Ve čtvrtek 11. ledna vstupuje do kin film Zmenšování, v kterém se představí oscarová hvězda Matt Damon, jenž jako jeden z mála herců zaručuje vždy kvalitní podívanou. A není tomu jinak ani v tomto případě.
Přestože avízovaná stopáž 135 minut mě ze začátku poněkud odrazovala, seděla jsem nakonec do posledního záběru v očekávání dalšího vývoje děje téměř bez dechu. A navíc jsem odcházela z kina s hlavou plnou myšlenek a otázek - přesně jak o filmu řekl představitel hlavní role: „Tohle je velmi dobře načasovaná brilantní satira o muži, který se nechá udělat malým, zatímco světová populace roste. Myslím, že teď je právě ten správný čas na tenhle film, protože promlouvá ke světu, ve kterém žijeme. Ano, Zmenšování vám může trhat srdce. Jenže vás také může začít nutit k přemýšlení. Doufejme, že bude dál žít ve vaší paměti.

A o čem jste tedy mimo jiné přemýšlela já?

Samozřejmě o tom, zda bych proces zmenšování byla ochotna podstoupit. Této myšlence se prostě neubráníte, zvlášť když se dovíte, že vašich sto tisíc, které získáte prodejem současného bydlení, se přemění na 12 miliónů, které vám zaručí prakticky doživotní pobyt v luxusu.

Také jsem dlouze opět přemýšlela o tom (a nejen proto, že jsem absolventkou Fakulty technologie ochrany prostředí), zda se o tu svou matičku zemi všichni staráme dostatečně. Film totiž vychází ze zcela pravdivého faktu: je nás moc!

Stejně tak jsem si připomněla, že každý technologický pokrok, byť byl uskutečněn s tím nejlepším přesvědčením, má i svou temnou stránku. „Máme obrovskou schopnost vzít cokoliv dobrého a udělat z toho špatné… a použít to proti lidem,“ říká jasně půvabná Hong Chau, představitelka hlavní ženské role.

Střípky z filmu:

Zmenšování, CinemArt a.s.
Jako malí ušetříte za květiny.  Stačí jedna růže a jste hvězdou každého večírku!  Květinu zde obdivují i Paulův srbský soused, playboy Dusan Mirkovic, ve fenomenálním podání Christopha Waltze (Hanebný pancharti, Nespoutaný Django), a obchodník Konrad (Udo Kier). Mimochodem, nakonec se ukáže, že tihle pragmatičtí lidé, kteří mají na prvním místě hlavně své zájmy, disponují v mnoha případech daleko větší logikou a než vzdělaní vědci. 
Zmenšování, CinemArt a.s.
Sraz ze střední školy má hned jiný náboj, když se zúčastní i zmenšení spolužáci…
Zmenšování, CinemArt a.s.
… a ještě vám barvitě líčí, jak dobře se teď mají. Kdo by odolal a nenechal se také zmenšit?
Zmenšování, CinemArt a.s.
Tak trochu jiná „snídaně v trávě“, kterou můžete zažít jen po zmenšení.

K zapamatování (citace z filmu):

  • Když víte, že smrt přijde brzy, díváte se na věci kolem sebe více zblízka.
  • Vyjdi ven a otevři oči. Svět je plný věcí, které můžeš vidět.
  • To je na tom, být malý, právě úžasné – najednou jste velmi bohatí. Pokud tedy nejste velmi chudí – pak jste prostě jen malí.

Přečtěte si také

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama