Než se dva lidé rozvedou, musí být vyřešena péče o jejich společné děti. A součástí toho je i určení výše výživného na děti, tedy alimentů. V tomto případě záleží na tom, zda rozvádějící se manželé mají dohodu o dětech. A vždycky záleží na konkrétním soudci.

Příběh Zuzany


Jsem vdaná devět let a teď se s manželem rozvádíme. Máme pětiletou dceru, o kterou manžel od začátku velký zájem nemá. Nikdy se jí moc nevěnoval, takže souhlasí, abych ji měla v péči já. Na čem se ale dohodnout nemůžeme, je výše alimentů.

soud

Mám docela slušnou práci, takže nechci po manželovi nějaké horentní sumy. A rozhodně ne pro sebe. Manžel je podnikatel a má vysoké příjmy, doteď jsme myslím žili lépe než většina domácností, mohli jsme si dovolit dražší dovolené i luxusnější vybavení.

Přečtěte si také:

A teď jenom chci, aby mi manžel dával na dcerku peníze, které jí patří. Já se klidně uskromním, vlastně už se stalo, odstěhovala jsem se s dcerou do menšího bytu, který jsem si zařídila po svém, a se svým platem bych klidně vystačila. Manželovi pořád říkám, že ty peníze nejsou pro mě, že je budu dceři klidně spořit, když mi nevěří.

Navrhla jsem mu, že sepíšeme dohodu, kde bude částka na dceru deset tisíc korun měsíčně. Při jeho příjmech (kolem 150 tisíc měsíčně - a to vím, protože jsme spolu devět let žili a mluvili o tom) je to podle mě odpovídající. Ale muž se se mnou odmítá domluvit. Tvrdí, že je to moc.

A já nevím, co mám dělat, protože takhle o výši výživného bude rozhodovat soudce. A když manžel přinese daňové přiznání, kde má mnohem nižší příjmy než ve skutečnosti, tak mi asi soudce přizná nižší částku. Já ale nechci ochudit dceru o peníze, které jí patří! Mám to nechat na soudci?

Jak se můžete domoci peněz?

Jak příběh ukazuje, tohle je jeden z typických případů, kdy manžel - podnikatel nepřizná všechny příjmy, a jeho děti tím pádem dostanou menší alimenty, než by měly. Co s tím? Poradili jsme se s právníkem JUDr. Ondřejem Závodským, Ph. D.

Pane Závodský, jak se může žena domoci peněz pro své děti?
Výši výživného stanovuje soud podle příjmů rodičů. A žena může u soudu v otázce výživného říci soudci, že muž má větší příjmy, než uvádí.

Berou na to ale soudci ohled?
Mám zkušenosti, že soudci berou v úvahu vše, co se u soudu projednává. Pokud manžel dodá daňové přiznání a soudci se částky nezdají, může si zjistit, kolik by měl být zdravý člověk v tom kraji, městě a v určitém věku schopen vydělávat, a podle toho pak může určit výši výživného. Většina soudců to tak dělá, v otázce daňového přiznání totiž nelze vycházet z paušálních výdajů, soudce musí přihlížet také k reálným finančním tokům.

A když si soudce tyto věci zjistí, co pak?
Pak samozřejmě stanoví tu výši výživného sám. A pro muže to může být horší, než kdyby se s manželkou dohodl.

Jak je to s tabulkami, které vydalo Ministerstvo spravedlnosti jako pomůcku pro určení výše výživného?
Soudce se může orientovat i podle tabulek, ale jsou také jen orientační.

Když žena ví, že muž má větší výdělky, než uvádí, dá se v jeho firmě udělat třeba audit, aby se zjistily reálné příjmy?
To si nejsem jistý. Ale samozřejmě je možné podat podnět na příslušný finanční úřad, aby firmu prověřil.

A co říká zákon?

Je důležité si uvědomit, že vyživovací povinnost k dětem mají oba rodiče až do doby, než jsou děti schopné se živit samy. To je zakotveno v novém Občanském zákoníku (č. 89/2012 Sb. ), základní ustanovení určuje § 85 - 103:

(1) Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit.

(2) Oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů.

Jak řešit situaci, kdy muž (žena) alimenty neplatí, si povíme zase příště.

Další články v magazínu:

Reklama