastěji staří lidé, kteří jsou jí celoživotně vystaveni. A naopak, málokdy ji mají malé děti.

Jak je mykóza dobře léčitelná?
To hodně záleží na lokalizaci a rozsahu postižení.  Hůře se určitě léčí nehty, kam místně podávaná antimykotika špatně pronikají. Pokud je postižena více než čtvrtina nehtové ploténky, doporučuje se celková léčba ve formě tablet. Léčba trvá tři měsíce, ale počítá se s tím, že lék vytvoří  v nehtové ploténce určitou hladinu, takže působí ještě déle. Celkově podávanými antimykotiky se léčí i také mykóza ve vlasech nebo na větších plochách těla. Pokud jsou ale ložiska menšího rozsahu, stačí místní léčba.

Jak dlouho trvá, než postižený nehet odroste?
Nehet roste jeden milimetr za měsíc, takže na noze odroste přibližně za rok. Když je postižená celá ploténka, trvá při úspěšné léčbě 12 měsíců, než máme zdravý nehet.

Asi je tabu lakovat si nehty postižené mykózou, že?
Pokud léčíme nehty lokálními antimykotiky ve formě laku, nelze je kombinovat s kosmetickými laky na nehty. Když ale použijete antimykotický roztok a dáte ho pod nehet, nevidím v tom takový problém. Nemůžeme pacientkám bránit v lakování nehtů, zvláště přes léto, kdy nosí otevřenou obuv.

Jak se léčí mykóza v pokročilém stadiu, třeba u nehtů?
Někdy je to problém. U perorálních antimykotik se udává úspěšnost kolem 80 procent. Ale faktem je, že to pacient může chytit znovu. Jsou typy lidí, kteří na mykózy skutečně trpí. A často se ani nepřijde na to, proč. Zvláště u takových lidí je lepší dbát na prevenci. Když se třeba vrací z koupaliště, měli by si natřít nohy antimykotikem, pořádně vysušit meziprstí.

Existuje něco jako chronická mykóza?
Chronické mykózy se vyskytují především na zmíněných nehtech, kam antimykotika nedostatečně pronikají. V minulosti se nehty dokonce chirurgicky strhávaly, tento způsob léčby se již nedoporučuje, protože nehet je pak často deformovaný. Hůř se mykózy hojí i u starších lidí, u pacientů s diabetem, léčbu ztěžují i potíže s oběhem, tedy studené nohy.

Je lepší prostředky proti mykóze měnit?
Rezistence u nich nevznikají tak snadno jako u bakteriálních infekcí. Je to spíše otázka pravidelného ošetřování. Je důležité, aby pacienti léčbu nevzdávali a používali antimykotika pravidelně.

Jaký máte názor na antimykotika prodávaná bez předpisu?
Když si člověk není jistý, zda jde skutečně o mykózu, měl by raději zajít k lékaři. Pokud už je diagnóza stanovena, určitě není problém zakoupit si volně prodejné antimykotikum. Na trhu jich je celá řada a při pravidelné aplikaci jsou účinná. 

Jak pacient pozná, že je mykóza vyléčená?
Až když je kůže hladká, bez šupin, bez barevných změn a také nehty mají normální barvu a strukturu. Ale je potřeba se pořádně podívat do všech meziprstí nohou. Pro jistotu se doporučuje podávat antimykotika ještě 14 dní po vymizení příznaků. U pacientů, kteří trpí opakovanými mykotickými infekcemi, doporučujeme preventivní ošetřování hlavně po návštěvě koupališť a jiných sportovně rekreačních zařízení. V těchto místech bychom měli nosit vlastní dobře omyvatelnou obuv.

Pro dobrou orientaci jsme pro vás připravili speciální stránku www.nechciplisen.cz, kde najdete základní důležité informace, ostatní články najdete v rubrice zdraví, budou vycházet celé léto. Pokud by vás napadl nějaký dotaz, nějaký problém, který sami řešíte, napište nám na redakční email nechciplisen@zena-in.cz, vaším tématem se budeme zabývat.

Užijte si léto bez plísní, a pokud se s ní perete nebo ji během léta objevíte, u nás na stránkách najdete řešení. Vše na www.nechciplisen.cz.

Čtěte také:

Reklama