Od okamžiku, kdy se KEIRA KNIGHTLEY (Elizabeth Bennet) představila v roli Juliette ve filmu Blafuj jako Beckham, nabrala její kariéra raketový start. Role v dobrodružném blockbusteru Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly, v němž si zahrála s Johnnym Deppem, ji katapultovala do centra pozornosti. Další úspěchy oslavila díky herecké účasti na filmech Láska nebeská, Král Artuš a Svěrací kazajka.

Knightley debutovala rolí Natashy Jordan v romantickém dramatu Vesnická aféra, po které následovala trojice filmů Nevinné lži, Treasure Seekers a Coming Home. Její první významnější rolí byla služebná královny Amidaly ve filmu Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba. Poté se objevila v televizních seriálech Oliver Twist, Princezna zlodějů a Doktor Živago, psychothrilleru Díra a rodinném dramatu Gilliese MacKinnona Pure.

V současné době natáčí film Piráti z Karibiku – Truhla mrtvého muže (první z dvou pokračování, která jsou natáčena současně) a mezi její nadcházející filmy patří také akční thriller Tonyho Scotta Domino.

 

MATTHEW MACFADYEN (pan Darcy) se stal známým díky roli vládního agenta v seriálu MI5, který byl s velkým úspěchem vysílán na BBC po tři sezóny. Kariéra u filmu na sebe nenechala dlouho čekat a Macfadyen se brzy objevil v malých rolích ve filmech Možná, miláčku (režie Ben Elton), Enigma (Michael Apted) a Hra o smrti (Paul McGuigan).

První titulní roli obsadil v thrilleru Brada McGanna In My Father’s Den. Po studiu herectví na Královské akademii dramatických umění začal hrát s divadelními soubory Cheek by Jowl a Royal Shakespeare Company. V roce 1999 byl nominován na prestižní Ian Charleson Award jako nejlepší klasický herec mladší 30 let. V té době začal pracovat pro britskou televizi a objevil se v televizní inscenaci Wuthering Heights. První titulní role – v dramatu Válečníci – mu přinesla nominaci na Royal Television Society Award. Poté si zahrál se Sirem Michaelem Gambonem v seriálu Stephena Poliakoffa Perfect Strangers. Mezi jeho další seriály patří The Way We Live Now  a The Project.

 

BRENDA BLETHYN (paní Bennet) si získala pozornost mezinárodního publika díky hereckému výkonu ve filmu Mikea Leigha Tajnosti a lži, který jí přinesl Zlatý glóbus, cenu BAFTA, cenu Losangeleských filmových kritiků a cenu na MFF v Cannes. Kromě toho byla nominována na cenu SAG a Oscara.

Další nominaci na Oscara jí přinesl výkon ve filmu Tichý hlas, za nějž byla nominována také na ceny BAFTA, SAG a Zlatý glóbus. Třetí nominaci na Zlatý glóbus jí přinesla role v komedii Nigela Colea Bílá vdova s Peterem Mullanem. 

Mezi její další filmy patří Piccadilly Jim Johna McKaye, Beyond the Sea Kevina Spaceyho, Krásní & úžasní Nicole Holofcener, Teče tudy řeka Roberta Redforda, Čarodějky Nicolase Roega, On a Clear Day Gabyho Dellala a nadcházející Clubland. Role v televizním seriálu Anne Frank: The Whole Story jí přinesla nominaci na Emmy. K jejím dalším významnějším televizním filmům patří také dramata Patříme k sobě (za nějž byla nominována na cenu BAFTA) a RKO 281. Zahrála si také v seriálu The Buddha of Suburbia. Již 30 let působí jako divadelní herečka. V roce 2000 byla oceněna Řádem britského impéria.

 

DONALD SUTHERLAND (pan Bennet) je jedním z předních světových herců, který svůj talent uplatnil již ve více než 100 různých filmech. Do jeho filmografie patří politická satira Roberta Altmana MASH, intimní drama Roberta Redforda Obyčejní lidé, tajemný thriller Alana Pakuly Klute i excentricky romantický film Federica Felliniho Casanova.

Sutherland začal svou kariéru jako rádiový DJ a získal si zaslouženou pozornost jako představitel role Scrooga v rozhlasové adaptaci povídky Charlese Dickense A Christmas Carol. Jeho výkon v divadelním představení The Tempest přilákal pozornost novinového kritika Herbert Whitakera, který Sutherlandovi důrazně doporučil, aby místo stávajícího studia zvážil hereckou kariéru. Sutherland se proto přestěhoval do Londýna a začal zde studovat Královskou akademii dramatických umění. V Londýně debutoval jako herec v divadelní hře August for the People a po několik let se objevoval střídavě na pódiu a v televizních filmech.

V roce 1964 jej producent Paul Maslansky obsadil do dvojrole ve filmu The Castle of the Living Dead, po kterém následovalo několik dalších hororových filmů včetně Die! Die! My Darling. Jeho 14. snímek MASH mu přinesl mezinárodní úspěch. Poté následovala spolupráce s režiséry jako Bernardo Bertolucci (1900), Nicolas Roeg (Teď se nedívej), John Schlesinger (Den kobylek), Paul Mazursky (Alex in Wonderland), Athony Minghella (Návrat do Cold Mountain), Robert Aldrich (Tucet špinavců), John Sturges (Orel přistál), Herbert Ross (Návrat Maxe Dugana), Louis Malle (Koumáci), Philip Borsos (Bethune), Ron Howard (Oheň) nebo Oliver Stone (JFK). Během 18 měsíců, které předcházely natáčení filmu Obyčejní lidé, si zahrál ve snímcích A Man, a Woman, and a Bank, Invaze zlodějů těl, Velká vlaková loupež, Vražda na úrovni, Medvědí ostrov a Nothing Personal. Poté si zahrál v thrilleru Eye of the Needle a sci-fi dramatu Richarda Pearce Překročit práh, za které v roce 1983 získal cenu Genie pro nejlepšího herce. Mezi jeho další filmy z 80. let patří The Wolf at the Door, Apprentice to Murder a Bílé období sucha, v devadesátých letech si pak zahrál ve filmech jako Eminent Domain, Buffy, zabíječka upírů, Benefit of the Doubt, Šest stupňů odloučení, Mladší a mladší, Skandální odhalení, Smrtící epidemie, Čas zabíjet, Temné spiknutí, Hon na Šakala a Za hranicemi možností, přičemž za herecký výkon v posledním ze jmenovaných filmů byl nominován na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli. Zlatý glóbus mu však přinesl teprve televizní snímek Občan X, za nějž obdržel také Emmy.

Další Zlatý glóbus získal za televizní film Cesta do války. V poslední době si zahrál ve filmech Vesmírní kovbojové, Umění boje a Big Shot’s Funeral. Mezi jeho televizní snímky patří Behind the Mask, Ponorka Hunley, Vzpora a Path to War. Nedávno si zahrál v divadelní hře Ten Unknowns a za svůj herecký výkon byl nominován na cenu Outer Critics Circle Award. V současné době pracuje na novém seriálu z produkce ABC Commander-in-Chief, v němž ztvárnil mluvčího první prezidentky v dějinách Spojených států v podání Geeny Davis.

 

JUDI DENCH (Lady Catherine de Bourg) se od chvíle, kdy se před 40 lety poprvé postavila na divadelní pódium v roli Ophelie z Hamleta, podařilo ztvárnit spoustu historických i současných nezapomenutelných postav, a to jak na divadelním pódiu, tak v televizi a na filmovém plátně. Dosud obdržela 9 cen BAFTA. Snímek Johna Maddena Zamilovaný Shakespeare jí přinesl nejen Oscara, ale také jednu ze zmíněných cen BAFTA a ocenění asociace National Society of Film Critics. Se stejným režisérem natočila film Paní Brownová, za který získala Zlatý glóbus a další cenu BAFTA a byla za něj nominována na Oscara.

Další nominace na Oscara a Zlatý glóbus jí vynesly filmy Čokoláda (za něj získala cenu SAG) a Iris (další cena BAFTA). Mezi její další filmy patří Městečko Wetherby Davida Hareho, Pokoj s vyhlídkou Merchanta Ivoryho (BAFTA), Charing Cross Road č. 84 Davida Jonese, Hrst plná prachu Charlese Sturridgeho (BAFTA), Jindřich V. a Hamlet Kennetha Branagha, Ostrovní zprávy Lasse Hallströma, Dámy v letech Charlese Dancea a čtyři filmy o Jamesi Bondovi, z nichž je zatím posledním Dnes neumírej Leea Tamahoriho. V tomto roce si zahrála s Bobem Hoskinsem v titulní roli komediálního dramatu Stephena Frearse Mrs. Henderson Presents a v současné době pracuje na snímku Richarda Eyrea Notes on a Scandal. Do jejího televizního portfolia patří mimo jiné seriál As Time Goes By a film Gilliese Mackinnona The Last of the Blonde Bombshells, za nějž obdržela cenu BAFTA a Zlatý glóbus. Má za sebou také bohatou divadelní kariéru a je držitelkou ceny Tony.

Reklama