Další příspěvek k tématu „prarodiče" mi poslala čtenářka Lída. Vyrůstali jste také za onoho režimu? A jak se k vám dostávalo západní zboží?


Já měla snad jako každý dvoje prarodiče. Jedni byly velice hodní a viděli jsme se skoro pořád a babička se o nás chodila starat. Na ty vzpomínám s velkou láskou a moc mě chybí. Druhá babička byla jen tak na letní prázdniny, bydlela totiž přes půl republiky. Ale na zážitky u ní vzpomínám dosud, přestože se náš vztah pokazil v mé dospělosti po rozvodu rodičů. Ale jako dítě jsem si to užila.

Doba mého dětství byla za hluboké totality a babička žila v Minoni, což bylo kousek od hranic do tehdejšího NDR a okolí byl samí ruský voják. Tehdy si pamatuji, že zavelela, že půjdeme na výlet do lesa. Vzhledem k tomu, že tam byli všude cedule zákaz vstupu vojenský prostor, tak si nyní představuji, jak byla odvážná si sebou vzít několik dětí různého věku. No, naše cesta dopadla, tak že jsme přišli do nějaké ruské osady. Tehdy jsme se ve škole rusky učily, tak jsme se i dokázali domluvit. Dostali jsme spoustu bonbonů a bonus k tomu, ten spočíval v odvozu domů ruským autobusem, bylo nás docela hodně a do jiného auta by jsme se nevešli. Jaké bylo překvapení pro strýce a dědečka, když na náměstí kde bydleli, se přiřítil ruský autobus a naše rodinka si to z něj vyhasila.

Další zážitky na sebe nedali dlouho čekat a bylo jich docela hodně. Babička docela často jezdila na nákupy do NDR, ale dokázala jako málo jiných dovézt vše, co se nesmělo. Při její postavě, vážila asi 130kg, si na spoustu věcí sedla a nepozorovaně je převezla přes hranice. Při jedné ze svých cest, takto převážela záclony, bohužel kousíček ji vykukoval a mladý celník si toho všiml. Se slovy: „Paní vezměte si ty záclony a pojďte na celnici," si ji odvedl. Bylo nám jasné, že o záclony příjde a zaplatí pokutu, ale opak byl pravdou. Co se na celnici událo, ví už jen ona, ale tvrdila nám, že mu řekla, že má tak milé oči a že na něm vidí to, že si odveze záclony aj bez pokuty. Výsledek toho byl, že kdykoli projížděla a tento celník sloužil, tak by provezla i mrtvolu, protože pouze salutoval.

A protože za ty roky, co takto jezdila nakupovat, se naučila moc dobře i německy, tak získala i hodně německých přátel. A tito ji dokázali i po kouskách vozit pro vnoučata tehdy zde nedostatková kola. Protože vnoučat bylo hodně, už i to bylo tak nápadné, že se jich ptali, kdy povezou zbytek toho kola. No, řekněte, nudil by se u takové babičky někdo.

Lída

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Dnešní téma: Prarodiče

Pište mi své historky a příhody s dědečky a babičkami. Zajímá mě...

  • ... kdy vás prarodiče nejvíc vytočili.
  • ... kdy vás prarodiče nevíc rozesmáli.
  • ... kdy vás prarodiče nejvíc dojali.
  • ... nešvary svých prarodičů.

To vše čekám na redakčním e-mailu!

Reklama