Nadváha a obezita trápí nejen lidi, ale také jejich domácí mazlíčky. Až 40 procentům psů a koček zkracují jejich majitelé život o celé roky.

Že překrmování zvířat skutečně vede k jejich předčasnému úmrtí, ukázal test na labradorských retrívrech. Část z nich krmili chovatelé o čtvrtinu vyšší dávkou krmiva než jejich sourozence. I toto mírné dopřávání, které vedlo „jen“ k nadváze, však zkrátilo život zvířat v průměru o dva roky. A teď si představte, jak na tom bude zvíře, které má daleko vyšší příjem potravy. Kromě předčasné smrti ale hrozí těmto „válečkům“ i nejrůznější zdravotní problémy, jako je tomu u lidí.

fat cat

Čemu nadváha škodí?

Hojně krmení psi mívají potíže s dýcháním a se srdcem, více než čtvrtina z nich se potýká se závažnými pohybovými problémy. Výjimkou není ani cukrovka, onemocnění kůže, záněty slinivky, nebo poškození jater. Až o polovinu častěji se u nich vyskytují nádorová onemocnění a navíc takovým zvířatům hrozí riziko v případě, že by měla podstoupit anestezii. Trpí však i po psychické stránce, jelikož jim ztížená hybnost bere radost ze života.

Komu nadváha hrozí?

Každému zvířeti, které získává příliš mnoho energie z krmení a naopak ji málo vydává při pohybu. Největší pozor bychom si měli dávat na stravu domácích mazlíčků v poslední třetině jejich života, ale také na kastrovaná zvířata, která by měla mít speciální stravu. Některá plemena navíc mají předpoklady k tloustnutí už od narození. Ať už to jsou zmínění labradoři, jezevčíci, kokršpanělé či bíglové. Kočky trpí nadváhou a obezitou měně často, ale rozhodně u nich není vyloučena. Častěji se objevuje u nešlechtěných plemen.

Jak se problému zbavit?

Platí, že pokud váš domácí mazlíček přibere o 15 – 20 procent oproti optimální tělesné váze pro dané plemeno, má nadváhu. Je to ale individuální. U psů se kila navíc projevují ukládáním tuku na hřbetě a žebrech, u kočky zase v oblasti břicha. Vždy je ale lepší, když míry vašeho svěřence posoudí veterinář a naordinuje mu také optimální hubnoucí program. Na vás bude už jen odolat smutným očím a škemrání a dodržovat plán. Máte pocit, že zvládnete naordinovat dietu sami? Pozor na to! Hrozí, že svému mazlíčkovi snížíte nejen objem krmiva, ale také přísun minerálů a vitaminů, což je medvědí služba. Nadváha navíc mohla už dávno spustit některý ze zdravotních problémů, kterých si sami nemusíte všimnout. Proto je lepší svěřit se do rukou odborníků a neriskovat.

Čtěte také:

Reklama