O užitečnosti a prospěšnosti kojení zřejmě nikdo nepochybuje, ale určitě i v této oblasti existuje spousta novinek, zajímavostí, ale i předsudků a mýtů, o kterých byste možná rády věděly.

kojení

Chtěla jsem pro vás nějaké vypátrat, a tak jsem se rozhodla obrátit na odborníky. Nejlepší by byl osobní kontakt a rozhovor, řekla jsem si. Oslovila jsem několik laktačních poradkyň z Prahy. Jedna z nich – Hana Strejčková – byla obzvlášť aktivní a inspirovala mě k řadě otázek. Najednou jsem si uvědomila, že to nebude tak jednoduché. Kojení je oblast nesmírně široká a jeden rozhovor by ji nemohl obsáhnout.

A tak mě napadlo, že bych s její pomocí mohla sestavit seriál.

Čím bychom mohly začít?

„Napadá mne začít od těhotenství,“ odpověděla paní Hana. „Maminky stále podceňují přípravu na kojení, většina si dává za cíl přípravu na porod a nákup výbavičky - a pak jsou překvapeny, co všechno je potkalo. Na předporodním kurzu maminky seznamuji s kojením – jak vzniká mléko, kdy se spustí mléko, jak předcházet poporodnímu nalití prsou, jak o prsa pečovat před porodem a po porodu, co si ohlídat v porodnici. Pak s panenkou nacvičujeme polohy při kojení, péči o dítě...

Také procházíme pomůcky na kojení, aby nekupovaly zbytečnosti předem. I když si maminky nezapamatují z kurzu vše, daný poznatek se jim později v praxi sám vybaví.

A pak jsou důležité mezníky jako porod – propuštění z porodnice – první týden doma – třetí týden – nástrahy prvních týdnů porodu – konec šestinedělí – 3. měsíc – 5.–6. měsíc a přechod na zavádění příkrmů.

Kojení po 1. roce věku dítěte – dlouhodobé kojení (déle než 2 roky) – odstavování

Kojení souběžně s dalším těhotenstvím – tandemové kojení

Nedonošené děti

Kojení dvojčat

Velkým tématem jsou i prvorodičky, druhorodičky s negativní zkušeností s kojením u 1. dítěte

Matky po úpravě prsou

Medikace a kojení

Výživa a kojení.

Co tomu říkáte, milé ženy-in? Také máte pocit, že by byla škoda nevyužít obrovských zkušeností Hany Strejčkové a nedozvědět se o této oblasti co nejvíc?

Pokud vás napadají další otázky, budu ráda, když nám je napíšete.