Čtenářka Toráková má doma muže s třetím stupňem invalidity. A i tak ho občas musí donutit jít k lékaři. Děkuji Vám Toráková za Váš příspěvek a předejte prosím pozdravy svému muži. Já také kolikrát ustupuji své ženě jen kvůli tomu, že i ten lékař s injekcí pro koně je vlastně příjemnější než vlastní žena…

Muži se dokáží pozorovat, pitvat a skuhrat nad zarostým choupkem. Když už je má v péči lékař, užijí si to. Zásadní problém spočívá v tom, je k tomu lékaři dostat.

Můj muž má třetí stupeň invalidity, takže není v lékařské ordinaci žádným nováčkem. Snad právě proto podlehl přesvědčení, že ti nýmandi v bílých pláštích stejně neví, jestli vaří slepici, nebo léčí pacienta a že nikdo neví, co mu je, lépe než on sám. Když k tomu přidáte, že příbalový leták léku považuje za bulvár a dle toho jím opovrhuje, vlastně se divím, že ještě nejsem vdova.

Týden mi doma hekal s chřipkou. Než jsem flákla s dveřmi, zvýšila has na úroveň lodní sirény, aby se odhodlal navštívit lékaře. Odpoledne mi volal do práce, že je to nádor na ledvině a jde pod kudlu.

Jednou se potloukl po cestě domů. To jsme ještě nevěděli, že mu vysoké dávky léků pořídily osteoporózu, že by mohl leckterý devadesátiletý stařec jen závistivě zírat. Vlastně ani nevím, jak se dostal domů, ale když seděl už půl dne v křesle a odmítal se hnout, jen jsem mu suše oznámila, že je to táta od dvou dětí, měl by se přestat chovat jak malej harant a šla jsem dolů před dům čekat na sanitku. Zlomená tři žebra, kliční kost a naražená kyčel. Vzhedem k jeho postižení si ho projistotu nechali měsíc v nemocnici.

Ale zas takový extrém to nebyl. Loni sebou šmejknul na chodbě na hladkém linu. Já vím, neměla jsem nepříčetně ječet: „To si jako vážně myslíš, že když si nedáš ani cigáro do huby,  stačí podat octan a ovladač od televize?“  Velblouda jsem mu solidárně zapálila, aby si zkrátil čekání před špitálem. Levé rameno vykloubené, druhé s částečnou frakturou.

Jelikož nemá rád, když jsem sarkastická, hubatá a používám hrubosti typu: „jsi stejný jako tvoje matka“, chodí na prevence pravidelně. Pravda, u něj je to pěkná řádka odborníků obvoďákem počínaje, patologem konče. Vím, že si pro prášky chodí jak na McDrive. Zavolá sestře do ordinace, aby mu je hodila z okna, až bude projíždět kolem. Doktorku donutil, aby mu změřila tlak, když na ni narazil v jejich oblíbené kavárně. Náhodou měla tlakoměr v brašně v autě. Ten by ukecal i hrobníka, že chce jen lehce přihrnout a s výhledem na hlavní bránu.

Jenže jednou ho ta prevence dohnala. Něco mu našli. Tedy něco navíc k té hromadě diagnóz, které si nasyslil doteď. Vypadalo to na nádor v hlavě a bylo potřeba navrtat lebku a vzít vzoreček. To víte, že se mu tam chtělo jak k tchyni na oběd. Dokonce schovával zprávy z nemocnice a tvářil se, že se mi to zdálo. Šlo do tuhého. Už to byl táta tří dětí.

„Miláčku, přežil jsi několik autohavárií, zhoubný nádor ledviny, dvanáct let se mnou a kontrolu berňáku. Nemyslíš, že kdyby tě ten nahoře chtěl zabít, že by to nedokázal dřív a rycheji?“

Naposledy mne proklel, zabalil župan, velboudy a nastoupil do špitálu.

Po dvou týdnech mu doktor poklepal pravicí a pogratuloval mu, že je jeden z milionu, kterému se při magnetické rezonanci rozsvítí to, co svítit nemá. Dostal účet a mazal domů. Ještě čtrnáct dní jsem mu vařila kašovitou stravu, protože ho bolelo, jak mu upnuli při zákroku hlavu do svěráku a nemohl pořádně otevřít pusu.

Na prevence chodí. Nerad, ale už zjistil, že je lepší sedět hodinu v čekárně než poslouchat doma hodinu mě. Navíc ten můj Peyrac pochopil, že tu invalidku koneckonců nevyfasoval na chronickou rýmičku.

Imponují mi starší muži. Ale  pokud se chovají jak malá děcka... servítky si zkrátka neberu.

Toráková 


Pečujete a hlídáte zdraví svého partnera?

  • Nutíte ho chodit k lékaři?
  • Musíte ho objednávat na preventivní prohlídky?
  • Dohlížíte na to, aby bral léky?
  • Podceňuje s chlapskými řečmi na rtech příznaky nemocí?
  • Nebo je to hypochondr, který sám lékaře obtěžuje?
  • Nechá si do svých nemocí mluvit?
  • Trápí vás, že s ním nehnete?

Své příběhy, úvahy, nářky i popis komického mužského chování směřujte na redakční e-mail

redakce@zena-in.cz

Slibuji, že se vší vážností ve tváři se nebudu ničemu smát ani posmívat a že jedné z vás za příspěvek pošlu odměnu. Voucher na 500 Kč do internetové lékárny www.lekarna.cz. Kdo to bude, zveřejním dnes v 16 hodin…

Reklama