Zabýváme se praním a novými trendy – jaké jsou přípravky pro praní prádla, jak se mění technologie a prací návyky. Jedním ze stěžejních změn je praní při 20 °C. Na trhu jsou prací přípravky, které v této teplotě umí prádlo kvalitně vyprat, také pračky, které mají programy na tuto teplotu. Pokud máte obojí, není nic jednoduššího než to vyzkoušet.

Určitě to má i ekonomický dopad – prádlo se teplotou tolik neopotřebuje a při praní na nízké teploty nepotřebujete tolik energie pro zahřátí vody pro prací proces. Používáním kratších pracích cyklů šetříte mimo jiné i váš čas strávený při domácích pracech. Díky nízké teplotě praní také šetříte životní prostředí.

Jak to je ale v realitě – už jste praní při nízkých teplotách vyzkoušely a co si o tom myslíte?

praní

Zajímalo to i nás, proto jsme oslovili odborníka z firmy Henkel. Na naše otázky odpovídal Dr. Dipl. Ing. Robert Klos.

Poradí si dvacetistupňová voda i s mastnými skvrnami na oblečení, které jsou běžné, nebo prádlo, na němž jsou jakékoli skvrny, doporučujete prát automaticky na více stupňů a s jiným přípravkem na praní?
Spotřebitel by se měl v prvé řadě řídit doporučeným dávkováním výrobce, které najde na zadní straně balení. V případě mastných skvrn, se kterými si dokáže dvacetistupňová voda poradit, bych doporučil použít gelovou formu. Gel totiž můžete extra nanést na skvrnu, poté ho chvilku nechte působit a spusťte pračku. Tímto budete mít jistotu efektivnějšího odstranění odolné skvrny.

Je známo, že fekální bakterie, které se vyskytují na spodním prádle, likviduje voda až o teplotě 70 stupňů Celsia. Jak je tedy dokáže zlikvidovat v podstatě studená voda?
praníPro běžnou potřebu stačí, aby bylo prádlo bez fleků, šmouh a s redukovaným počtem bakterií – tedy hygienicky čisté. K tomu pomáhá moderní prací prostředek, protože „nepere“ jen vysoká teplota, ale hlavně moderní a účinné složení pracího prostředku jako např. Persil Expert. Absolutního zbavení bakterií, ve smyslu dezinfekce, se dá dosáhnout jenom žehlením při vysokých teplotách nebo praním při velmi vysokých teplotách.

Proč naše babičky prádlo vyvařovaly, když ho potřebovaly vydesinfikovat? Není lepší, ekologičtější a nakonec i levnější horká voda než chemie, kterou musí nutně obsahovat prostředky pro praní při 20 stupních?
Naše babičky vyvařovaly prádlo proto, že v dané době se používala zejména jen mýdla, jejichž prací účinek, v porovnání s moderním pracím prostředkem, byl výrazně nižší. Vyvařování proto bylo v daném období jediným způsobem, jak se zbavit špíny a zároveň jak dosáhnout bělosti. V dnešní době se stejného prací účinku jako při vyvařování dosáhne díky moderním pracím prostředkům jako např. s Persil Expert. Navíc je dokázáno, že při ohřevu se spotřebuje 80 % energie, zatímco při výrobě moderního pracího prostředku jen 20 %.

Může problém desinfekce prádla vyřešit speciální prostředek pro jeho desinfekci, který přidám k pracímu prášku (je ke koupi v drogeriích)?
Může, ale jak sem již řekl, domácnost není operační sál, a tedy desinfekce v ní je při běžných podmínkách zbytečná.

Jak je to s dětskými plenami? Myslím ty klasické bavlněné, ke kterým se mnoho matek vrací. Mohou se vyprat v pracím prostředku určeném pro praní při 20 st. Celsia?
V dnešní době se klasické bavlněné pleny téměř nepoužívají. Pokud by je však někdo chtěl použít, tak doporučená teplota praní klasických bavlněných plen je 60 °C. Z forem pracího prostředku bych doporučil použít prášek, který je vhodný právě na bílé prádlo.

PerwollDoporučujete prát na 20 st. Celsia i bílé prádlo? Nehrozí jeho zašednutí?
Nehrozí, pokud používáte prací prostředek na bílé prádlo a správně dávkujete.

Poradí si prášek a voda na 20 st. Celsia s roztoči?
Nepochybně k určité redukci roztočů při praní na 20 °C dojde, ale jak jsem již říkal, domácnost není operační sál, a tudíž není nutné při každém praní nesmyslně používat vysoké teploty.

Věřím, že dvacetistupňová voda stačí na jemné prádlo, které se ani při vyšších teplotách prát nedoporučuje, ale poradí si třeba s bavlnou? (bavlněné spodní prádlo)
Na bavlněné prádlo doporučuji použít speciální prací prostředek, např. Perwoll.

 

 

Persil

Za odpovědi děkujeme

Čtěte naše články:

Reklama