ruce.jpgFoto: Shutterstock

Ze sexuálního trendu, který pochází z Afriky, jsou gynekologové přímo zděšeni. Ženy by podle nich neměly nic podobného zkoušet. Tím trendem je vaginální tabák, který používají africké kmeny, protože stahuje vaginální otvor. Zvyšuje se tak údajně sexuální rozkoš a zároveň prý podporuje šanci na otěhotnění. Podle odborníků však tabák žádný skutečný dopad na plodnost nebo libido nemá. Naopak, vstup tabáku do vagíny může způsobit zjizvení nebo v krajních případech i rakovinu.

Profesor z gynekologicko-porodnické praxe Abdoulaye Diop podle serveru indozone.id uvedl, že tento produkt, který se například v Senegalu prodává za pár centů, ženám pouze dopřává pocit, že se jejich pohlavní orgány zmenšují, protože chemické látky v něm obsažené způsobují stažení vaginálních svalů. Je to však pouze dočasné a zavádějící.

„Tyto výrobky často vedou k vytváření vředů, které zjizvením smršťují vagínu a v extrémních případech ji dokáží dokonce úplně uzavřít. Také může být ohrožen normální průběh menstruace, protože menstruační krev nebude moci správně proudit," vysvětlil Pascal Foumane z Univerzity v Yaoundé v Kamerunu.

Produkt tvoří směs sušených tabákových listů a kořenů mandarinky nebo je vyroben z původních rostlin, jako je kankouran mano či koundinding. Někteří výrobci do něj přidávají i sodu a bambucké máslo.

Koordinátorka reprodukčního zdraví v Senegalu Gnima Ndiaye se během své praxe setkala s velkým množstvím žen, které po použití vaginálního tabáku ztratily vědomí a skončily v rukou lékařů. Většina těchto pacientek vyhledává lékařskou pomoc kvůli zánětu děložního čípku a pochvy nebo opakujícím se pohlavně přenosným infekcím. Gnima Ndiaye se prý setkala i s tím, že ženě po užívání vaginálního tabáku diagnostikovali rakovinu děložního čípku ve třetím stádiu.

Reklama