V první přímé prezidentské volbě v naší zemi zvítězil inženýr Miloš Zeman, dlouholetý bývalý šéf ČSSD. V době své největší slávy byl dokonce premiérem. Redakční čokoládovou sázku tak vyhrála Saša Stušková.

ZemanV pátek a sobotu minulý týden proběhlo druhé kolo první přímé volby prezidenta v České republice. Provázely ji mnohé emoce a větší část volícího národa si vybrala za prezidenta inženýra Miloše Zemana. Jeho vítězství nad druhým kandidátem Karlem Schwarzenbergem, stávajícím ministrem zahraničí, bylo přesvědčivé. Získal asi 10 % náskok. Přes to byla až do konce volby situace dramatická a rozdělila celý národ napříč věkem, vzděláním i profesemi na dva názorové tábory.

Dobrá zpráva

Dobrou zprávou je volební účast. Řekl bych, že přímá volba se osvědčila, protože přivedla do volebních místností na poslední dobu nebývalé množství lidí. Myslím, že ať už jste s naším novým prezidentem spokojené, nebo ne, je důležité říct: Nebuďte zklamané a nenechte se demotivovat. Naopak! Prezident je u nás funkce, která nemá mnoho pravomocí. Stejně tak Senát. Doufám, že jsme se poučili a příště nás o to víc půjde k volbám do Poslanecké sněmovny a do obecních zastupitelstev. To jsou dvě místa, kde je potřeba jasně vyjádřit svoji vůli.

Jako pozitivní ukazatel také spatřuji, že zvítězil občanský kandidát. Jinými slovy to znamená, že lidé mohou mluvit do politiky.

Jak dopadla redakční čokoládová sázka?

Většina členů redakce ŽENY-IN.cz hodila v druhém kole svůj hlas Karlu Schwrzenbergovi. Můj ideální kandidát (vlastně kandidátka) vypadl v prvním kole. Zvolení Miloše Zemana nepovažuji za tragédii, myslím, že bude v politice teď docela sranda. Pan Zeman je pověstný svými bonmoty.

Ve vítězství Miloše Zemana v redakci věřila Saša Stušková a vsadila se se mnou o čokoládu. Více viz následující odkaz...

Sašo, gratuluju! Máš mnohem lepší odhad než já, čokoláda je po právu tvoje.

Jedno velké fuj pro Moravce

Co mě zarazilo hned v prvním rozhovoru s novým prezidentem, který jsem po volbě viděl, bylo chování moderátora Václava Moravce. Přijde mi, že se z naší země opravdu trochu vytrácí slušnost. Pan moderátor hovořil s prezidentem agresivně, skákal mu do řeči a Miloš Zeman mu oplácel stejnou mincí. Ať už s volbou souhlasím, nebo ne, přece jen jde o budoucího prezidenta a měl bych zachovávat nějakou „štábní kulturu“. To mě opravdu zklamalo a rozesmutnělo.

Pevně věřím, že pan Zeman (stejně, jako to řekl po volbě Zdeněk Svěrák), v sobě najde to nejlepší a bude naši zemi dobře reprezentovat.

Jste spokojená se zvolenou hlavou státu? Motivovala vás přímá volba prezidenta k pravidelné účasti i v dalších volbách?

Čtěte také...

Reklama