Zvýšená citlivost zubů - dentinová hypersensitivita - trápí 39 % populace. Nepříjemné pocity a ostrá bolest při pití horkých a studených nápojů a při konzumaci sladkého a kyselého může mít různé důvody. Jedním z nich mohou být obnažené zubní krčky, kdy dáseň nezakrývá citlivou část zubu. Druhým důvodem může být oslabená zubní sklovina.

Nejste v tom sami!

Problémem citlivých zubů se trápí mnoho lidí, jen málo z nich se však snaží tomuto problému předejít nebo ho řešit už v počátcích. Silná bolest, která nás při konzumaci jídla a potravin provází, je dána reakcí nervu zubu na tyto podněty. Vše začíná u dásní, které z nějakého důvodu již nezakrývají spodní část zubu (zubní krček) a tato část zubu protkaná kanálky vedoucími k hlavnímu nervu zubu je tak zranitelná a velmi citlivá.

Po jídle s čištěním vydržte

Dalším důvodem citlivých zubů může být narušená či ztenčená zubní sklovina, která zub chrání. Tu mohou narušit kyselé potraviny a nápoje. Kyseliny v nich obsažené způsobují erozi zubní skloviny, která není na první pohled na zubu patrná, dochází ale k jejímu změkčení. Pokud si budeme čistit zuby ihned po konzumaci džusu, vína, octa apod., můžeme si tím paradoxně spíše uškodit. Doporučuje se po jídle alespoň půl hodiny počkat.

Citlivý zub s obnaženým krčkem:

zub

©Illustrations MediMedia Information, s.r.o.

Opatrnost při čištění není řešením

Pokud už lidé trpí problémem citlivých zubů, často jsou při čištění zubů opatrní a citlivým místům se raději vyhýbají. Není to ovšem řešení a problémy tímto nevymizí, ba naopak. Plak, který na zubech díky opatrné péči zůstává, se hromadí, způsobí po čase zánět dásně, který problémy s obnaženými zubními krčky dále prohlubuje. Naopak pečlivá hygiena a pozornost věnovaná výběru pasty by měla být na místě.

Navíc plak, který na zubech ulpívá, také způsobuje zvýšenou tvorbu zubního kamene a následně vznik zubního kazu.

Co pro zdravé zuby můžete udělat sami

  • pravidelně 2x ročně navštěvujte svého zubaře a dejte na jeho doporučení
  • používejte měkký zubní kartáček
  • dbejte namísto síly na techniku čištění, zuby nedrhněte, jen opatrně stírejte zubní plak
  • čistěte si zuby alespoň půl hodiny po jídle, především po konzumaci kyselých nápojů a jídla
  • používejte každý den pastu určenou pro citlivé zuby

sensodyne

(například Sensodyne Repair & Protect Whitening)

Více informací najdete na stránkách www.sensodyne.cz

Zapojte se do soutěže o balíčky s produkty značky Sensodyne! Soutěž probíhá ZDE

Reklama