Vinařská metropole jižní Moravy, obetkaná vyhlášenými vinicemi, ve kterých se rodí ta nelepší bílá vína, se pyšní nejen mnoha historickými unikáty, mezi než především patří přemyslovská rotunda, ale také má co nabídnout všem, kteří zatouží pro vzrušení a neobvyklých zážitcích pod zemí, v oblacích i na vodě. Zvu vás do města, ve kterém se nudit rozhodně nebudete. Vítejte v moravském Znojmě!

znojmo

Radniční věž. Namažte si pod koleny a nezapomeňte s sebou ani mrštnost! Vzhůru do oblak!

Unikátní znojemská radniční věž, postavená kamenickým mistrem Mikulášem ze Sedlešovic v letech 1445 až 1448, jako by snad ani nestárla. Její štíhlý půvab je již po staletí znojemskou ikonou a symbolem města.

věž

Při pohledu zespoda na její subtilní konstrukci jsem zaváhala, jak se asi dostaneme nahoru... a tušila jsem správně. Výstup po úzkých schůdcích je zážitek sám o sobě, přesvědčte se sami:

schody1chody2 

Když ale schůdky zdoláte, budete odměněni těmi nejhezčími výhledy na střed města pod sebou...

vyhled2

...i na vzdálené okolí města Znojma, obklopeného bohatou zelení, která je protknutá řekou Dyjí.

vyhled1  

Tuto fotku radniční věže, kterak se na sebe dívá „v zrcadle“ výlohy obchodního domu Baťa, můžete udělat jenom na jednom jediném místě. Místní lidé o něm dobře vědí, nebojte se zeptat. :)

veze2

Chcete se nadobro ztratit? Zdejší podzemní chodby vám to umožní!

Labyrint chodeb pod centrem Znojma, budovaný po dlouhá staletí ve čtyřech patrech pod sebou, má cca 30 km chodeb! Patří díky tomu k největším bludištím ve střední Evropě. Prohlídka, jejíž délku si můžete zvolit z vícero nabízených variant, je zpestřena „Tajemnou podzemní expozicí“, kde najdete pohádkové postavy, alchymistickou dílnu, oživlé skály či ukázku vězeňských kobek.

chodby

Pozor: Slabší povahy nechť odvrátí zrak a zakryjí si uši, prohlídka je totiž doplněna i o zvukové efekty. Pokud chce vytrestat své zlobivé ratolesti, vemte je právě sem. I z největších zlobilů se tady stoprocentně stanou ti nejhodnější andílkové, to vám zaručuji! :)

Jestliže vyhledáváte adrenalinové zážitky, vyberte si tak zvané adrenalinové trasy. Nejdelší tvrají i tři hodiny, k jejich absolvování budete vybaveni helmou, slušivou pláštěnkou i gumovkami. Nic pro „poseroutky“, zato chrabří muži jistě rádi přijmou tuto odvážnou výzvu.

Na adrenalinové trase:

podzemi

Můj tip: Nezapomeňte se přiobléct, v podzemí kolem 10 stupňů Celsia, i když venku vládnou tropy.

Více o znojemském podzemí, ovírací době a vstupném najdete ZDE.

Pokud se chcete o Znojmě dozvědět co nejvíce a nenudit se přitom

Využijte nabídku průvodcovských služeb. Průvodci jsou profesionálové, kteří vám otevřou město z perspektiv, které byste sami neobjevili. Vyplatí se projít s nimi různá místa, při vlastních toulkách se pak můžete podívat už jen tam, kde vás to nejvíce zaujalo. Ani ta nejobsáhlejší knížka nebo internetová stránka vám nemohou nabídnout to, co všechno vám ukáže a řekne o místě, v němž žije, průvodce.
Můj tip je průvodce Lukáš David z REMO Agency.
Pravidelné prohlídky města Znojma (nově také Střelniční věže) můžete využít každý pátek a sobotu v 10:00 a 20:00.

Milujete vodu? Dyje vám zpočátku nabídne klidný tok a poté unikátní zážitky

Vodáky neprávem opomíjená a nepříliš známá řeka Dyje má rozhodně co nabídnout! A to jak začátečníkům, tak zkušenějším. Dyji lze rodělit na 2 zákadní úseky, dlouhé cca 60 km, vhodné pro třídenní plavbu. Ve druhé části plavby můžete projet tzv. úsekem Zámecké Dyje, kde se řeka oddělí od hlavího toku a protéká Lednicko-Valtickým areálem, který je památkou UNESCO. Vaše zážitky z Dyje budou nevšední!
Vypůjčit loď a zahájit plavbu můžete od Centra Vodárna, které se nachází přímo pod přehradou na břehu Dyje. V tomto centru, provozovaném vodáckým oddílem Neptun, získáte vše potřebné včetně důležitých informací.

voda1

Více o možnostech půjčení lodí a další informace najdete zde: www.centrumvodarna.cz nebo zde: www.pujcovna.vodaci.org.

Září ve Znojmě:

sklenickyPokud chcete zažít Znojmo se středověkou atmosférou, zapište si do kalendáře termín 12. a 13. září 2014, kdy proběhně každoroční Znojemské historické vinobraní. V tyto dny se město převlékne do kabátku ze 14. století a vy uvidíte jeho ulice plné kejklířů, rytířů i středověkých řemeslníků. Starobylými uličkami se táhne průvod v čele s králem Janem Lucemburským a k tomu všemu budete moci ochutnat ta nejlepší znojemská vína. Já si historické vinobraní určitě nenechám ujít, a vy?

 

Více na www.znojemskevinobrani.cz

Foto: autor, www.znojmocity.cz

Reklama