Inkontinence. Nechtěný únik moči způsobený funkčními nebo anatomickými změnami v dolním úseku močových cest.  Příčinou je věk, těhotenství nebo porod, zánět močových cest  nebo vedlejší účinek některých léků. Podle toho, jak často se o problému nemluví, by se mohlo zdát, že inkontinencí nikdo netrpí. To je jen zdání! Tyto potíže má jen v Evropě každá desátá žena.

 

Většina žen trpí lehkou stresovou inkontinencí – ta postihuje každou třetí ženu po porodu. Je způsobena uvolněnými svaly pánevního dna a časem sama odezní. K jejímu vyléčení také významně přispívají cviky určené na posílení pánevního dna.

Inkontinenci dělíme dle intenzity onemocnění na lehkou střední a těžkou a dále podle příznaků na inkontinenci:

 

Stresovou – za tu mohou, jak jsme již výše zmiňovali, většinou ochablé svaly pánevního dna nebo poškozená močová trubice. Na vině může být i stárnutí tkání žen po přechodu. Hrdlo močové trubice není dostatečně uzavřeno a při námaze, jakou je smích, kašel nebo, ve vážnějších případech i při chůzi, dochází k samovolnému úniku moči. Množství závisí na intenzitě onemocnění.

 

Urgentní – ta se projevuje při fyzické aktivitě a její příčinou jsou nedostatečně tlumící stahy svaloviny močového měchýře – například při běhu. Tento druh se někdy střídá s inkontinencí stresovou.

 

Reflexní  - tou trpí nejčastěji senioři nebo lidé po poranění míchy nebo mozku. Projevuje se odtékáním moči zcela mimo vůli postiženého.

 

 

Naštěstí neznamená, že když se o těchto potížích nemluví, že by o nich výrobci hygienických potřeb nevěděli. A tak například společnost Kimberly-Clark. s. r. o. nabízí vysoce diskrétní vložky PoiseÒ ve čtyřech provedeních „Ultra mini“, „Mini“, „Normal“ a „Extra“ – podle stupně absorpce. Vypadají jako běžné vložky, ale liší se od nich zevnitř. Jejich jádro je schopné pojmout mnohem více tekutiny a je speciálně uzpůsobené na zachytávání moči, která se na rozdíl od krve nesráží. Uvnitř vložky číhá na nechtěný únik moči vrstvené ultraabsorpční jádro obsahující speciální absorbent, který přemění tekutinu v gel, a povrch vložky tak zůstává naprosto suchý.

 

A ještě poslední důležitá informace – vložky jsou k dostání i na předpis a jsou hrazeny VZP.

 

Více informací o inkontinenci a o speciálních hygienických potřebách najdete na stránkách www.poise.cz

 

 

Reklama