Je jí dvaašedesát let a není vůbec neslušné to zmínit. Není, když jste viděli, co dnes dokáže na pódiu během svého koncertního turné. Liza Minnelli se nesnaží o žádnou inventuru typu „the best of kdysi veleslavná herečka", neprosperuje lacině ze známých muzikálových melodií, nepředvádí ohraná choreografická čísla, a už vůbec nemusí prosit o shovívavost a pochopení publika spenzionovanou hollywoodskou hvězdou. Ona jí totiž není. Jednoduše ne! Ani dnes se nebojí chytnou mikrofonu srázným gestem showmanky, které má co říct i zazpívat, umí zaujmout i pobavit, a nepotřebuje ktomu nic jiného než sebe, čtyři elegantní tanečníky a sehraný dvanáctičlenný orchestr v zádech.

 

Liza Minnelli, královna kabaretu a klasického amerického muzikálu, se narodila ve znamení ryb 12. března roku 1946 herečce Judy Garland a režisérovi Vincentu Minnellimu, jejichž manželství skončilo rozvodem o pouhých šest let později. Jak to u dětí zuměleckých rodin bývá, Liza se už ve svých třech letech objevila po boku matky ve filmu Tenkrát vlétě a vnecelých sedmi se postavila na newyorská divadelní prkna, co znamenají svět. Vroce 1963 debutovala v muzikálu George Abbotta Best Foot Foreward a o rok později nahrála své první sólové album.

 

Na začátku své herecké kariéry byla poměrně s úspěchem obsazována do dramatických rolí, ale opravdovým průlomem a zároveň naprostým – a nepřekonaným – vrcholemjejí kariéry byla filmová verze divadelního muzikálu Johna Kandera a Freda Ebba Cabaret vrežii Boba Fosse zroku 1972. Vtomto filmu Minnelli zužitkovala svůj nezkrotný temperament a neobvyklý šarm vúloze dekadentní kabaretní zpěvačky Sally Bowles a stala se zní ze dne na den sexuální ikona své doby, miláček davů i odborné kritiky, která její výkon odměnila Oscarem, cenou BAFTA i Donatellovým Davidem. Ten samý veleúspěšný rok vystupuje herečka ve své koncertní show Liza with a „Z“, jež byla oceněna čtyřmi cenami Emmy a natočena pro televizní vysílání.

 

Dalším známým a úspěšným filmem, ve kterém Minnelli hrála hlavní postavu zpěvačky Francine Evans, manželky egoistického saxofonisty ztvárněného Robertem De Nirem, byl film New York, New York režiséra Martina Scorseseho. Právě vněm zazněla stejnojmenná slavná píseň, která je dnes – vedle mnoha nově nazkoušených kousků – zlatým hřebem koncertního turné Liza Minnelli in Concert spolu se skladbou Life is a Cabaret a Maybe This Time zjiž zmíněného oscarového snímku Cabaret.

Life is a cabaret


 

Vedle své profesní kariéry byla, je a bude Minnelli pro bulváru chtivou veřejnost zajímavá i svým divokým životním stylem: Do dneška stihla být čtyřikrát vdaná a podstoupit odvykací alkoholovou a drogovou léčbu. Ona ovšem své extempore nějak netají, naopak: Nejen během koncertu, ale i vmnoha televizních rozhovorech je vtipně glosuje a přidává k lepšímu.

Hned po příchodu před vyprodanou halu ve skotském Glasgow všem oznámila, že zhubla, do textu dekadentní písně vložila svá vlastní slova tak, aby trefně převrátila celý význam, nebála se zalaškovat se svýmizhruba o třicet let mladšími tanečníky, a naprosto jim stačila během skvělých choreografií, které odtančila vneskutečně sexy kostýmu a kozačkách. Co dodat? Liza Minnelli je skutečnou legendou, ale vžádném případě ne starou, zapomenutou nebo překonanou – mnohé dnešní hvězdičky, co jsou zajímavé tím, že ve výsledku vlastně nic neumí a jen se nebojí postavit před lidi, by se od ní mohly učit.

 

Neznáte-li Lizu Minnelli, nebo máte-li chuť připomenout si některá zjejich neslavnějších písňových čísel, podívejte se:

Maybe this time


 


New York New York


Říká vám něco jméno Liza Minnelli?

Reklama