Nevzdávám se i přesto, že jsem byla nařčena z propagandy, naivity a byla jsem vyzvána k větší informovanosti, než se dám do psaní dalšího článku s ekologickou tématikou. Někdo nazýval Greenpeace podvodníky, šašky, a jejich údaje za snůšku nesmyslů, zveřejňovaných za účelem získání peněz.

Někoho zase nezajímala ekologická tragedie dále než za humny (Bhopál, Indie, viz. článek „Můj kontakt s Greenpeace" z 4. 8. 03) a „proč se Greenpeace nezajímá o naše problémy v blízké Spolaně?“

Jediný, a opakuji, jediný, kdo se aktivně zajímá o dopad na životní prostředí působením chemické továrny Spolana Neratovice, je právě Greenpeace. A chci předeslat, že i kdyby to dělali špatně či moc okatě, nebo drze anebo snad pro peníze, tak jsou stále jediní.
Svou aktivitu ohledně Spolany vyvíjeli nejpozději od května roku 2001. Říkám nejpozději, jelikož je to jejich první záznam o Spolaně na jejich internetových stránkách.

Těchto jejich aktivit si ale těžko někdo všimne. Většina lidí po shlédnutí zpráv převážně našich komerčních televizí udělá rychlý závěr. „Kašpaři, přeháněj, jenom pro peníze……“.
A od té doby, co vylezli na komín se lidé začali o tom bavit.

Není to tedy správný postup? Anebo jediný možný?

A já bych o tom stejně jako spousta jiných nevěděla. Možná vám to bude připadat jako divná reakce, ale jakmile jsem se doslechla o jejich horolezeckém představení, tak jsem klikla na jejich stránky. Nejen tam jsem se dozvěděla opět šokující informace o tom, co se tentokrát děje u nás za humny.

Víte, že….

Ve Spolaně unikalo, uniká a především při povodních uniklo velice nebezpečné množství dioxinů. Dioxyny jsou rakovinnotvorné látky poškozující imunitní systém. Dále viz. odkazy pod článkem.

Vláda či vládní inspekce udělila Spolaně pokutu ve výši 1 000 000,- Kč za škody způsobené neodpovědným chováním při loňských povodních. Ministerstvo životního prostředí nedávno vyhovělo odvolání Spolany a zrušilo pokutu. Zajímavé je, že jsme v televizi viděli „komické“ zelené horolezce na komíně, ale o tom, že Spolana ze všeho vyjde opět bez ztráty kytičky jsme v našich zpravodajstvích neslyšeli ani slůvka.
Vše se zametlo pod stůl.
Vůbec by mne nenapadlo, co se děje mezi právníky naší slavné chemické továrny a novým šéfem inspekce životního prostředí, potažmo vládou našeho demokratického státu.

 S taktikami našich politiků anebo snad vlastníků velkých továren a podniků neuděláme nic. Ale pokud se dějí takové věci, jako je obrovské poškozování našeho životního prostředí, ve kterém žijeme a ve kterém mají žít ještě naše děti, tak stále tvrdím, že bychom se o něco pokusit měli. A možná jsem naivní, ale snažím se, jak jsem již jednou napsala, se o tyto věci alespoň zajímat.
A pokud budu opět nařčena z propagandy Greenpeace, tak budiž. Snažím se tímto ale jen trochu rozšířit pohled na věc. Každý můžeme mít samozřejmě jiný názor. Ale já si za tím svým stojím a chtěla jsem, abyste to věděli.

16. srpna 2003 organizace Greenpeace odstartovala petici „Toxické látky ze Spolany – nebuďme lhostejní“!, ve které žádají Spolanu o odškodnění občanů poškozených úniky toxických látek a vyčistila kontaminovaný areál Spolany a okolní pozemky.

http://www.greenpeace.cz/zpravy.shtml?x=143421
http://www.greenpeace.cz/zpravy.shtml?x=143955
http://www.greenpeace.cz/agentorange/ 

          
Reklama