Scénáristka Eva Papoušková je známá hlavně jako autorka dlouhé řady Pojišťovna štěstí, která běžela několik let na TV Nova. Nyní ji ale angažovala TV Prima, pro kterou píše seriál Zázraky života z prostředí Centra pro asistovanou reprodukci. Téma jistě zajímavé a vyžadující dobrou znalost prostředí. Rozhodl jsem se proto udělat s Evou o asistované reprodukci rozhovor...

Eva PapouškováProč jste pro nový seriál vlastně zvolila právě toto téma, je vám nějak blízké?
Protože mám dojem, že je to téma, které se stává širším problémem. Zároveň jsem se nikdy nesetkala s prostředím tak nabitým emocemi a lidskými příběhy.

Seriál je o lékařích a personálu, nebo o jednotlivých případech a příbězích lidí?
Příběhy lékařů a pacientů se prolínají.

Jak jste sháněla podklady?
Od první třídy až po gymnázium jsem sedávala vedle spolužačky Lenky, která se stala uznávanou odbornicí na IVF*. Když jsme se po letech potkaly a vyprávěla mi o své práci, bylo mi jasné, že se tím budu zaobírat. Doktorka Lenka Hromadová mě zasvětila do tohoto zvláštního světa, v němž se „vyrábějí děti".
* Pozn. red.: IVF (in vitro fertilizace) je metoda mimotělního oplodnění, která je využitelná prakticky pro všechny poruchy plodnosti. Odběr vajíčka, inseminace mimo těla ženy, kultivace a navrácení do dělohy.

Když mluvíte o „vyrábění dětí“. Nebojíte se trochu, kam asistovaná reprodukce může jednou vést - nepřijde vám tahle cesta reprodukce nepřirozená, trochu jako ze starého polského sci-fi snímku Sexmise?
To asi ukáže čas... Zatím to řeší velký a palčivý lidský problém absence rodičovství - IVF třeba pomáhá i tam, kde jde o genetické zatížení rodičů, dokáže pomoci pacientovi s AIDS k normálnímu rodičovství, k rodičovství pomáhá i vozíčkářům. Zdá se mi, že klady převažují zápory, takže se to v budoucnosti snad úplně zvrtnout nemůže.

Předpokládám, že jste podobné centrum navštívila - jaký to byl pro vás pocit?
Doktorka Lenka Hromadová mě vzala na své pracoviště - do brněnské Repromedy. První pocit byl velice zvláštní a měl blízko k obdivu a nesmírnému nadšení.

Co vás nejvíc při seznamování s problematikou asistované reprodukce překvapilo?
Překvapilo mě, co všechno lékařská věda v IVF dneska dokáže, tedy na to, že je to relativně mladý obor.

Dovedete si představit, že byste někdy v životě využila služeb takového centra?
Pamatuji se, jak silně jsem chtěla být matkou - kdyby to tehdy náhodou nešlo klasicky, určitě bych služeb centra asistované reprodukce využila, protože mít dítě pro mě bylo naprosto zásadní.

Zázraky života

Zázraky životaPrvní díl seriálu Zázraky života uvidíte v pondělí 15. března od 20.00 na TV Prima. Hrdinové seriálu prožívají lásky i osobní tragédie a k tomu všemu pomáhají ostatním lidem ke štěstí. Příchod dítěte odjakživa symbolizoval naději. Narození dítěte dává životu smysl. Hrají J. Plodková, J. Ornest, R. Zach, T. Vilhelmová, V. Freimanová, I. Chmela, J. Krausová, P. Špalková, E. Nízká, P. Hortváthová, N. Drabiščáková a další. Režie J. Polišenský (50 min).

Fotografie: Mirka Votavová

Reklama