Jakými filmy si zlepšuje náladu čtenářka s nickem eli. emanuela? Možná zavzpomínáte s ní na nejkrásnější filmové pohádky. Ale znáte tu O chytrém Honzovi?

Mám ráda hodně filmů nejrůznějších žánrů. Co nálada, to jiný žánr. Nejraději mám ale pohádky. Jsou báječné pro vyčištění hlavy, zapomenutí na problémy. V pohádkách vše dobře skončí (pokud autorem není H. Ch. Andersen). Navíc, což u většiny filmů nejde, se na pohádky můžu dívat i s dítětem. Mezi všemi krásnými pohádkami však u mě kraluje jedna jediná – O chytrém Honzovi.

Je to studiovka z roku 1985. Hraje tam spousta slavných českých herců – Nárožný, Bohdalová, Trávníček, Patrasová, Kozderková, Andrlová, Dvořák, ... Příběh je doplňován krásnými a chytlavými písničkami.

Není to „klasická“ pohádka. Pobaví i dospělé. První úsměv se vás vyvolá již na začátku, a to když zjistíte, že Honzu hraje plešatý Petr Nárožný (jeho pleš je tam úsměvně zmíněna). Od té chvíle pozornému divákovi jistě neuniknou další vtipné momentky či jen promyšlené větičky. Jen pro ukázku zmíním alespoň pár: Tatínek žádá maminku, aby Honzovi sbalila něco malého na cestu. Honza se vzápětí objevuje s obřím batohem. Princ Banene, bratr prince Bajaji, se představuje jako pán z Nein, No a Nedej (samé zápory). Nebo třeba Ježikůže, když vypráví o své rodině.

Během vánočních svátků běží v televizi spousta pohádek. Každý rok se opakují takové klasiky jako Tři oříšky pro Popelku či Mrazík. Bohužel netuším, proč taková krásná pohádka, jako je O chytrém Honzovi, tu své místo nemá. Pokud se na ni budete chtít podívat, můžu vás odkázat na youtube – nějaký dobrák ji tam umístil (první díl ze sedmi viz zde: http://www.youtube.com/watch?v=qWPXipJwA3M

A na závěr si dovolím úryvek z úvodní písničky, která vás připravuje na nevšední zážitek:

... Přední pražští herci se tu snaží,
pod vedením režiséra Ráži,
nadělat vám na bránici puchýře,
hudba je od Jaroslava Uhlíře ...

Přeji krásné pokoukání! :) eli.emanuela

Tak tuhle pohádku jsem nikdy neviděla a vy?

 

Reklama