Každý stát se snaží udělat svoje peníze odolné padělatelům. Opatřuje je vodotiskem, zavařenými proužky, speciální tiskařskou barvou.

Snad nejčastěji padělanou měnou je americký dolar, symbol světové ekonomiky a solidní finanční jistoty.
I přesto, že ochranné známky na bankovkách jsou velmi technické a moderní, ta nejdůležitější součást bankovky – její design a výroba - jsou stále odkázány na starobylou technologii, kterou ovládá jenom malá hrstka lidí.
Přesněji řečeno: pouze 12 lidí v úřadu, který se jmenuje Bureau of Engraving and printing (úřad rytectví a tisku) zastupuje obsah slova “rytectví” v tomto úřadu, kde se vyrábí americké bankovky.

Rytci sami o sobě říkají, že jsou “dinosauři moderního věku, udržovatelé dávno zašlého řemesla”.
Jak jistě víte, všechny americké bankovky jsou stejně veliké, mají stejnou barvu a stejný design. Jinými slovy – jsou lehce zaměnitelné.
V roce 1996 se americká vláda rozhodla trochu zmodernizovat americkou měnu a vytvořit novou verzi každé bankovky, kromě jednodolarovek a dvoudolarovek.
Rytci z výše zmíněného úřadu v tom hráli pochopitelně hlavní roli a i v dnešní době moderních počítačů a nejrůznějších vymožeností z oblasti tisku se rytí bankovek změnilo pramálo od svého vzniku v 15. stoleti.

Rytci ručně pečlivě vyrývají do ocelové šablony portréty, budovy, nápisy i čísla.
Původní americké bankovky byly vyryty před mnoha lety, například portrét Abrahama Lincolna, který zdobí pětidolarovky byl vyryt už v roce 1869 a od té doby se stále používal.
Každá předělaná bankovka trvala rytci přes 1 200 pracovních hodin, než ji dokončil - to je, jako kdyby ryl v kuse ve dne v noci 50 dní.
Vybaven pouze lupou, ryteckým nářadím a portrétem státníka trvalo 500 dlouhých hodin strávených nad kovem, než z malých teček vznikl portrét Bena Franklina na novou stodolarovou bankovku.

Víte, kdo zdobí jednotlivé bankovky a kdo to vlastně byl?
1 – George Washington, první prezident USA
2 – Thomas Jefferson, tvůrce deklarace nezávislosti
5 – Abraham Lincoln, 16. prezident USA
10 – Alexander Hamilton, jeden z duchovních otců americké ústavy (1789)
20 – Andrew Jackson, 7. president USA
50 – Ulysseus Grant, 18. prezident
100 – Benjamin Franklin, jeden z autorů prohlášení o nezávislosti.

S těmito bankovkami se můžete běžně potkat. Ale víte, že jich je víc, které asi v životě neuvidíte? Nejenom vy, ale ani běžný američan.

500 – William McKinley, 21. prezident
1 000 – Grover Cleveland, 18. a 20. prezident
5 000 – James Medison, 4. prezident
10 000 – Salmon Portland Chase, zakladatel amerického bankovního systému
100 000 - T. Woodrow Wilson, 24. prezident

Nové peníze začaly postupně vyměňovat staré, které se opotřebováním pomalu stahují z oběhu. I přes to, že nové bankovky obsahují řadu nových prvků, lidé si všimnou hlavně větších portrétů, které už ale nesedí uprostřed oválu, jak na předešlých bankovkách, ale jsou mírně na boku.
Nové bankovky vypadají moderněji, aniž by vybočovaly z historické linie předešlých typů. Velmi brzo dojde k jedné velmi zásadní změně – poruší se 200letá tradice a 20dolarovky už nebudou zelené jako všechny ostatní, ale červené.
Vypadají velice hezky, i když ani formát, ani barva se nezměnily.
Líbí se mi natolik, že jsem se rozhodl je začít sbírat ve velkém.     

          
Reklama