rec.jpg
Foto: Shutterstock

Bakterie

O tom, že bakterie nemusí být jen špatné, ale některé jsou i prospěšné, víme už dávno. Značka BioCouture se ovšem jejich potenciál snaží využít ve výrobě oblečení. Suzanne Lee přišla s tím, že fermentované kvasnice a bakterie se dají využít k produkci materiálu na bázi celulózy a z něj se dá následně vyrobit látka podobná kůži. Až oblečení z ní doslouží, jednoduše se může odhodit na kompost.

 

Vlasy

Korejský designér Kiminte Kimhekim všechny šokoval, když na letošním pařížském týdnu módy předvedl svou kolekci pro podzim a zimu 2022, která se jmenuje OBSESSION N°4 ‚Hair Chronicles‘. Hlavní složkou jednotlivých oděvů totiž jsou lidské vlasy. K vidění byla například vlasová kravata, korzet nebo třeba dlouhý kabát. Prameny ovšem nebyly ponechány jen volně, ale návrhář je splétal do copánků, dělal z nich culíky nebo drdoly. Kiminte Kimhekim uvedl, že vlasy jsou pro něj nejpřirozenějším a také nejprimitivnějším materiálem, se kterým lze v módě pracovat. Podle Women‘s Wear Daily magazínu našel inspiraci ve svém dětství, kdy si prý rád hrál s panenkami Barbie a jejich vlásky.

Houby

Dalším bizarním materiálem k výrobě oblečení jsou také houby, ze kterých se tvoří takzvaná houbová kůže. Základem je mycelium neboli podhoubí, tedy shluk vzájemně propletených vláken. Svou houbovou kolekci představila v loňském roce například návrhářka Stella McCartney, která nekonzumuje maso. A nepracuje tedy ani se živočišnými materiály. Na rozdíl od umělých kůží je ta z hub biologicky odbouratelná. Součástí kolekce je korzetový top a kalhoty a její tváří se stala dcera krále popu Paris Jackson.

 

Jablka

Na zvířatech a přírodě záleží i herečce a modelce Pamele Anderson, která před dvěma lety představila svou vlastní kolekci kabelek, kterou nedávno doplnila o nové kousky. Ani ona by si nikdy nevzala kabelku z pravé kůže, a tak se stala tváří značky Ashoka Paris, která prezentuje kabelky z jablečných slupek. Stojí za nimi návrhář David Mateo, ale historie jablečné kůže se datuje už do roku 2004 k vynálezci jménem Alberto Volcano, který se zamýšlel nad využitím zbytků jablečného odpadu. Jablečná kůže, která je voděodolná a prodyšná, se vyrábí ze zbytků jablek z továren. Ty se rozmixují na kaši, rozetřou do plátu a usuší. K pružné desce se následně přidává ještě polyuretan.

Mléko

Jako o materiálu budoucnosti se mluví také o takzvaném Qmilch. Jde o náhradu hedvábí, která se vyrábí pomocí proteinů obsažených v kravském mléce. Tato tkanina je prý velmi jemná a vlastnostmi podobná právě hedvábí. Její propagátorkou je návrhářka a biochemička Anke Domaske, která využívá mléko, které nesplňuje potravinářské normy a muselo by se tedy vyhodit.

Kokos

Další do sbírky veganských kůží vyvinuli i naši sousedé na Slovensku, konkrétně návrhářka Zuzana Gombošová, která uvedla na trh přírodní materiál Malai, jehož základem je fermentovaná kokosová voda. Na kokosovou vodu se nechávají působit bakteriální kultury a zhruba po dvou týdnech vznikne základ připomínající želé. Do něj se přidávají banánová nebo konopná vláka, přírodní pryskyřice a také například přírodní oleje a pigmenty. Následně se z Malai vyrábějí například kabelky.

Rybářské sítě

Oblečení z recyklovaných pet lahví už není žádnou novinkou. Nejen z nich ovšem tvoří módu značka Circlle, za kterou stojí Češka se slovenskými kořeny Natália Krätsmar-Šmogrovičová. Ta zběhla ze světa luxusní módy do světa, který více myslí na planetu Zemi a pustila se do vlastního podnikání. Sportovní oblečení a plavky, které má značka v nabídce, je z recyklovaného textilu, PET lahví a také z rybářských sítí, což je jeden z hlavních odpadů plujících v oceánech.

Zdroje: BBC, Udržitelný život, Listverse, iDnes, Circlle, Women‘s Wear Daily

Čtěte také:

Reklama