Zkuste zavzpomínat, kdy jste naposledy podrobili důkladné očistě svůj kartáč nebo hřeben na vlasy? A teď rozhodně nemáme na mysli pouhé vytahání vlasů, které se v něm zachytily. Pokud vaše odpověď zní, že je to déle než tři týdny, případně si už vůbec nevzpomínáte, je na čase na očistě zapracovat. V opačném případě si vlasy při každém česání zanášíte prachem, mastnotou, potem, šupinkami odumřelé kůže, zbytky vlasové kosmetiky a možná i lupy. To všechno se násobí, když kartáč nebo hřeben sdílíte ještě s někým dalším. A když si ještě představíte, že takové prostředí je živnou půdou pro mikroby…
Zabránit špinění pokožky hlavy a vlasů při česání můžete jen v tom případě, že budete o svůj hřeben nebo kartáč pravidelně pečovat. Kadeřníci doporučují jeho „generální čištění“ jednou za dva až tři týdny. Pokud ale nešetříte se stylingovými produkty, vlasy se vám hodně mastí, více se potíte nebo se jen často češete, zvyšte frekvenci na jednou do týdne.
Foto: Shutterstock
Jak hřeben nebo kartáč čistit?
Zbavte ho všech vlasů
Prvním krokem je poctivé vytahání všech nachytaných vlasů. Co vám nepůjde prsty, na to si vezměte pomůcku – může to být například tupírovací hřeben, ale také improvizace v podobě tenké propisky nebo šroubováku a podobně. Na místa, kde jsou vlasy v hřebenu či kartáči příliš zamotané, si vezměte na pomoc nůžky a jednoduše je přestříhejte.
Dopřejte mu koupel
Jestliže používáte hřeben nebo kartáč z umělých materiálů, není se čeho bát. Připravte mu pořádnou lázeň s teplou vodou a dostatkem vhodného čisticího prostředku. Do té hřeben na pár minut namočte a nechte působit. Jen pozor, pokud máte kartáč s měkkým polstrováním, pod které by se voda mohla dostat. Neponořte ho úplně celý, jen nejnutnější část. Jakmile se nečistoty odmočí, vezměte si na pomoc malý kartáček, jímž se vejdete mezi jednotlivé zuby, a jemně vyčistěte.
Foto: Shutterstock
Opatrnější pak musíte být v případě, že je váš kartáč na vlasy z přírodního materiálu, například ze dřeva. To dlouhé máčení v lásce nemá, navíc musíte použít pouze jemný prostředek k čištění, například šampon na vlasy.
Chcete, aby mělo čištění větší efekt? Přidejte jedlou sodu a ocet. |
Pokud vlastníte hřeben z přírodních (kančích) štětin, tady je třeba být ještě opatrnější. Používejte vždy jen jemný šampon na vlasy s neutrálním pH a vlažnou vodu. A po čištění důkladně opláchněte.
Usušte ho, ale pozvolna
Jakmile je hřeben nebo kartáč dokonale čistý, dopřejte mu čas, aby oschl, než ho uložíte do šuplíku nebo kabelky. Pozor ale u kartáčů z přírodních materiálů, nesmí přijít přímo na radiátor. Dřevo by mohlo časem rozpraskat. Raději je nechte schnout zvolna, při pokojové teplotě. To platí i pro kartáče s přírodními štětinami.
Zdroj informací: SkinKraft, Profimed, Bezva vlasy
Nový komentář
Komentáře
Přesně tak. Tak za prvé v hřebenu mi nikdy vlasy nezůstanou. To přímo nesnáším. Když se jdu česat, tak tam vlasy byt nesmí. Minimalně jednou za měsíc seberu hřebeny a přesně jak se tu píše,je dam do horké vody. Pak je kartáčkem vydrbu. To je snad normalní.
Ach jo! Zase článek o ničem! Každá z nás si čistí kartáče a hřebeny celý život a určitě ví, jak má postupovat.