Bojíte se chodit nahá? Podívejte se na tři zajímavé hambaté akce. Nudismu a naturismu salve!

 

Nudismus a naturismus jsou dvě ideologie, které propagují nahotu. Ovšem nikoli nahotu se sexuálním podtextem, ale nahotu přirozenou. Stydíte se za své tělo? Promluvte si s nějakým nudistou nebo naturistou a zjistíte, že není proč!

Nudismus je zaměřen čistě na akt neoblékání, vznikl v Německu před první světovou válkou (1903 byl poblíž Hamburku otevřen Freilichtpark – první známý nudistický klub) a opřel se o knihu Heinricha Pudora Kult nahoty. Kromě nahoty zde byl patrný i silný odpor k narůstajícím škodlivým trendům – žádné cigarety, alkohol, nudisté se často stávali vegetariány a stavěli se proti materiálním požitkům. Za Hitlera byli v Německu v ilegalitě.

Po druhé světové válce se idea znovu vrátila a rozrostla se i za hranice Německa. V USA se nudismus rozšířil zejména díky hnutí hippies. U nás se nudismus rozvíjel pomalu, prvorepublikoví nudisté jezdili za svou zálibou  a světonázorem do Německa, pozdější komunistický režim nudistům příliš nepřál.

V 80. letech a na počátku 90. let došlo už v podstatě celosvětově k nárůstu stoupenců nudismu, začaly ho praktikovat stále širší a rozmanitější společenské vrstvy. Objevil se dokonce tzv. křesťanský nudismus – některé evangelické proudy začaly nacházet opodstatnění a oporu nudismu v Bibli.

Naturismus je v podstatě novodobá odnož nudismu. Asketický přístup byl upozaděn a širší ideové zaměření staví zejména na soužití člověka s přírodou.

Kdy: leden 2008
Kdo: 55 německých turistů
Místo: z Erfurtu do Usedomu
Zajímavost: Vystoupili z letadla nazí!


Kdy:
srpen 2007
Kdo: 218 Čechů a Jan Saudek
Místo: Křelov na Olomoucku
Zajímavost: Domácí rekord. Světový rekord však drží s počtem 18 tisíc vyfocených naháčů Američan Spencer Tunick.

Kdy: srpen 2007
Kdo: 600 členů a příznivců hnutí Greenpeace
Místo: Švýcarské Alpy
Zajímavost: Akce byla uspořádána jako protest proti globálnímu oteplování.

Byla jste někdy na nudapláži? Fandíte nudistům, nebo vám přijde nudismus vulgární? Chtěla byste nudismus alespoň jednou zkusit?

Reklama