Děkujeme za první příspěvek na dnešní téma. Přečtěte si, jaké má "trable" se svým synem čtenářka Iveta. Co byste jí poradily?
Hezké ráno, milé ženy-in a redakce. Můj syn je velice inteligentní, ctižádostivý a dělá mi radost. Má skvělé výsledky ve škole a do učení ho nemusím nutit. Jenomže má sklony k tloustnutí a bojím se, že tím vysedáváním doma si tak okorát zadělá na mindrák. Bude sice chytrý a vzdělaný, ale fyzicky troska s platfusem a iksákama. Možná si řekněte, že je to jedno, ale já jsem to nechtěla tak nechat.
Možná, že by mi jednou vyčetl, že jsem ho nedonutila se hýbat a „vypěstovala“ z něj odulou buchtu.
Dala jsem mu na vybranou z několika sportů. Zvolil si fotbal. Zpočátku byl docela nadšený a chodil tam rád, ale po nějakém čase zjistil, že na své spoluhráče nemá. Nedokázal tak rychle běhat, neuměl ty správné kličky a fígle, které ostatní zvládali naprosto bravurně. A protože je můj syn natolik ambiciózní, že nesnese být v kolektivu na „chvostě“, začal z toho mít mindráky. Kluci se mu asi posmívali a tak dělal všechno možné, aby se vyhnul tréninkům. Vymlouval se, že má moc učení, že mu není dobře a kdesi, cosi. Pochopila jsem, že nemá smysl ho dál nutit, a odhlásila ho. Jenomže jsem chtěla, aby dělal aspoň nějaký sport, aby úplně nezbuchtovatěl.
A tak jsme vystřídali plavání, judo, tenis, a já nevím, co ještě, ale všude to dopadlo stejně jako s fotbalem. Zpočátku, kdy byli všichni začátečníci a na stejné úrovni, tak to ještě šlo, ale jakmile se začal ve výkonnosti a šikovnosti propadat za ostatní, nechtěl tam dál chodit.
A tak jsem nad tím zlomila hůl a přestala ho „trápit“. Možná jsem udělala chybu, že jsem ustoupila, ale kdybyste viděli ten rozzářený výraz, když jsem mu řekla, že už ho nebudu nutit do sportování, asi byste udělali to samé.
Holt budu mít doma tlustého právníka.
Vaše čtenářka Iveta
Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.
Dejte mu čas, možná sám přijde na to, že i dobrá fyzička je potřeba. Co třeba zkusit golf?
Co vy na to, milé ženy-in? Co byste poradila Ivetě? Máte doma podobný „případ“? Ustoupily byste také, nebo syna nutily ke sportu, i když ho nebaví? Myslíte, že by se dal najít rozumný kompromis? Máte ve svém okolí nějaký příklad? Jak se přání vašeho dítěte shoduje s tím vaším? Nakolik nechat dítěti svobodu a nakolik ho korigovat?
Napište nám na dnešní téma: Kam chcete, aby to dotáhly vaše dět?
Nový komentář
Komentáře
to je fajn že jste synátora přestala nutit do sportu, třeba ho bude bavit zpívat Já od školky chodila zpívat do několika sborů jak do lidové školy, tak ve škole jako takové (základní i střední) a zpívala jsem až do 18ti let. Bylo to skvělá doba i když jsem na sport byla naprosto nepoužitelná, kulturou jsem žila a žiji v podstatě dodnes. Divadlo a různé žánry hudby pro mě rozhodně nejsou jen pojmy z encyklopedie jako pro mnohé - sportem posedlé. Znám kluka který nikdy nečetl knížku, jedině učebnici do školy, ale ze sportu vyzkoušel snad všechno. Prostě každý má něco
Můj syn je stejný, nejdřív byl strašně slaboučky, pak kulatý, nechápal, jaký smysl má honit se na hřišti za něčím kulatým. Odjakživa tíhnul k vědě. Občas jezdí na kole, ale hlavně dost chodí, nic jiného ho nebaví, snad trochu softball, protože se u něho musí myslet. ale ten se tady široko daleko nikde nehraje
Telocvik jsem primo nesnasela, na zakladce i na gymplu, mela jsem stesti na ucitelky, co desne prozivaly mereni a pocitani sekund, centimetru, proste vseho, na co mely tabulky a podle toho davaly znamku Tak jsem vetsinou skoncila s dvojkou, coz bylo docela komicke, same jednicky a dvojka z TV Mimo skolu jsem chodila na aerobic, behala, proste pohyb mam rada, ale ne organizovany
Můj syn byl od mala taky pěkný cvalík,i když se sportování nevyhýbal.Sportovní lékař mu rok co rok při vydávání licence nadával,že má tuky a nadváhu.Přišla puberta a ve 14 letech to byl najednou vysoký,štíhlý kluk a takový je dodnes.Takže raději mohou být cvalíci jako malí než naopak.
omouvám se, někam to "uteklo" ... tak pokračování: ... jako se mnou trénovala umělecký přednes.
Dante Alighieri — #8 Já na střední, jelikož aerobic (tehdy jazzgymnastika) v osnovách byl, byla vždy profesorkou požádána, abych hodinu vedla - ona to neuměla, byla takový ten "antitaneční", míčovej typ... no a když byly míčové hry, tak jsem se zdekovala ke své profesorce češtiny, která pro to měla pochopení a "jako" se mnou
Dante Alighieri — #8 Já na střední, jelikož aerobic (tehdy jazzgymnastika) v osnovách byl, byla vždy profesorkou požádána, abych hodinu vedla - ona to neuměla, byla takový ten "antitaneční", míčovej typ... no a když byly míčové hry, tak jsem se zdekovala ke své profesorce češtiny, která pro to měla pochopení a "jako" se
Dante Alighieri — #14 My byly (samé holky) jednou na škvárovém hřišti - asi ve 3. třídě. Tehdy byl jednotný úbor - takže bílé cvičky dostaly nový přehoz.
já to měla naopak, byla jsem jako dítě hodně hubená a tak mi sport spíš zakazovali........ale měli smůlu, bez sportování bych umřela
a co geocatching? Myslím, že tohle by ho mohlo bavit:-)
nebo prostě sólové sproty či posilovna, kolo.
Zkuste to s těmi výlety, poznáváním památek, přírody, dejte mu k narozeninám foťák a nějakou knížku o focení a bude vyhráno
Nutit dítě do něčeho, na co nemá talent, je naprostá blbost.
Se synem bych chodila na výlety, plavat do aquaparku, možná i na to kolo. Ale aby dělal sport v kolektivu šikovných kluků, když je sám poleno, to určitě ne.
A rozhodně bych byla radši, že je syn studijní typ a inteligentní, než aby byl úplně blbej, ale celkem šikovnej na sport.
macamala — #9 Ten fotbal jsme hráli na Letný. Viděla jsi to tam někdy? Je to tam strašně prašný, není tam tráva na tom fotbalovým hřišti.
selinka — #10 Jestli mluvíš o vybíjený, tak tu jsme hráli na ZŠ a tam jsem ještě byla na TV docela dobrá. Skákala jsem přes kozu, šplhala o tyči až nahoru, v přehazovaný jsem přehodila daleko přes síť. Ale na tý SŠ byl tělák fakt hroznej. O kozu jsem si narazila holeně, míč nedohodila... Akorát ten šplh o tyči mi šel pořád. Ale já prostě nenávidím florbal, fotbal, volejbal...
A manžela kamarád má podbně založeného syna. Nechtěl ho nechávat kynout doma. Přihlásil ho do skautu a kluk chodí rád. Jak na procházky, tak je i rád, že vyniká v poznávání zvěře, rostlin, atp.
Jak o mojí neteři. Je chytrá. Sice není tlustá, ale neskutečně pomalá a sporotvní nemehlo. Pro ní je sport utrpením. Na bruslích se bojí, na koloběžce se nedokázala ve 13 letech pořádně odrazit, zkoušeli jsme jí vzít na kola. Ale to se věčně ptala, kdy už pojedem domů. Hraje korfbal. Rodiče chtějí mermomocí, aby sportovala. Ale na tréninku to vypadá tak, že ostatním nosí pití a míče. Na závody nejezdí. Jezdí vždycky výběr a ona to pokaždé obrečí. Když náhodou jede, tak proto, že je dost hráček marod a ona stejně většinou zahřívá střídačku. Když jdem na procházku s nějakým zajímavým cílem, tak to je jiná. Klidně kvůli ní mírníme tempo. Ona fakt rychle chodit nezvládá. A když jsme ještě měli Roníka (chodského psa), tak byla pyšná, že ho může na vodítku vést a i na procházky přemlouvala několikrát denně. Její rodiče nemají na procházky čas. K nám proto moc ráda jezdí. Už přemlouvá, abychom si koupili nového psa, že nám ho bude jezdit venčit .
selinka — #10 Fitcentrum mě taky napadlo, tam jede každý sám za sebe a přitom ho nikdo nekontroluje, jak moc už pokročil. Maximálně osobní trenér. A ve svalnatcích má motivaci
Dante Alighieri — #8 pravidelne vybita mezi prvnimi akurat jsem leva i na aerobic a tanec - pri jakekoliv sestave se mi zapletly nohy a na tanec jsem "tvrda".
Iveto, a co domaci posilovani? tam na nej nikdo nevidi
Dante Alighieri — #8 Jo a nejlepší bylo to, že některé cviky prováděné při těláku byly později avizované jako ty, co můžou škodit. Ne tedy všechny. Ale nevím, jestli mi někdy někdo kontrolovat, zda při těch poskocích a blbostech držím dobře tělo.
Hrát fotbal při těláku - to bych chtěla vidět dneska.
Obecně by se tělák ve škole měl dělat pro relax, ne na známky - to děti stresuje a přináší odpor k předmětu.
Tělocvik jsem nenáviděla - nesnášela jsem běhání dokola, pak blbá rozcvička, volejbal naprosto pravidelně. Když učitelka vyjímečně předcvičovala aerobik, byla jsem v sedmým nebi. A ve čtvrťáku jsme asi dva měsíce nacvičovali předtančení, to mě taky strašně bavilo. Učitelka, která mě celý čtyři roky shazovala (měli jsme na tělocvik dvě), uznala, že holt nejsem na kolektivní hry s míčem, ale na tanec a pochválila mě. Když jsme hráli třeba zrovna ten volejbal nebo i fotbal, řvala na mě, ať nejsem líná. Přitom mě to fakt nešlo a byla jsem znechucená - to se člověk těžko vybičuje k aktivní hře.