Medvídek mýval (Procyon lotor)Klidně ho totiž můžete potkat na procházce v lese nebo dokonce za humny u potoka. Medvídci mývalové se totiž zabydleli v české divočině.

Podle přírodovědců se s nimi mohou lidé setkat od jižní Moravy až po Karlovarsko a jsou jich tu řádově stovky. Navíc se dá předpokládat, že se původně americký medvídek rozšíří ještě víc. Mírné klima jim totiž vyhovuRoztomilé zvíře je možné vidět hlavně navečer v okolí vody. „On se dokáže adaptovat třeba i ve velkoměstech. V New Yorku vybírají popelnice, ale jejich původním prostředím je okolí říček a potoků,“ vysvětluje současné rozšíření exotického zvířete zoolog Aleš Toman.

Do české přírody se mývalové rozšířili z Německa a Rakouska, kde je chovali pro kožešiny. Jenže hodně farem bylo během II. světové války zničeno a mývalové se dostali na svobodu.

Medvídek mýval (Procyon lotor)

Cizí druhy způsobují v Evropě obrovské škody

Z roztomilých medvídků ale rozhodně nemají radost ochránci přírody, mývalové jsou totiž u nás škůdci. „Vyhledávají především menší živočichy, mláďata, vejce a podobně,“ vysvětluje Luděk Králíček z Českomoravské myslivecké jednotky. V Německu zaznamenali ochránci přírody i případy, kdy mývalové vyplenili celé kolonie volavek nebo kormoránů.

Myslivecká stráž proto mývaly střílí, jen loni jich zastřelili 111, vyplývá to ze statistik ministerstva zemědělství. Mývalové se tak zařadili mezi tisíce dalších nepůvodních druhů rostlin a zvířat, které se šíří českou přírodou.

Už jste potkali v lese mývala? Jak byste tváří v tvář zareagovali? Vadí vám, že je myslivci zabíjejí? Co by se s nimi mělo dělat?

Reklama