Máte-li ještě zachovalý čípek děložní, jste na začátku porodu. Pokud čípek vymizel, začínáme hovořit o otevírání branky. Když je branka 1–2 cm, je to již dobrý nález. Nechejte si ale dost sil a trpělivosti, máte před sebou stále více než polovinu porodu.

 

Ve chvíli, kdy je branka asi 5–6 cm, mění se výrazně vaše pocity při kontrakcích. Pociťujete tlak na konečník a nucení na tlačení. Zde je důležité netlačit, ale prodýchat kontrakce. Máte před sebou asi 2–3 hodiny do rozvinutí branky, kdy budete moci začít tlačit a dítě půjde ven. Když je branka 10 cm, je tzv. rozvinutá, otevřená nebo také zašlá. Můžete začít tlačit, začíná II. doba porodní.

 

Pokud je v průběhu I. doby porodní vše v pořádku, chodí za vámi porodní asistentka dle potřeby a celkového průběhu porodu. Ke konci I. doby porodní vás nejspíše převedou již přímo na porodní sál, kde budete až do vlastního porodu miminka. Lékař nebo asistentka Vás pak budou vyšetřovat mnohem častěji. Nález se totiž na konci I. doby porodní mění velice rychle.

 

V porodnicích v České republice je již i možnost rodit v místnosti, kde jste byla po celou I. dobu porodní. Je také možné rodit alternativními způsoby např. porod ve dřepu, porod na stoličce, porod v závěsu o partnera, porod ve vodě aj. Pokud máte o takový porod zájem, je zapotřebí, abyste již v průběhu těhotenství takové porodní sály hledala a šla se podívat, co vám mohou nabídnout.

Není totiž ještě běžnou praxí, že si maminka může vybírat, jakým způsobem porodí. Ne všechny porodnice jsou na jiné, tedy netradiční způsoby technicky a personálně vybaveny.

Nicméně v České republice již existují porodnice, kde můžete rodit alternativními způsoby. Hledejte také na internetových stránkách.

 

Nejvhodnější úlevové polohy a masáže pro I. dobu porodní:

Poloha v kleku – je to dobrá poloha i pro úlevu od velkých bolestí v zádech.

Poloha v sedě na míči – provádějte krouživé pohyby pánví, pohybujte se dopředu a dozadu, dělejte pánví „osmičky“ na míči.

Poloha ve stoje s oporou o partnera – pokrčte kolena, povolte a uvolněte oblast pánve, opravdu se zavěste o partnera a mírně se předkloňte. Odlehčí vám to páteř, dělejte krouživé pohyby pánví.

Poloha v teplé vodě v bazénku – teplá voda napomáhá uvolnění a zmenšení pocitu bolesti.

 

Třete oblast křížové kosti, vytvořte krouživý tlak, masírujte do rytmu dýchání ženy a slovně ji povzbuzujte, aby netlačila. Působte hlubokým tlakem - prsty stlačte střední části obou hýždí ženy a držte po celou dobu kontrakce.

 

Polohy  vhodné pro samotné vytlačování dítěte ven (II. doba porodní)

Sed na porodnické posteli

Sed na porodní stoličce

Porod v závěsu v dřepu, partner sedí na míči v rohu

Porod ve stoje se zavěšením o partnera

Porod v kleku

Porod v dřepu

Porod ve vodě ve speciálním bazénku

 

Všem známá a kdysi téměř povinná poloha klasická. Jsou dnes jiné možnosti porodu vedle klasické na posteli s nohama nahoru?

 

Předně chci upozornit, že tato poloha je v České republice dnes jen ojediněle používána, jelikož dnes se klasickou polohou již myslí poloha v pololehu, polosedu s nohama opřenýma o postel.

Tlačí se v tzv. klubíčku, což není vůbec špatná poloha, a ženy si ji docela chválí.

Musíme si uvědomit, že žena má za sebou porod (I.dobu porodní), který je vyčerpávající a trvá nějakou dobu (plus minus 10 hodin). A tak je mnoho žen, které si do této polohy sednou rády, jelikož jsou unavené a žádné invence v oblasti alternativních porodů je nelákají.

Tato poloha docela dobře napomáhá ženě tlačit - klubíčko, a zároveň odpočívat mezi kontrakcemi, tedy tlačením, na lůžku. Nohy se nepřivazují a žena je nemá nahoru.

Myslím, že se dnes již nejedná o ponižující typ polohy.

 

Pak je tady ovšem skupina žen, která se na alternativu připravuje po celou dobu těhotenství, a tak mohou využít několik způsobů, které jsou u nás v nemocnicích zavedeny.

Porod na porodní stoličce, porod v závěsu v dřepu, partner sedí na míči, porod ve stoje se zavěšením o partnera, porod v kleku, porod ve vodě ve speciálním bazénku

Je ale nutné dodat, že žena, která hledá alternativy, musí dobře hledat a zvážit porodnici, ve které bude rodit, jelikož tyto polohy zdaleka neumožňují všechny porodnice v ČR.

 

Magdalena Mikulandová, s. por. asistentka, www.studioprozeny.cz, Kniha Těhotenství a porod – Průvodce české ženy od početí do šestinedělí