Obdivovala jste už jako malá dovednost a pružnost akrobatů, kteří lítali vzduchem, a nasazovali tak svůj život? Láká vás představa, že se stanete součástí dechberoucího akrobatického tance na visutém kruhu, ale nikdy jste si ani ve svých nejtajnějších snech nedokázala představit, že byste mohla něco obdobného zkusit? Pak čtete dále, máme pro vás jedinečnou příležitost. Vzdušná akrobacie otevírá svou náruč z výšin každému zájemci…

Když jsme se dozvěděla, že bych se mohla navštívit seminář, v jehož rámci bych se vznášela vysoko nad zemí, kroutila jsem nevěřícně hlavou. Akrobaty jsme vždy obdivovala, ale nikdy mne nenapadlo, že bych mohla na vlastní kůži proniknout do tajemství jejich umění, které popírá zemskou gravitaci. Vše se změnilo, když jsem se seznámila s Ivetou Rážovou. Ženou, která vzdušnou akrobacii přibližuje běžné veřejnosti. Neváhala jsem tedy a oslovila ji, aby nám řekla více.

fff

Iveto, co si máme pod pojmem Aerial Hoop představit?
Aerial Hoop/Lyra je vzdušná akrobacie v kruhu/obruči. Původně byla cirkusovou disciplínou, která se pomalu rozšiřuje i jako sportovní volnočasová aktivita. V zahraničí je velmi populární a často souvisí s Pole dance, díky kterému jsem našla hoop i já. Líbí se mi, že už i začátky vypadají krásně, protože i začátečnické figury jsou efektní, ale abych byla upřímná, není to zadarmo, ale stojí za to koukat se na svět z houpajícího se kruhu…

Iveto, nemůžu se prostě zbavit dojmu, že je to velmi nebezpečný koníček…
Nebezpečná může být i chůze, když to nebudeme umět, a tady je to podobné. Na tréninku se nové složité triky zkouší s jištěním a pomocí, ale při vystoupení se to nebezpečné trochu může zdát, když vezmu v potaz, v jaké výšce se dá tančit. Když ovšem na kruhu vyučuji, je to jiné. Kruhy mám pověšené nízko hned z několika důvodů. Za prvé, ne všichni zvládají vylézt na kruh silově, potřebují tedy snadný způsob, jak se dostat nahoru, a za druhé se z něj z menší výšky jednoduše slézá. Během výukových hodin je dobré, když dosáhnu na kurzisty a mohu jim do finální pózy (figury) pomoci.

fff

Mají tvoji kurzisté nějaké předchozí akrobatické zkušeni?
Nemusí mít naprosto žádné zkušenosti. Nedávám limity, pro koho je cvičení v kruhu vhodné, tedy strach z výšek může být trochu na obtíž, ale když má člověk to správné nadšení, není nic dalšího třeba. Na hodinách se postupně získá síla, flexibilita. Říká se, že kruh „bolí“ a je to tak trochu pravda, ale brzy to odezní a zbude jen radost z toho, co se naučíte…

Tvrdíš, že Aerial Hoop je velmi oblíbeným sportem, já ovšem o těchto kurzech slyším prvně…
Ano, je velmi oblíbený, předně v zahraničí. Nejdříve se rozšířil v Pole dance komunitě, protože oba sporty toho mají hodně společného, ale na hodiny mi přichází stále více lidí bez zkušeností s akrobacií a kruhu naprosto propadávají, dokonce i děti. U nás je tento sport pořád novinkou, ale usilovně se snažím veřejnosti Aerial Hoop přiblížit. A to nejen svým vystoupením, ale i mých kurzistů.

Jak ses vlastně ke vzdušné akrobacii dostala?
S akrobacií v kruhu jsem začala jako doplňující aktivitou k Pole dance. Na kruhu například nevznikají tak snadno svalové dysbalance, jako právě při Pole dance. Existují navíc triky, při kterých si opravdu odpočinete, ale nic není zadarmo. Aerial Hoop je hodně o překonávání sebe sama, ale stojí to za to!

ddd

Iveto, kam si tedy naše odvážné čtenářky mohou přijít vznášet?
Učím pro Centrum tance, které jako jediné studio v Česku disponuje sálem s osmi kruhy různých velikostí. Od tohoto měsíce navíc budeme v nádherných nových prostorách v blízkosti pražského Václavského náměstí. Co se týče kruhu na domácí trénink, je to složitější. Je totiž potřeba opravdu vysokých stropů a kruhy je těžké sehnat, proto si je nechávám vyrábět na zakázku, každá tanečnice potřebuje vlastní vyhovující rozměr a způsob pro zavěšení kruhu. Věřím, že Aerial Hoop se za velmi krátkou dobu stane hitem i u nás. Má pro to všechny předpoklady!

Iveto, děkuji ti za rozhovor a přeji pevné kruhy!

Čtete také:

Reklama