Zákonodárci dali zelenou protikuřáckému zákonu, který zakazuje kouření na veřejnosti a měl by chránit lidi před pasivním kouřením.

V této restauraci se nekouří„Co se týče regulace kouření v restauracích, prošla varianta, že majitel se sám rozhodne, zda je jeho restaurace kuřácká, v takovém případě ji označí samolepkou. Nebo se rozhodne, že je nekuřácká, a opět ji označí značkou,“uvedl předkladatel zákona poslanec Boris Šťastný (ODS).

Poslanec Šťastný také sdělil, že existuje i možnost, že restauratér ve svém podniku vymezí část nekuřáckou a část kuřáckou.

Šťastný tuto normu pokládá za evropsky unikátní, on podle svých slov hlasoval pro úplný zákaz kouření v restauracích, ale jako celek zákon prý podpořil, protože to pomůže ochraně zdraví českých občanů.

V této restauraci se kouříPůvodní návrh měl úplně zakázat kouření ve všech restauračních zařízeních, dopravních prostředcích, krytých nástupištích a ve veřejných prostorách.

Zákaz kouření by měl platit na zastávkách veřejné dopravy pouze v krytých nebo uzavřených prostorách, kde lze očekávat hromadění tabákového kouře. „Tím bude jasně odstraněna pochybnost o tom, kde je a kde ještě nástupiště není,“poznamenal Šťastný. Zpřesnění se týká i omezení kouření ve zdravotnických zařízeních a společných prostorách bytových domů.

Zákon ještě musí posvětit senát a prezident. Pak by vstoupil v platnost 1. července 2010.

Zákaz kouření ve všech barech a restauracích už platí například v USA, Kanadě, Anglii, Francii, Itálii, Irsku, Švédsku nebo v Bavorsku. Na začátku roku přistoupil k tomuto omezení i turecký parlament.

Jste proti kouření ve veřejných prostorách? Zdá se vám zákon moc přísný, nebo naopak zbytečný?