Často se dočtu, že člověk je skutečně moudrý až po sedmdesátce... Stáří přináší moudrost, moudrost si se stářím jdou ruku v ruce.

Určitě na tomto názoru něco bude, ale za sebe si myslím, že ne každý sedmdesátník musí být zákonitě moudrý a zrovna tak se nevylučuje, že mladý člověk musí na moudrost čekat až do důchodového věku.

 

Myslíte si, že jste moudrá, nebo že jste se alespoň někdy moudře zachovala?

Já se několikrát snažila o to být moudrá. Konečně v jednatřiceti letech by už člověk mohl mít posbírané první kapičky moudrosti.... Ale moje snaha o moudrost se pokaždé stočila buď do pořádného průseru, nedorozumění, nebo nepochopení.

 

Z několika takovýchto pokusů jsem tedy usoudila, že mi moudrost ještě nebyla dána (a Bůh ví, zda vůbec někdy bude ;o) ), takže jsem opět zaujala pozici čekatele.

(Konečně, máma mi neustále říká, že snad nikdy nedospěji a že jsem pořád jako malá holka bez rozumu – a uznejte, chtít po dítěti moudrost starého člověka je postavené na hlavu ;o) )

 

Ale protože moudrost ctím, rozhodla jsem se dnes vyzvat všechny z vás, kteří moudrost poznali, ať osobně či z doslechu nebo jen z vyprávění, aby se s námi o ni podělili.

 

Příběhy, citáty, povídky.... to vše mi můžete psát na redakční mail redakce@zena-in.cz. Z vašich příspěvků redakce vybere ty skutečně lidsky nejmoudřejší a odmění je krásným dárečkem.

 

A závěrem vám přináším jeden starý známý biblický příběh....

 

Po Davidově smrti nastoupil na trůn jeho osmnáctiletý syn Šalamoun. Byl nejslavnějším králem - za jeho kralování nebyly žádné války. Šalamoun byl velice moudrý a sjíždělo se za ním mnoho lidí, kteří ho žádali o radu. Když byl zvolen králem, prosil Boha, aby mu dal moudrost a umění spravovat lid. Protože Šalamoun nežádal ani bohatství, ani slávu, ale pouze o moudrost, přidal mu Bůh i bohatství a slávu. Nikdo z králů před ním se Šalamounovi nevyrovnal. Jednoho dne přišly ke králi dvě ženy a hádaly se, čí je nemluvně. Šalamoun poručil, aby přinesli meč a dítě rozetnuli na polovinu. Matka, jejíž dítě opravdu bylo, vykřikla: "Dejte jí raději děťátko celé. Nezabíjejte ho!" Druhá žena však volala: "Ať není moje, ani tvé! Rozetněte jej!" Z toho král poznal, která z nich je pravá matka.
Ivan Olbracht, Biblické příběhy

Reklama