money

Vládní úsporný balíček nejen zvýšil daně, a zdražil tak některé zboží, ale dopadl i na rodiny s malými dětmi. Od 1. ledna 2010 začala platit nová opatření, která mají naší zemi trochu finančně zmátožit. Pokud pobíráte peněžitou pomoc v mateřství či vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, přicházíte o docela slušnou sumičku.

Změna je život. Poslanci již v lednu zasednou k jednáním o zrušení těchto opatření v úsporném balíčku. Shodnou-li se, vrátí se v květnu 2010 výše peněžité podpory v mateřství a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství na hodnoty z roku 2009.

  • O kolik konkrétně přijdete, to si můžete spočítat v přehledné kalkulačce na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí zde: Kalkulačka sociálních dávek

Položili jsme se mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánce Filipové několik otázek...

Týkají se změny v dávkách i rodin s dětmi, které již „mateřskou“ pobírají, anebo jde o děti narozené od 1. 1. roku 2010?
Změny se týkají všech - viz náš leták: Úsporný balíček - Změny v gesci Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.

Jaký dopad těchto změn očekává Ministerstvo práce a sociálních věcí na rodiny?
Snížení peněžité podpory v mateřství má vést k úspoře výdajů státního rozpočtu ve výši cca 1,6 miliard korun a Ministerstvo práce a sociálních věcí odhaduje, že se celkem dotkne cca 130 tisíc osob.

Existují nějaká zvýhodnění pro matky-samoživitelky?
Osamělé ženy mohou pobírat peněžitou pomoc v mateřství delší dobu - konkrétně podpůrčí doba činí 28 týdnů u pojištěnky, která porodila, a to i v případě, že se jedná o zaměstnankyni, která je neprovdaná, ovdovělá, rozvedená či z jiných vážných důvodů osamělá. Toto zvýhodnění platí i v letošním roce.

Úsporná opatření vládního balíčku se sice dotkla peněžité podpory v mateřství a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství, ale naštěstí už ne následného rodičovského příspěvku ani porodného.

Můj názor

Jsem patriot a rád se budu podílet na ozdravení českých financí, ale proč se řeší problémy až nyní? Proč náš státní dluh tolik bobtná a kdo je za to odpovědný? V naší politické střelnici, aby se čert vyznal. Kéž by se konečně ukázalo prstem na konkrétní lidi a řeklo, že tihle mají máslo na hlavě a nemají v naší politice co dělat. Pánové poslanci, uvědomte si, že špatné hospodaření s veřejnými financemi je zločin krádeže jako každý jiný.

Jak moc se konkrétně vás dotkne snižování dávek a zdražování zboží?

Reklama