Nadšená omladina, naštvaní rodiče a zavřená vrata škol. Tak to bude zítra vypadat nejen v metropoli, ale i ve většině měst a obcí v celé České republice. Čeští školáci se totiž zítra nebudou učit, protože jejich učitelé stávkují. Kantoři se k tomuto kroku odhodlali proto, že se jim mají příští rok zvednout platy jen o pouhých 1,5 %, což by vzhledem k očekávané pětiprocentní inflaci znamenalo pokles jejich reálných mezd. Po čtyřech letech se tak odboráři a učitelé opět rozhodli dát hlasitě najevo svou nespokojenost s vládní politikou.

Podle pedagogů však nejde jen o platy, ale na pováženou je především celkové směřování českého školství. „Jak a kde máme do školy získávat špičkové specializované učitele, když nastupují s platem 15 470 korun hrubého a po třiceti letech praxe se vyšplhají na částku 23 280 korun?“ ozývá se častá otázka z řad pedagogických pracovníků.
 
Školský rozpočet letos počítá se 118,3 miliardy korun. Odboráři však chtějí, aby se navýšil o tři miliardy korun. Z nich by 490 milionů korun mělo jít na učebnice, učební pomůcky a 2,5 miliardy korun na platy všech zaměstnanců regionálního školství. Poslanci ale zatím počítají jen s tím, že jim přidají necelou miliardu korun. Rozhodnou o tom ve středu ve sněmovně při hlasování o státním rozpočtu. Mnozí ředitelé připomínají, že jejich požadavky by měli podpořit hlavně rodiče školáků a studentů, protože právě oni by měli mít největší zájem na kvalitním vzdělání svých dětí.

Myslíte si, že je práce pedagogů v Česku hodnocena odpovídajícím způsobem? Je správné, že se plat nastupujícího učitele po skončení fakulty pohybuje kolem 11tisícové částky? Co se vám na českém školství líbí a co ne ve srovnání s ostatními okolními státy?

Reklama